Článek
Ministerstvo životního prostředí dalo zkrachovalým hutím Liberty Ostrava pokutu bezmála pět miliard korun. A to kvůli tomu, že podnik včas nevyřadil emisní povolenky za skleníkové plyny vypuštěné do ovzduší v roce 2023. Podnik, který má v současnosti pod kontrolou insolvenční správce, se však podle všeho zaplacení sankce vyhne.
Liberty podobně jako jiní velcí znečišťovatelé dostávala část povolenek zdarma. Jak s nimi pak firma naložila, není zřejmé. Jisté však je, že na konci září měla Liberty vyřadit téměř 1,3 milionu povolenek. Jenže tyto povolenky ve firmě nejsou, vyplývá z aktuální zprávy insolvenčního správce zveřejněné v insolvenčním rejstříku.
V rámci unijního systému pro obchodování s emisními povolenkami provozuje Liberty dvě zařízení, a to ocelárnu a rourovnu.
„Za tato zařízení podnik Liberty Ostrava podal roční výkaz emisí skleníkových plynů a do 30. září 2024 měl vyřadit povolenky v odpovídajícím počtu za emise z roku 2023. To neudělal a tím se dopustil přestupku. MŽP vydalo rozhodnutí o pokutě, vůči které se provozovatel odvolal. Proto není rozhodnutí dosud pravomocné,“ sdělila na dotaz SZ Byznys mluvčí Ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.
„Proti sankci byl podán rozklad. Aktuálně však nelze předjímat výsledek správního řízení. Pokud ale rozklad bude uznán, může dojít až ke zrušení sankce,“ uvedl mediální zástupce insolvenčního správce Liberty Michal Štefl.
Ani kdyby však rozklad proti pokutě nepomohl, sází správce Liberty ještě na jednu možnost, jak se firma sankci může vyhnout. V insolvenčním řízení se totiž podle insolvenčního zákona neuspokojují například mimosmluvní sankce postihující majetek.
Redakce SZ Byznys pokládala v minulosti ostravskému podniku ovládanému britsko-indickým podnikatelem Sandžívem Guptou otázky ohledně osudu emisních povolenek v miliardových hodnotách opakovaně.
K čemu slouží emisní povolenky a jak jejich obchodování funguje?
- Emisní povolenky jsou hlavním nástrojem Evropského systému pro obchodování s emisemi (EU ETS), který má snížit emise skleníkových plynů. Každou vypuštěnou tunu CO2 totiž EU zpoplatnila.
- Nakoupenými povolenkami podniky prokazují, že na vypouštění určitého množství emisí mají de facto povolení. Kdo životní prostředí více znečišťuje, ten také více platí.
- Evropská unie každý rok vydává určité množství emisních povolenek. Část povolenek poskytuje vybraným zařízením kvůli zachování konkurenceschopnosti na světovém trhu zdarma, ostatní dává do dražby jednotlivým státům.
„Společnosti skupiny Liberty Steel obchodují s emisními povolenkami v rámci obchodní činnosti podobně jako jiné velké průmyslové firmy. To zahrnuje nákup a prodej povolenek podle toho, jak to vyžaduje byznys, a podle tržní ceny,“ uvedla tehdy Liberty.
Liberty Ostrava oficiálně zkrachovala loni po neúspěšném pokusu o restrukturalizaci. Část provozu Liberty nyní financuje skupina CE Industries miliardáře Jaroslava Strnada. Insolvenční správce Liberty zároveň připravuje prodej majetku hutí.