Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Téměř 400 lékáren po celé České republice, k tomu e-shop a online lékárna na Rohlíku. Společnost Benu se loni nadechla k růstu a hlásí rekordní tržby 11,3 miliardy korun. Společně s tržbami partnerů zapojených do franšízové sítě Benu je pak výsledek 14 miliard korun.
A rostl také čistý zisk společnosti. Z loňských 532 milionů na aktuálních 605 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou mají Seznam Zprávy k dispozici.
50 nových lékáren během letoška
Za růstem i v období, kdy se tuzemský lékárenský trh musel vyrovnávat s výpadky některých klíčových léčiv, stojí online služby, kde společnost utržila 1,6 miliardy. Posilovala ale také klasická kamenná síť. Loni řetězec otevřel hned 31 nových lékáren. Celkově jich tak má nyní 375, z toho 263 vlastních a 112 franšízových. Plány na další růst má přitom firma i pro letošní rok, kdy plánuje otevřít minimálně 20 vlastních a 30 franšízových lékáren.
„Lékárenské týmy obsloužily v loňském roce 23,5 milionu zákazníků. Velký potenciál vidíme také ve spolupráci s výrobními partnery a ve zvýhodněných nabídkách pro naše konečné zákazníky a pacienty. V loňském roce jsme v našich lékárnách zaznamenali více než 200 tisíc nových pacientů s receptem,“ říká Petr Doležal, generální ředitel společností Benu ČR a Phoenix lékárenský velkoobchod.
Benu je totiž už od roku 1994 součástí skupiny Phoenix, která je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů léčiv. I ta loni v Česku posílila a vykázala celkový provozní výkon 70 miliard korun. „Jako velkodistributor léčiv v České republice spolehlivě zajišťujeme zásobování téměř čtyř tisíc lékáren, nemocnic, výdejen zdravotnických potřeb a dalších zákazníků, kterým nabízíme téměř 25 tisíc sortimentních položek,“ dodává Doležal.
Na českém trhu je podle odhadů Benu celkem 2663 lékáren s různými majiteli. Největším konkurentem Benu je pak síť společnosti Penta, tedy lékárny Dr. Max. Ta má aktuálně 500 lékáren, loni celkově vydělala 1,29 miliardy korun, utržila 27,4 miliardy korun a i tato síť rostla.
Naopak internetový konkurent skupina Pilulka se topí v problémech. Bratři Kasové zařízli zahraniční expanzi, firmu zeštíhlují, hledají investora a nevylučují ani prodej. Pilulka totiž loni výrazně prohloubila ztrátu a zaznamenala pokles tržeb. Loňská ztráta Pilulky se meziročně prohloubila o 110 milionů korun na 175,9 milionu. Tržby meziročně poklesly o 13 procent, konkrétně o 277 milionů na 2,14 miliardy korun. Nejznámější titul na tuzemském burzovním trhu Start se tak propadá. V lednu 2022 stála jedna akcie 1800 korun, teď se obchoduje pod 150 korunami.