Článek
V řadách neregulovaných firem spravujících rizikové investice došlo v červnu k vyhlášení hned dvou úpadků.
Městský soud v Praze prohlásil aktuálně úpadek společnosti Profit & Prosper. Na začátku měsíce pak stejný soud vyhlásil úpadek firmy Diversity Capital navázané na neprůhlednou skupinu IC Group vystupující s příběhem o investicích malajsijského sultána.
Společnost Profit & Prosper založená podnikatelem Petrem Zdráhalem slibovala lidem zhodnocení investic o jedno procento měsíčně. Na začátku letošního roku však investorům sdělila, že se hodnota jejich investic propadla o 99 procent.
„Insolvenční soud vyzval věřitele, aby do řízení přihlásili své pohledávky ve lhůtě dvou měsíců. To se týká i pohledávek, které nejsou dosud splatné. Kdo se nepřihlásí, nic z insolvence nedostane. Věřitelé, kteří mají zájem o správné přihlášení pohledávky, by se měli na vybrané advokáty obrátit co nejdříve,“ uvedl advokát Michal Žižlavský, jehož právní kancelář dává v případu Profit & Prosper dohromady jednu z věřitelských skupin.
„Čím silnější věřitelské skupiny klienti fondu vytvoří, tím lépe se jim bude dařit prosazovat své zájmy,“ doplnil Žižlavský.
Další skupina věřitelů se dává dohromady okolo advokátky Jany Führerové z kanceláře Pouč & Führerová Legal.
„Dlužník rozporuje svoje předlužení, nicméně na výzvu soudu nedoložil žádné podklady, ze kterých by bylo možné zjistit relevantní informace o jeho majetku a závazcích. Uspokojení věřitelů tedy bude možné odhadnout až po zjištění majetku insolvenčním správcem,“ komentovala právnička Führerová.
Profit & Prosper vlastní několik nemovitostí v Berouně. Když firma letos zkoušela tyto reality prodat, tak je zajistila policie.
Majitel Profit & Prosper Petr Zdráhal odešel v březnu z pozice jednatele. Místo něj byl v obchodním rejstříku jako jednatel zapsán Miroslav Moravčík. Ten je přitom sám v osobní insolvenci, kde uvádí, že je nemajetný invalidní důchodce závislý na podpoře svých dětí.
Neregulovaní správci majetku
- Fungují podle paragrafu 15 zákona o investičních společnostech a investičních fondech.
- V minulosti se jim často nepřesně říkalo „alternativní fondy“ nebo „minifondy“.
- Nepodléhají téměř žádné regulaci.
- Jednou z mála povinností těchto firem je jednou za rok poslat do ČNB výkaz o výši spravovaného majetku.
- Za určitých podmínek mohou spravovat majetek až ve výši 500 milionů eur.
- Vláda v roce 2023 připravila návrh novely zákona zpřísňující podmínky pro fungování těchto firem. Mimo jiné nově nesmí ve svém názvu či popisu používat slovo „fond“.
- Od 1. července 2024 nabyla novela účinnosti.
„Soud má z provedených zjištění důvodné pochybnosti o schopnosti jednatele dlužníka vykonávat funkci, zejména s ohledem na předmět činnosti dlužníka,“ konstatoval v rozhodnutí o úpadku soudce Aleš Bartoš.
Na zaslané otázky redakce ohledně své situace firma nereagovala. Redaktorovi SZ Byznys se však podařilo zastihnout nového jednatele Miroslava Moravčíka ve Veselí nad Moravou u stánku s gyrosem, na jehož provozu se podílí.
Moravčík odmítl, že by ve firmě Profit & Prosper působil jen jako nastrčený bílý kůň.
„Zastupuji jednu firmu, která to řeší. Co se tam stalo s penězi, nevím. Trestní odpovědnost nesou předchozí představitelé. Já firmu zlikviduji a hotovo. Víc se k tomu vyjadřovat nebudu,“ řekl Moravčík.
Druhý v červnu vyhlášený úpadek firmy s rizikovým kapitálem se týká společnosti Diversity Capital navázané na neprůhlednou skupinu IC Group. Ta v Česku vystupovala s příběhem o investicích malajsijského sultána.
Zajištěný zámek
Jak redakce SZ Byznys popsala, za holdingem stála skupina rusko-tádžických podnikatelů, které pomáhala skupina tuzemských manažerů v čele s Janem Dvořáčkem. Ten byl v minulosti pravomocně odsouzený za pokus o vyvedení peněz z Lesů České republiky.
Podobně jako Profit & Prosper nabízela také Diversity Capital zhodnocení investic přibližně o jedno procento měsíčně.
Případem Diversity Capital se zabývá kvůli podezření z podvodu rovněž Národní centrála proti organizovanému zločinu. V rámci vyšetřování nechali policisté zajistit zámek a podzámčí v Protivíně patřící rovněž do struktur okolo IC Group.
Kauza IC Group a její pokrytí v Seznam Zprávách
V redakci Seznam Zpráv se věnujeme případu skupiny IC Group a s ní spojeného fondu The Royal Invest Fund of Kelantan z Malajsie. Za příběhem o investicích malajsijské královské rodiny v Česku se skrývá kapitál neznámého původu a stopy do Ruska a Tádžikistánu.
- Zámek v Protivíně měl hostit sultána. Teď ho zajistila policie (19. ledna 2024)
- Zámek v Protivíně měl být centrem světových aristokratů. Dočkal se zástavy (4. prosince 2023)
- Peníze lidí ze „sultánovy“ firmy odcházely do spřátelených společností (18. října 2023)
- Firma slibující lidem investice se sultánem čelí insolvenčnímu řízení (8. srpna 2023)
- Skupina lákající na investice se sultánem po sobě zametá stopy (28. července 2023)
- Místo sultána zůstaly v Protivíně pachuť a chátrající budovy (30. června 2023)