Článek
Krajský soud v Ostravě vyhlásil úpadek společnosti Glocin řízené někdejším spolupracovníkem Radovana Krejčíře Alešem Kohoutkem. Firma nalákala jedenáct tisíc lidí na investici s přislíbeným výnosem o 20 procent ročně, mimo jiné těžbou kryptoměn. Jak ale již Seznam Zprávy popsaly, peníze jsou pryč.
Podle již dřívějšího vyjádření samotného Kohoutka pro Seznam Zprávy to však podvod nebyl. Ze situace Glocinu obvinil obchodní partnery. Zároveň ve svém vyjádření v insolvenčním rejstříku naznačil, že navrhne vyřešit úpadek reorganizací. Ta nechává během insolvence výrazně vyšší pravomoci v rukou stávajícího managementu, než tomu je v případě konkurzu, kdy má vládu nad firmou insolvenční správce. K samotnému úpadku se Kohoutek zatím nevyjádřil.
Firma se v den vydání článku vyjádřila na svých internetových stránkách. "… od června letošního roku čelí naše společnost insolvenčnímu návrhu společnosti Pro věřitele s.r.o., která je dle našich informací skrytě řízena „odpadlou“ částí naší obchodní sítě, vedenou spoluzakladatelem projektu Glocin Lubomírem Bezděkem. Jediným cílem tohoto účelově vzniklého „eseróčka“ je podle našeho názoru zajistit, aby pohledávky, které má Glocin za dalšími subjekty, nebyly důsledně vymáhány a byly smeteny „pod koberec“.
Jak možná asi již víte, včerejším dnem bylo v insolvenčním rejstříku zveřejněno usnesení Krajského soudu v Ostravě, kterým byl „osvědčen úpadek“ společnosti GLOCIN LIMITED. Velice zarážejícím je však v tomto usnesení vysvětleno odůvodnění prohlášeného úpadku, které soud postavil zejména na absurdní, absolutní neplatnosti všech uzavíraných smluv s našimi klienty a z toho plynoucím tzv. „bezdůvodným obohacením“ Glocinu z titulu zaslaných finančních prostředků na bankovní účty, které měl za dobu provozu projektu na své jméno k dispozici GLOCIN LIMITED.
Všichni ale jistě čekáte na informace o dlouho diskutované „kapitalizaci projektu Glocin“. V této souvislosti je potřeba sdělit, že projekt, jak byl původně vypracován a zamýšlen, tím, že je prohlášen úpadek Glocinu, již s ohledem na to, že za Glocin již nyní bude vystupovat pouze ustanovená insolvenční správkyně, nejde realizovat. To ale neznamená, že se „kapitalizace“ nebude konat. Nyní, po prohlášení úpadku (velmi jsme si přáli a bojovali jsme o to, aby úpadek s ohledem na klienty nebyl nikdy prohlášen), však budeme muset pojem „KAPITALIZACE PROJEKTU“ přejmenovat na pojem „MONETIZACE POHLEDÁVEK“.
Vyhlášení úpadku předcházely pokusy o jinou právní interpretaci Glocinu, když se například snažil dokázat, že jeho insolvence nepatří před české soudy. Glocin je totiž registrovaný ve Velké Británii. Argument o příslušnosti řízení do jiného státu ale insolvenční soud smetl s tím, že těžiště byznysu Glocinu bylo v Česku.
Kdo je Aleš Kohoutek
- Dnes vedoucí postava firmy Glocin, která nabízela lidem zhodnocení až o 20 procent ročně.
- Kohoutek byl v minulosti opakovaně odsouzený. Například za úvěrový podvod dostal 7,5 roku. Do vězení si musel na několik měsíců odskočit i v roce 2018, když už vedl Glocin – za daňové podvody.
- Na lavici obžalovaných usedl i za to, že jako člen gangu Radovana Krejčíře zmanipuloval úřednici státní firmy Čepro, aby před vedením tajila obsílky k soudním jednáním, kde se firma měla bránit fiktivním miliardovým pohledávkám Krejčířových firem. Čepro pak od exekuce zachránil až zásah policie. Soud ale v tomto případě od potrestání upustil kvůli jiným jeho trestům.
- Naposledy dostal loni podmínku kvůli krácení daní se škodou osm milionů korun.
Z aktuálního usnesení soudu rovněž vyplývá, že kromě policie se případem Glocinu zabývala také Česká národní banka.
„ČNB uvedla, že pokud činnost obchodního subjektu spočívá v přijímání peněžních prostředků, například v nákupu nehmotných věcí v podobě digitálních voucherů, a přitom zároveň vzniká závazek obchodního subjektu vyplatit svěřené peněžní prostředky (tím, že odkoupí od klientů digitální vouchery za jejich nákupní cenu), jde o porušení zákazu neoprávněného přijímání vkladů od veřejnosti,“ stojí v usnesení ostravského krajského soudu.
Správkyní Glocinu jmenoval soud pražskou advokátku Moniku Cihelkovou. Věřitelé, kteří chtějí přihlásit své pohledávky do insolvenčního řízení s Glocinem, to musejí stihnout do dvou měsíců od zveřejnění usnesení od úpadku. Usnesení bylo publikováno 13. listopadu. Schůzi věřitelů svolal soud na 20. února 2025 ke Krajskému soudu v Ostravě.
„Věříme však, že je zapsaný spolek Věřitelé BIT.NXT international na dobré cestě k srovnání pohledávek klientů a že bude tato dlouhá doba, kdy nikdo z nás neví, jak to všechno dopadne, korunována grandiózním úspěchem,“ píše Kohoutek.
Vedle případu Glocinu a Aleše Kohoutka řeší státní orgány aktuálně také další kauzu spojenou s jiným bývalým parťákem Radovana Krejčíře, konkrétně Petrem Hrubým. V jeho případě nyní policisté podali návrh na obžalobu kvůli pašování kokainu z Jižní Ameriky do Česka. Jedním z obviněných je v tomto případu i manažer řetězce Lidl.
Doplnili jsme vyjádření Aleše Kohoutka.