Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Velký německý řetězec Metro s obchodními domy po celé Evropě míří do českých rukou. Český miliardář Daniel Křetínský už drží spolu se svými společníky ve firmě nadpoloviční většinu. Jeho skupina EPCG je v Metru, v Česku známém pod značkou Makro, už delší dobu hlavním akcionářem. V březnu, kdy měla 49,9 procenta, nabídla ostatním výkup za prémiovou cenu. Konec tohoto výkupu je o půlnoci ze středy na čtvrtek.
V úterý večer patřily EPCG akcie odpovídající podílu 61,29 procenta na základním kapitálu Metra, což odpovídá 61,57 procenta hlasovacích práv. Vyplývá to z informací, které EPCG zveřejnila podle pravidel probíhajícího výkupu.
Na otázky ohledně dalšího postupu nelze podle mluvčího EPCG Daniela Častvaje nyní v průběhu vykupovacího procesu odpovídat. Finální výsledky veřejné nabídky nejspíš firma zveřejní až po Velikonocích.
Metro má 623 obchodů v 21 zemích napříč Evropou. V některých z nich, ale i řadě dalších má Metro sklady a prodává své zboží napřímo. Součástí sítě je osm prodejen Makro v Česku.
Spolu s výkupem Metro končí na frankfurtské burze, kde se s akciemi firmy obchodovalo bezmála třicet let. Burza minulý týden vyřazení schválila –a mimochodem vybrala i nástupce do burzovního indexu SDAX. Do něj patří 70 významných menších firem, místo Metra do něj nyní naskočí výrobce potrubí Friedrich Vorwerk Group.
O stažení z burzy Křetínský požádal už v únoru. Popsal to jako „logický krok“ pro firmu, která se na jedné straně snaží o hlubší transformaci a na druhé straně je na veřejném trhu pod tlakem vykazovat dobré výsledky v krátkých intervalech. K tomu Křetínský dále poznamenal, že transformační proces mají v rukou stávající manažeři a že je v jejich úsilí plně podporuje.
Křetínský na získání Metra pracuje už delší dobu. V roce 2018 koupil první akcie od holdingu Haniel, který spravuje už od 18. století jmění jednoho ze starých německých podnikatelských rodů. Další podobně fungující rodinné firmy Meridian a Beisheim drží v Metru 24,99 procenta a doposud se nabídkám na odkup bránily.
V únoru při zveřejnění veřejného výkupu Křetínský nabídl za jednu akcii Metra 5,33 eura. Předtím se obchodovaly o poznání levněji – za 3,91 eura. Firma prodělává, pozastavila vyplácení dividend a její akcie na burze loni spadly o 37 procent. Když se sečtou výdaje na už koupené akcie a nabídnutá cena za všechny zbylé, jde dohromady o transakci za téměř 50 miliard korun.
V únoru na valné hromadě Metra Křetínský prosadil svého zástupce Romana Šilhu do pozice šéfa dozorčí rady. Šilha už v dozorčí radě Metra působil jako řadový člen. Spolu s ním zůstali v radě další dva členové nominovaní z Prahy a přibyl čtvrtý. Dozorčí rada Metra má celkem 20 členů.
Křetínského expanze nekončí
Křetínský má v maloobchodu velké plány, loni převzal kdysi největší francouzskou obchodní síť Casino, ve Francii má také podíl v obchodech Fnac Darty a v Itálii v síti Unieuro. V Česku drží napůl s PPF nákupní vyhledávač Heureka.
EPCG – tedy firma, přes kterou Křetínský Metro kupuje – tvoří jednu z hlavních součástek zřízeného holdingu EP Group. Do něj Křetínský loni seskupil své hlavní podíly napříč nejrůznějšími obory, od tradiční energetiky, na které zbohatl, až po britskou poštu Royal Mail. Její převzetí také nyní dotahuje.
Přes EP Group má Křetínský v EP Global Commerce podíl 56 procent, zbytek patří Patriku Tkáčovi a jeho spojencům z československé investiční skupiny J&T. Tkáč postupuje dlouhodobě s Křetínským ve shodě a totéž platí i pro Metro.
V Německu Křetínský dále drží velký energetický podnik LEAG, pod který spadají rozsáhlá ložiska uhlí a čtyři elektrárny ve východním Německu. Před rokem se také dohodl na vstupu do hutního koncernu Thyssenkrupp.