Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Daniel Křetínský si domluvil nový zdroj peněz pro expanzi své skupiny EPH. Od japonských investorů si na pět let půjčí v přepočtu 12,6 miliardy korun, a to formou takzvaného „samurajského úvěru“.
Půjčku zařizuje druhá největší japonská banka Sumitomo Mitsui a podle EPH půjde o „největší debutovou samurajskou transakci pro korporátního příjemce s globální působností od doby světové finanční krize“.
Samurajské půjčky fungují jako účelová příležitost pro širší okruh japonských investorů, jak nechat pracovat své peníze v zahraničí a přitom se nevystavovat kurzovým rizikům. Pro zahraniční dlužníky jde zas o možnost, jak proniknout na velký kapitálový trh živený rozsáhlými úsporami japonské veřejnosti, pozvednout svou prestiž ve finančním světě a v neposlední řadě získat levný úrok.
Úvěr je domluven s prémií 1,6 procentního bodu nad sazbou TONAR, což je základní sazba na japonském mezibankovním trhu, podobně jako LIBOR v Londýně nebo PRIBOR v Praze. I po zvýšení sazeb centrální banky začátkem roku se TONAR drží pod úrovní jednoho procenta.
Podle finančního ředitele EPH Pavla Horského jde o „významný milník v další diverzifikaci našeho financování“. K čemu mají finance konkrétně sloužit, společnost ve zprávě neuvedla.
V rámci EPH, která spravuje Křetínského hlavní investice v energetice, se v nejbližších letech mají odehrát mimo jiné velké investice do překlopení tuzemských tepláren na plyn. V běhu je aktuálně také převzetí třetinového podílu ve Slovenských elektrárnách.
EPH patří z 56 procent firmě EP Group, kterou ovládá Křetínský spolu s týmem svých nejbližších spolupracovníků z jeho pražské kanceláře. Zbytek drží dlouholetý Křetínského společník Patrik Tkáč se svou finanční skupinou J&T.
Vedle EPH Křetínský přes další firmy, které rovněž spoluvlastní s Tkáčem, chystá sérii dalších nákupů napříč Evropou. Na spadnutí je převzetí britské pošty Royal Mail, tento měsíc Křetínský oznámil záměr plně ovládnout německý obchodní řetězec Metro včetně české sítě obchodů Makro.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.