Článek
Britská vláda schválila prodej firmy International Distribution Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail. Daniel Křetínský za IDS nabídl přes sto miliard korun, jde o historicky největší českou investici v zahraničí.
K dotažení obchodu už stačí poslední krok – aby s ním souhlasilo dostatečné množství stávajících akcionářů. Pošta už není ve státních rukou, vláda prodej posuzovala jen z regulatorních důvodů jako vstup cizího vlastníka do podniku se strategickým postavením pro stát.
„Pokud vše dobře dopadne, tak by mohlo být vše jasné na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku,“ uvedl k transakci před měsícem pro SZ Byznys Pavel Horský, finanční ředitel EP Group, což je firma, která koupi pro Křetínského zastřešuje.
Souhlas vlády – včetně podmínek, na kterých se s Křetínským dohodla – vyplývá z dokumentů zveřejněných na webu londýnské burzy, kde se s akciemi IDS obchoduje. Na burzu dal Křetínský v květnu veřejnou nabídku, která bude závazná, pokud na ni přistoupí 75 procent akcionářů IDS.
Britská vláda si v Royal Mail ponechá takzvanou zlatou akcii. Jakékoli další změny ve vlastnické struktuře, daňovém sídle nebo umístění firemní centrály tak budou v budoucnu podléhat jejímu souhlasu. Součástí dohod je i kompromisní ujednání s odbory.
Křetínský chce poštu koupit přes svou firmu Bidco. Jde o společný podnik firmy EP Group, která je od letošního roku novou značkou zastřešující jeho hlavní aktiva včetně největší firmy EPH, a skupiny J&T, za kterou stojí Křetínského dlouholetý společník Patrik Tkáč.
Za akcii IDS společně nabídli 370 pencí, což oceňuje celý podnik na 3,6 miliardy liber, v přepočtu 108 miliard korun. Křetínský s Tkáčem přes jinou společnou firmu Vesa už na jaře před podáním nabídky skoupili přes čtvrtinu všech vydaných akcií a stali se v IDS největšími akcionáři.
Od jara Vesa drží 27,52 procenta akcií IDS, další akcionáři v pořadí už mají pod 10 procent. Patří mezi ně velké mezinárodní banky UBS, JP Morgan nebo Morgan Stanley, v jednotkách procent se na vlastnictví podílejí také známé americké investiční společnosti Vanguard a BlackRock.
Začátkem roku se akcie IDS prodávaly za 270 pencí, v době podání nabídky překročily 300 pencí a v pondělí po zveřejnění souhlasu britské vlády kurz překročil hranici 360 pencí. Zatím není veřejně známo, jak se akcionáři k nabídce staví, ale podle vývoje kurzu ji berou vážně – cena akcií IDS na burze už skoro dosáhla toho, co Křetínský nabízí.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.
Britská pošta existuje pod patronátem britské koruny už přes pět set let. Vedle ní pod IDS patří další společnost GLS, přepravce balíků působící napříč Evropskou unií, ale i v USA a Kanadě.
Křetínský má přes své další firmy ještě menšinový podíl v nizozemské poště PostNL. Ve Francii, v Německu a v Itálii se pustil do řady investic do maloobchodních sítí, jeho vizí je propojit maloobchod s přepravou a svézt se na vlně rozmachu e-shopů.
„Když se podíváte na dnešní nabídku a na to, jak trh dynamicky roste, tak logistické služby mají obrovský potenciál. A my teď máme možnost vytvořit jednoho ze tří největších hráčů v Evropě,“ uvedl na jaře k této strategii Křetínského kolega Roman Šilha, který transakci s Royal mail za EP Group vede.
Výměnou za souhlas britské vlády Křetínský kývl na některé ústupky ohledně toho, jak bude pošta dál fungovat. Patří mezi ně zachování závazku takzvané univerzální služby pro poštovní služby, což obnáší doručovat dopisy všude za jednu cenu po celé zemi šest dnů v týdnu.
Vláda si dále vymínila zákaz vyplácet dividendy a zatěžovat finanční bilanci Royal Mail novými dluhy, dokud společnost nesplní vytyčené finanční cíle. Prodej je ale v Británii chápán jako signál, že ztrátová pošta bude muset projít reformou. S tím počítá o vládní úřad Ofcom, který v Británii za dohled nad poštovními službami odpovídá.
Princip zlaté akcie Británie používá i v jiných podnicích, které jsou v privátních rukách, ale jsou považovány za strategicky důležité. Stát si takto udržuje kontrolu třeba ve společnostech BAE Systems a Rolls-Royce, dvou důležitých výrobcích zbraní.
Křetínský už v Británii vlastní velkou elektrárnu Eggborough, jeho firma EPH ji z uhlí převedla na plyn a doplnila bateriovým úložištěm, což dohromady obnášelo investice za víc než miliardu liber. Mimo energetiku Křetínský v Británii vlastní 27% podíl ve fotbalovém klubu West Ham United a 10% podíl v řetězci supermarketů Sainsbury's.
Vstřícně se o nově přicházejícím majiteli začínají vyjadřovat také odbory Royal Mail. Dříve měly k převzetí výhrady, lídr odborové centrály CWU Dave Ward ale opakovaně kritizoval stávající vedení pošty za to, že „dlouhodobě vede společnost do záhuby“. Dohodu s EP Group popsal jako „základ pro obnovu Royal Mail“ a jako dobrou výchozí pozici pro to, aby odbory měly další vývoj v poště pod kontrolou.
Aktualizovali jsme v celém textu.