Článek
Koruna je nejsilnější od letošního února. Už minulý týden klesla těsně pod hranici 25 korun za euro, ale po oznámení dubnové meziroční inflace tuzemská měna vůči euru posílila ještě víc. Připsala si zhruba deset haléřů a v poledne stálo euro 24,79 koruny.
„Trh si uvědomil, že Česká národní banka bude opravdu snižovat sazby velmi pomalu. To bylo také důvodem, že se koruna posunula na úroveň, kde se naposledy nacházela 1. února,“ popisuje hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek.
Dubnové výsledky inflace jsou podle ekonomů signálem pro centrální banku, aby zpomalila ve snižování rozsahu úrokových sazeb z půl procentního bodu na čtvrtinu.
„Mění se očekávání trhu na to, jak bude reagovat Česká národní banka směrem k vyšším sazbám. V reakci na inflační data trh přehodnotil svůj pohled na sazby, které budou v Česku za půl roku o 0,2 procentního bodu níž, což je poměrně dost,“ říká hlavní ekonom Cyrrus Vít Hradil.
Kurz české měny jde aktuálně proti trendu z posledních měsíců, kdy – s výjimkou dubna a května – koruna vůči jednotné evropské měně oslabovala. Důvodem byl především odhad České národní banky (ČNB), která věřila v rychlý pokles úrokových sazeb.
„ČNB vytvořila očekávání, že u nás budou úrokové sazby rychle klesat. Na posledním zasedání ČNB řekla, že budou klesat výrazně pomaleji, než naznačovaly prognózy a než si myslel trh. To koruně pomohlo a vrátilo ji to pod 25 korun za euro,“ popisuje Dufek s tím, že další oslabení tuzemské měny není příliš pravděpodobné.
Makroekonomická prognóza České bankovní asociace předpokládá, že průměrná hodnota koruny by se měla držet nad hranicí 25 korun za euro.
„Na konci letošního roku prognostický panel nadále odhaduje posílení koruny a kurz kolem úrovně 24,8 koruny za euro. Ani v případě výhledů na příští rok žádná z prognóz nepředpokládá oslabení koruny nad hranici 25 korun za euro,“ stojí ve výhledu.
Je to příležitost, kdy si alespoň část peněz může člověk před dovolenou vyměnit za zajímavější kurz.
Podle Hradila se výhodnějšího kurzu koruny vyplatí využít. Před odjezdem na letní dovolenou mohou Češi nakoupit eura výhodněji než v předchozích měsících. „Je to docela dobrý kurz. Dokonce si myslím, že tržní reakce na dnešní inflaci byla přepálená, a spíš bych čekal, že se to bude vyvíjet opačným směrem,“ říká Hradil.
„Je to příležitost, kdy si alespoň část peněz může člověk před dovolenou vyměnit za zajímavější kurz,“ dodává Dufek.
Dubnová inflace se dostala na hodnotu 2,9 procenta, což je o 0,9 procentního bodu více oproti březnové úrovni. „Dubnová meziroční inflace tak může představovat lokální maximum s tím, že hned v květnu bude následovat zmírnění meziročního růstu spotřebitelských cen,“ věří Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.