Článek
Komerční bance, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 21,3 procenta na 2,8 miliardy korun, což je horší výsledek, než se kterým počítal trh. Pokles zisku byl způsoben především vyšší tvorbou opravných položek ve výši 485 milionů korun, zatímco v prvním čtvrtletí loňského roku došlo k jejich rozpouštění.
Provozní zisk banky stoupl o 1,7 procenta na čtyři miliardy korun. V porovnání s loňským rokem rostl i celkový objem úvěrů i vkladů. Koncem dubna valná hromada schválila výplatu dividendy ve výši 82,66 koruny na akcii a výplatu stoprocentního zisku plánuje navrhnout i za letošní rok. Samotná výplata dividendy proběhne od 27. května.
Celkový objem úvěrů vzrostl Skupině KB meziročně o 4,6 procenta na 825,5 miliardy korun. Celkový objem běžných klientských vkladů se oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku zvýšil o 7,2 procenta na 1,05 bilionu korun.
„Finanční výsledky za první čtvrtletí ukazují zlepšení na úrovni provozního zisku. V meziročním srovnání nám dynamicky rostly vklady i aktiva klientů ve správě a vidíme rovněž pozitivní trend v úvěrování. Obzvláště mne těší, že zrychluje růst počtu klientů Komerční banky,“ komentoval výsledky předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka.
Management banky také potvrdil výhled na letošní rok, který představil již s výsledky za poslední čtvrtletí roku 2023. Výnosy by měly vzrůst o nižší až střední jednociferné procento. Provozní náklady by měly růst pomaleji než výnosy.
Akcie Komerční banky podle očekávání klesají
Na páteční den na pražské burze připadá takzvaný ex-date, tedy první obchodní den, kdy se akcie obchodují bez nároku na dividendu. A to je jeden z hlavních důvodů, proč akcie KB na pražské burze během pátečního obchodování klesají. Kolem 11. hodiny titul vykazoval devítiprocentní pokles na cenu 796 korun.
Když společnost vyhlásí dividendu, cena jejích akcií obvykle zahrnuje očekávanou hodnotu této dividendy. Jakmile nastane ex-date, cena akcie se typicky sníží o částku, která odpovídá vyplácené dividendě.
Proč akcie v ex-date klesají?
Představte si, že máte obchod, který prodává jablka. Každé jablko stojí deset korun a k tomu dáváte bonus – jeden banán zdarma. Lidé tedy kupují jablka, protože chtějí i bonusový banán.
Nyní jste ale oznámili, že od zítřka už banány zdarma nedáváte. Lidé, kteří přijdou do obchodu po tomto oznámení, už nebudou očekávat banán zdarma, protože vědí, že akce skončila. Takže pokud by jablko stále stálo deset korun, ale bez banánu, mohli by si lidé myslet, že to není tak dobrá nabídka jako předtím.
To samé platí pro akcie a dividendy. Když společnost oznámí, že vyplatí dividendu, lidé chtějí akcie koupit s tím, že dostanou i dividendu jako bonus. Cena akcie tedy zahrnuje hodnotu této očekávané dividendy. Ale jakmile nastane ex-date, tedy den, kdy už noví kupci akcií nebudou mít nárok na dividendu, cena akcie klesne o hodnotu té dividendy.
„Celkově vnímáme zveřejněné údaje mírně negativně. Samotný čistý zisk sice poměrně výrazně zaostal za očekáváním, nicméně na provozní úrovni je rozdíl relativně malý, rizikové náklady jsou na kvartální bázi obtížně predikovatelné a potvrzení celoročního výhledu by mohlo investory uklidnit,“ hodnotí čtvrtletní čísla analytici J&T Banky.
„Komerční banka zveřejnila smíšené výsledky. Provozní výnosy KB překonaly konsenzus trhu, zatímco čistý zisk skončil pod ním. Očekávání nenaplnily ani čisté úrokové výnosy, které byly mezičtvrtletně na stejné úrovni,“ poznamenal analytik XTB Tomáš Cverna.
„Výsledky hodnotíme mírně negativně, nemají však materiální dopad na naši cílovou cenu akcie 927 korun,“ doplnil analytik Fio banky Karel Nedvěd.
Dalším bankám, které hospodářské výsledky za první čtvrtletí zveřejnily v minulých dnech, čistý zisk meziročně stoupl. Například České spořitelně vzrostl o 73,3 procenta na 5,7 miliardy korun, Raiffeisenbank o 62 procent na 1,4 miliardy korun a Monetě Money Bank o 5,8 procenta na 1,3 miliardy korun.