Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Firmy se s blížícím se koncem roku a přípravou jejich nových mzdových rozpočtů připravují na zvyšování mezd. Společnosti, které patří mezi největší zaměstnavatele v Česku, nyní vyjednávají o zvýšení mezd svým zaměstnancům s odbory.
„V současné době u řady zaměstnavatelů probíhá kolektivní vyjednávání, jehož součástí je i diskuze o navýšení mezd. Věříme, že se podaří dojednat dobré navýšení mezd pro zaměstnance,“ uvedl místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jiří Vaňásek.
V průmyslovém sektoru odbory usilují o navýšení mezd minimálně o osm až deset procent.
Opravdu velké firmy, jako je například ČEZ, Škoda Auto nebo Česká spořitelna, ale právě kvůli tomu, že jednání právě běží, nechtějí konkrétní plány zatím komentovat. Každé slovo uniklé na veřejnost by mohlo jejich pozici a taktiku ohrozit.
„S ohledem na průběh kolektivního vyjednávání s odbory nemůžeme nyní předjímat jeho výsledky z hlediska míry navyšování platů a benefitů v roce 2025,“ uvedl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý s tím, že banka bude v rámci zvyšování mezd jejich zaměstnanců zohledňovat růst inflace.
Jednání firem by měla být dokončena podle mluvčího s přelomem roku.
Podle vyjádření místopředsedy ČMKOS Jiřího Vaňáska by ale růst mezd napříč odvětvími měl být vyšší než současná výše inflace. „Výše mzdy by měla reagovat minimálně na propad reálných mezd způsobených inflací v minulých letech. Reálná mzda zaměstnanců dnes odpovídá úrovni let 2018 až 2019,“ uvedl. V září dosahovala česká inflace hodnoty 3,5 procenta.
Zaměstnavatelé ale musí také reagovat na situaci na domácím trhu práce – nezaměstnanost je nízká a firmy se neustále přetahují nejen o kvalifikované lidi. Pokud by se „šprajcli“ a nepřistoupili alespoň na nějaký kompromis, mohli by o zaměstnance přijít.
V srpnu bylo bez práce 286 320 lidí, což znamená nezaměstnanost v hodnotě 3,8 procenta. Zaměstnavatelé pak nabízeli 263 247 volných pracovních míst. Hranicí kompromisu při vyjednávání je tak v řadě případů právě míra inflace.
Na zvyšování mezd zaměstnancům se mimo vyjednávání s odbory připravuje ale také například výrobce plastových dílů, společnost Isolit-Bravo.
Také tam podle jejího majitele Kvida Štěpánka porostou mzdy zaměstnanců v příštím roce minimálně o míru inflace.
„S nejvýznamnějším růstem počítáme u kvalifikovaných profesí, jako jsou nástrojáři, technici, konstruktéři nebo vývojáři. Ti jsou totiž kvůli sílící čínské konkurenci jedinou nadějí, a to nejenom naší firmy, ale celé Evropy,“ uvedl Kvido Štěpánek.
S navýšením mezd počítá také společnost O2. „Pokud vnímáme, že je někde prostor a důvod k navýšení, tak k němu přistupujeme. Stejně tak k tomu došlo i v letošním roce, kdy jsme finanční prostředky na mzdy navýšili, a podobně tomu bude i v příštím roce,“ uvedla tisková mluvčí Veronika Zachariášová.
Otázku příjmu svých zaměstnanců se společnost chystá řešit také rozšířením nabídky benefitů, které poskytuje.
„Jedná se například o neomezené mobilní tarify, internetové připojení a O2 TV pro zaměstnance i jejich rodiny za zvýhodněnou cenu. Každé tři roky zaměstnanci získávají také příspěvek na telefon až 18 000 korun,“ doplnila příklad mluvčí společnosti.
Pomalejší než dříve
Pozvolné tempo zvyšování mezd v soukromém sektoru odhaduje také červnová zpráva Comp&Ben Asociace, která se zabývá analýzou mezd a systémy odměňování. Tempo růstu se proti letům 2022 a 2023 ale zpomalí.
„Pro druhou polovinu roku 2024 a zejména pak první čtvrtletí 2025 očekáváme opět mírný pokles nárůstů mezd. Navíc je možné očekávat, že by se již příští rok mohla některá odvětví dostat s nárůsty pod hranici pěti procent,“ říká Tomáš Jurčík, ředitel Comp&Ben Asociace.
V letošním roce byl průměrný nárůst základních mezd vyšší, konkrétně 5,7 procenta.
Mzdy v Česku
Ve druhém čtvrtletí roku 2024 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda celkem 45 854 Kč, což je o 2797 Kč (6,5 %) více než ve stejném období roku 2023.
Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,5 %, reálně tak mzda vzrostla o 3,9 %.
Proti předchozímu čtvrtletí činil růst průměrné mzdy ve druhém čtvrtletí roku 2024 po očištění od sezonních vlivů 1,4 %.
Zdroj: ČSÚ
V některých oborech, zejména výrobních a technologických, může přesto nárůst pětiprocentní hranici překročit. Důvodem je právě nedostatek kvalifikovaných lidí ve výrobě.
„Mnoho zaměstnavatelů si ale nebude moci dovolit přidat více kvůli zpomalení některých oborů ekonomiky, prudkým nárůstům mezd v posledních letech a ukončení postinflační vlny, která byla často argumentem pro navýšení mezd. Přesto si mohou vysoce kvalifikované a nedostatkové pozice v technologických oborech udržet silnější vyjednávací pozici i v roce 2025,“ doplnil Tomáš Jurčík.
I v letošním roce totiž mzdy ve výrobních a IT společnostech rostly nejrychleji. Například v automotive sektoru se mediánová hodnota podle analýzy Comp&Ben Asociace pohybovala na úrovni šesti procent.