Článek
Americký koncern Apple může výrazně pomoci s rozpletením kauzy tuzemského e-shopu Mamut.cz. Z firem napojených na tento obchod totiž zmizelo 107 tisíc iPhonů a 361 tisíc sluchátek AirPods.
Jen americký kolos může určit, kde se zařízení zcizená v neobvykle velkém množství nacházejí. Avšak za dvou předpokladů: Prvním je, že se zařízení připojila do sítě, a druhým je předpoklad, že o spolupráci požádala Apple česká policie, která případ vyšetřuje.
Klíčem k nalezení ztracených telefonů jsou dvě unikátní identifikační čísla, která má každý mobilní telefon: sériové číslo a číslo IMEI (International Mobile Equipment Identity). Obě tato čísla mohou pomoci vystopovat odcizená zařízení připojená do sítě.
„Čistě technicky to funguje tak, že každý operátor vidí každé mobilní zařízení, které se objeví v jeho síti. To znamená, že buď využívá jeho SIM, nebo ‚roamuje‘ v jeho síti. Síť v takovém případě dané IMEI zaznamená,“ uvedla mluvčí společnosti T-Mobile Patricie Šedivá.
Ještě významnější však v případě telefonů z Mamutu může být sériové číslo. Pomocí něj je možné vysledovat zařízení i v zahraničí. Není totiž jisté, zda telefony, které zmizely z firem napojených na Mamut, neskončily v cizině. Sériové číslo navíc nemají jen iPhony, ale v případě Applu i sluchátka AirPods.
„Každé mobilní zařízení má také své sériové číslo. Tato čísla obecně usnadňují výrobcům organizaci a sledování jejich produktů. Největší přehled o vyrobených chytrých zařízeních by tedy měl mít globálně vždy výrobce, například pro účely aktualizace softwaru, záruky a podobně,“ doplnila zástupkyně T-Mobilu.
Výrobcem je v tomto případě americký koncern Apple. Na otázky SZ Byznys, jestli byl již v tomto případě požádán českou policií o součinnost, nereagoval.
Policie vyšetřuje
Sdílnější nebyla ani druhá strana, tedy Národní centrála proti organizovanému zločinu, která kauzu vyšetřuje kvůli podezření ze zpronevěry, podvodu a praní špinavých peněz.
„Mohu jen uvést, že věc je ve stadiu prověřování,“ sdělil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
Vlastní hledání zmizelých telefonů rozjela také firma Plus4U ze skupiny Unicorn. Do stejného holdingu patřila i firma Mammoth provozující e-shop Mamut.cz. Unicorn tvrdí, že Mamut fungoval samostatně a samotná skupina je v kauze podvedenou stranou.
Společnost Plus4U, která Mammoth přímo vlastní, nyní přišla s aplikací nazvanou Lovci jablek. Lidé mohou do aplikace vložit sériové číslo a kód IMEI svého iPhonu a zjistit, jestli neprošel obchodem Mamut. Za nalezení ztraceného zařízení firma nabízí odměnu 100 tisíc korun. Akce potrvá do konce září.
Redakce zkoušela u Plus4U zjistit, jak je aplikace úspěšná a kolik telefonů se již podařilo najít. „Kvůli důležitosti získaných informací pro vyšetřování nebudeme zatím zveřejňovat podrobnosti. Nyní je možné sdělit, že svoje zařízení v aplikaci prověřily desetitisíce uživatelů. Všechny zjištěné údaje byly předány policii,“ reagovala mediální zástupkyně Plus4U Aneta Havlová.
Jak zmizely tisíce telefonů?
Hlavní postavou celé kauzy je podnikatel Břetislav Janoušek, který úzce spolupracoval s obchodem Mamut. Loni byl dokonce v Unicornu členem pracovní skupiny nazvané Top Management. V této skupině byl i majitel Unicornu, miliardář Vladimír Kovář.
Janoušek přes Mamut odebíral ve velkém telefony a další zařízení za účelem jejich dalšího pronájmu koncovým zákazníkům, a to prostřednictvím svých firem J.A.E. a SBJ Trade.
Na konci minulého roku ale přestaly Janouškovy firmy své závazky splácet, firma proto následně zkrachovala. Břetislav Janoušek zmizel, stejně jako odebraná elektronika a peníze, které měl za elektroniku utržit.
Věřitelé přihlásili za společností Mammoth pohledávky za 6,7 miliardy korun. Hlavní díl připadá na společnosti T-Mobile a J&T Leasing, které zařízení dodávaná do Mamutu financovaly.