Hlavní obsah

Když bude kvalita a cena stejná, vybereme Čechy, říká viceprezident KHNP

Foto: KHNP

Viceprezident KHNP pro projektovou kancelář v Česku Harry Chang.

Jihokorejská KHNP přislíbila, že některé dodávky do jaderné elektrárny Dukovany obstarají české firmy, například kvůli nižším nákladům na dopravu. Navíc české firmy znají lépe tuzemské normy, říká viceprezident KHNP Harry Chang.

Článek

Od loňského července, kdy byla jihokorejská skupina KHNP vybrána jako preferovaný dodavatel dvou nových jaderných reaktorů do Dukovan, se pozadí zakázky dynamicky mění. KHNP uzavřela smír s americkou společností Westinghouse a zažehnala tak dřívější spory o duševní vlastnictví reaktoru, o němž Westinghouse tvrdil, že jej Korejci v Česku stavět nesmějí.

Podrobnosti dohody obou společností znají však pouze KHNP a Westinghouse. Nedávno KHNP oznámila, že se nebude ucházet o stavbu jaderné elektrárny ve Švédsku a rozhodla se nepodat nabídku ani na výstavbu ve Slovinsku. O oba projekty se zajímají rovněž Američané.

Jednání o Dukovanech však pokračují podle plánu. „Obě strany jsou zapojeny do procesu vyjednávání v dobré víře a dokončíme vyjednávání ve stanoveném termínu,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys viceprezident KHNP pro projektovou kancelář v Česku Harry Chang.

Jednou z priorit je pro českou stranu zapojení zdejšího průmyslu do projektu, který je největší za celé století. KHNP s jeho účastí počítá a přiznává, že pokud si pro dodávky některých komponent vybere dodavatele ze zahraničí, vzniknou další náklady na dopravu a projekt se prodraží.

„Vybrat si některou z českých společností by pro nás bylo mnohem ekonomičtější a výhodnější z hlediska projektu,“ uznal Chang s tím, že české firmy znají na rozdíl od jiných zdejší technické a právní normy. „Na základě našich zkušeností můžeme říct, že mnoho českých firem je kompetentních a konkurenceschopných, jak po cenové, tak technické stránce,“ dodal.

Zbývá zhruba šest týdnů do podpisu konečného kontraktu mezi KHNP a ČEZ. Jak pokračují jednání o konečné smlouvě?

Od července loňského roku, kdy byla společnost KHNP vybrána jako preferovaný uchazeč pro projekt v Dukovanech, probíhala jednání mezi vlastníkem projektu ČEZ a společností KHNP. V listopadu navštívil vyjednávací tým ze strany vlastníka Koreu a za účelem jednání zástupci KHNP navštívili Českou republiku.

I v únoru průběžně probíhají jednání a před podpisem kontraktu budeme pokračovat v procesu vyjednávání, abychom uzavřeli zbývající nedořešené položky. Obě strany vyjednávají v dobré víře a dokončí dohodu ve stanoveném termínu.

Stavba jaderné elektrárny Dukovany je pro KHNP první projekt, který postaví v Evropě. Nedávno jste se účastnili i tendru na výstavbu jaderné elektrárny ve Slovinsku, ze kterého jste odstoupili. Zakázku poté získala americká společnost Westinghouse. Proč jste se rozhodli soutěž opustit?

Bylo to rozhodnutí na úrovni managementu. V současné fázi se plně soustředíme na pokračování projektu v Dukovanech a věnujeme mu veškeré úsilí. Také se věnujeme SMR, tedy malým modulárním reaktorům a dalším projektům.

V médiích se spekuluje o tom, že si KHNP a Westinghouse rozdělují trh. Neúčast Korejců jakožto uchazečů o projekt ve Slovinsku je prý jedním z prvních příkladů.

Westinghouse a KHNP se dohodly na vzájemné spolupráci na světovém trhu s jadernou energií. Veškeré podrobnosti dohody však podléhají utajení. Rád bych vás proto požádal o pochopení, že podrobnosti dohody nemohu v souladu s uzavřením důvěrnosti sdělovat.

Je možné, že Westinghouse bude jedním ze subdodavatelů do Dukovan?

Spolupráce s Westinghouse na projektech, které v současné době KHNP realizuje, je pro nás otevřená. V tuto chvíli jsme v procesu vyjednávání, jehož cílem je podepsat smlouvu do termínu pro projekt Dukovany. Takže je poměrně brzy na to, abych vám sděloval nějaké konkrétní podrobnosti. Nicméně společnost Westinghouse má zkušenosti s účastí na jiných projektech výstavby jaderných elektráren. Můžeme tedy tyto zkušenosti vzít v úvahu.

Už jste jednali asi s 200 českými společnostmi, které by se mohly na stavbě Dukovan podílet. S 50 z nich máte uzavřená memoranda. Posunuli jste se s některými firmami z této fáze dál?

Prozrazení konkrétních informací nebo názvů společností může vést k určitému nedorozumění. Rád bych podotkl, že samozřejmě existují některé technologické společnosti, kterým KHNP účast již přislíbilo. Mezi nimi je i Doosan Škoda Power.

Korejské firmy například neznají technické normy, právní předpisy a pravidla v České republice. Nemáme tak jinou možnost, než si dodavatele některých částí vybrat mezi českými firmami, protože jsou s tím obeznámeny.

Na co se budete při výběru dodavatelů soustředit?

Pokud se určitá součástka bude vyrábět v České republice i v jiných zemích, platí, že kvalita a cena součástky musí být stejná. Pokud tomu tak je, pak je pro nás v tomto případě mnohem rozumnější zvolit českou firmu. Protože pokud si pro dodávku komponentů vybereme společnost z jiné země, vzniknou další náklady na dopravu.

Vybrat si některou z českých společností by pro nás bylo mnohem ekonomičtější a výhodnější z hlediska projektu. Na základě našich zkušeností můžeme říct, že mnoho českých firem je kompetentních a konkurenceschopných, jak po cenové, tak technické stránce.

Řada českých firem chce závaznější smlouvy na dodávky do Dukovan i bez výběrových řízení. KHNP tuto možnost zkoumala u právníků. Jste takovému požadavku českých firem nakloněni, nebo ne?

Naším základním principem je výběr finálních subdodavatelů pro projekt prostřednictvím výběrového řízení v souladu s platnými zákony o zadávání veřejných zakázek. Abychom podpořili lokalizaci, můžeme předem vybrat nejvhodnější položky, které mohou dodat konkrétní společnosti, nebo v případě potřeby můžeme provést nabídkové řízení s regionálním omezením.

Po podpisu smlouvy, počínaje inženýrským sektorem, bude následovat dodávka zařízení a výstavba.

V tomto transparentním a spravedlivém výběrovém řízení zajistíme, aby různé společnosti nebyly v nabídkových řízeních znevýhodněny a mohly se jich účastnit. To se týká konkurenčních nabídkových řízení. Nicméně v některých případech můžeme mít také soukromou smlouvu. Bude se týkat zejména bezpečnosti nebo specifické oblasti.

Jak by mohla aktuální politická situace v Koreji ovlivnit český projekt?

Rozhodně není pravda, že by korejská politická situace mohla negativně ovlivnit dukovanský projekt, zejména pokud jde o podpis smlouvy. Jak korejská vládnoucí strana, tak opoziční strana považují českou zakázku za důležitý národní projekt. Účast Koreje na projektu původně iniciovala předchozí vláda, tedy opoziční strana.

Foto: Seznam Zprávy

Model reaktoru APR-1000, který by měl stát v roce 2036 v Dukovanech.

Doporučované