Hlavní obsah

Kdo je byznysová osobnost roku. Královna zásilek a pan Royal Mail

Foto: SZ

Simona Kijonková vyhrála mezi zástupci České elity, Daniel Křetínský byl volbou redakce SZ Byznys.

Nejvýraznější osobnosti českého byznysu - svou hvězdu zvolili zástupci nejhodnotnějších českých firem i redakce SZ Byznys. Zvítězili Simona Kijonková a Daniel Křetínský.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nejspíš jde o jeden z největších ženských byznysových příběhů v české historii a v jeho hlavní roli je Simona Kijonková.

Neměla úplně jednoduché dětství, při vysoké škole tajně přespávala v nemocnici, kde byla na brigádě. Pak ale v roce 2010 založila Zásilkovnu, ze které během několika let vyrostla obří digitální platforma, která šlapala na paty České poště a ovládla několik evropských zemí.

Koncem loňského roku, po třinácti letech neuvěřitelného nasazení, Simona Kijonková Zásilkovnu prodala, letos se obchod dovršil a Kijonková se z vedení firmy stáhla. Založila vlastní nadaci a prostřednictvím rodinné skupiny JSK investuje do dalších firem.

Pro tuzemský byznys příběh, který letos zarezonoval úplně nejvíc a v hlasování zástupců „České elity“, tedy nejhodnotnějších firem v českém vlastnictví, si tak Simona Kijonková odnáší titul „Byznysová osobnost roku 2024“.

„Ocenění vnímám nejen jako osobní úspěch, ale především jako uznání pro celý tým JSK, který mě v průběhu celého roku podporoval a inspiroval. Rok 2024 pro mě byl přelomový. Mohla jsem se zaměřit na investice a projekty, které mají nejen ekonomický, ale i společenský dopad. Mým cílem je pomáhat firmám růst a podporovat inovace, které mění svět k lepšímu,“ řekla Kijonková.

„Moc si tohoto titulu vážím a děkuji za něj. Ukazuje mi totiž, že jdeme správnou cestou, a motivuje mě v tom pokračovat. Poděkování patří také celé mojí rodině - manželovi a dětem, bez jejichž podpory si to nedokážu představit,“ dodala.

Cena České elity

„Nebojácná žena, která reprezentuje českou podnikatelskou líheň založenou na znalostech, fokusu na konkrétní obor, kterému vtiskla zásadní přidanou hodnotu. Obdivuji její velkou odvahu stejně jako smysl pro detail a houževnatost. Věřím, že se stejně dobře uplatní i jako investorka,“ komentoval její volbu například Robert Chvátal, generální ředitel Allwyn, který i samotný prodej Zásilkovny vyhodnotil jako byznysovou událost roku.

Podobnými vlastnostmi popsal Simonu Kijonkovou i majitel DEK Vít Kutnar – „pracovitost, férovost, vytrvalost, energie a úspěch“.

Hlasovali pro ni i ti, kteří ji osobně neznají. „Pro mě je to Simona Kijonková a její velmi silný příběh, který rezonuje letošním rokem. Dokázala vybudovat firmu, která změnila trh, úspěšně ji prodat a pokračovat v podpoře nových projektů s byznysovým i společenským přesahem. Ačkoli se osobně neznáme, při vybírání vánočních balíčků ze Z-Boxu se mi stále vybavuje právě tato dáma,“ dodává například generální ředitelka Promet Group Denisa Materová.

Skupinu Packetu, pod kterou Zásilkovna patří, ovládlo konsorcium firem tvořené nadnárodním investorem CVC, skupinou Emma Capital Jiřího Šmejce a investiční společností R2G založenou miliardářem Oldřichem Šlemrem. Kolik peněz Simona Kijonková s manželem z prodeje získali, nebylo nikdy oficiálně zveřejněno, v médiích se však skloňuje částka mezi čtyřmi a pěti miliardami korun.

„Když jsem se rozhodovala, že půjdu do exitu, byla jsem hodně smutná. Nedokázala jsem si vůbec představit, že opustím to baby, které jsem vychovávala 13 let, že opustím těch 2000 zaměstnanců. Jako když máte dítě, které jde na vysokou školu do zahraničí, zamáváte mu a víte, že už má vlastní život. Tak jsem se cítila,“ popsala nedávno pro SZ Byznys zakladatelka Zásilkovny.

Cena redakce

Rozhodování České elity bylo těsné. Na druhém místě v hlasování špiček českého byznysu skončil majitel EPH Daniel Křetínský. I ten má za sebou neuvěřitelný rok. Počátkem roku mu soud povolil převzetí předlužených francouzských obchodů Casino, koupil pětinu ocelářského kolosu ThyssenKrupp a překonal i poslední formální překážku před převzetím britské pošty Royal Mail.

I díky tomu získal Daniel Křetínský ocenění Byznysová osobnost roku podle redakce SZ Byznys.

„Daniel Křetinský a jeho tým budují skupinu, která v příštích letech cílí na roční tržby přes 100 miliard eur a má ambice zařadit se mezi patnáct největších podniků v rámci Evropy. I přes nesporné úspěchy celé řady dalších českých podnikatelů a podnikatelek je jeho volba logická, “ říká šéfredaktor SZ Byznys Martin Jašminský.

Křetínského jízda zaujala ale i přední české podnikatele. „Výsledky EPH jsou neuvěřitelné a jeho akviziční apetit, díky němuž nás znají i ve světě, nemá u nás obdoby,“ říká například spolumajitel FTMO Otakar Šuffner. „Daniel Křetínský nejen akvizicí podílu v britské Royal Mail potvrdil svou pozici podnikatele minimálně evropského formátu,“ dodává řídící partner Renomia Group Pavel Nepala.

Každý je osobností

Celkově se však podnikatelé shodují, že letošní rok byl mimořádně náročný a uspět v něm bylo velmi těžké.

„Všichni, nejenom velitelé, museli letos hodně tvrdě pracovat na dosažení cílů, nebo aby se k nim alespoň přiblížili. Existence našich firem je stále ohrožena zdražením energií a hlavně brutálním zvýšením regulačních poplatků, které oslabují naši schopnost konkurovat levnějším výrobcům,“ říká majitel Juty Jiří Hlavatý.

„Jsme psychicky vyčerpáni a zklamáni z kroků vlády, kterou průmysl nezajímá. Řada mých známých by si zasloužila být byznysovou osobností roku, všichni jsou dobří, mají to v genech, respektuji je, ale kdo je nejlepší, určit nelze,“ dodal.

Další nominace českého byznysu

„I přes složitou ekonomickou situaci dokázal v létě získat další financování na expanzi v Evropě, což svědčí o jeho schopnosti vést firmu k mezinárodnímu úspěchu.“

„Vize, za kterými jde krok za krokem. Statisíce napojených kamionů v celé Evropě, detailní informace o trasách, (ne)vytíženosti dopravy – to pomůže v budoucnu o desítky procent snížit potřebu kamionů na silnicích.“

Aleš Zavoral, zakladatel Alza.cz

„Vybudoval jedinečné dílo. Největší český e-shop v listopadu oslavil třicet let na trhu.“

„Z malé lokální České zbrojovky buduje globální Colt. Výborně zvládnuté IPO.“

Ondřej Vlček, bývalý prezident Gen

„Spolu s manželkou za jejich probíhající bezprecedentní filantropický počin.“

„V posledních letech významně expandoval na zahraniční trhy a konsolidoval konkurenci do svého podniku. Rozsah a objem akvizic nemá v poslední dekádě obdoby.“

Renáta Kellnerová, hlavní akcionářka PPF

„Za velmi obtížných okolností převzala ze dne na den kontrolu nad řízením největší skupiny v České republice. Během krátké doby dokázala ve spolupráci s talentovanými a zkušenými odborníky tuto skupinu konsolidovat a nastavit její novou strategii.“

„Jeho portfolio výrobků a zákazníků je vysloveně nadčasové.“

Monika Vondráková, spoluzakladatelka Nadace Neuron

„V letošním roce se jí podařilo organizaci Neuron povýšit na Nadaci Neuron.“

Ivo Lukačovič, majitel Seznam.cz

„Má za sebou opravdu náročný rok plný zajímavých událostí a třeba i překvapení. Vedle Seznamu, dominantního hráče v českém internetovém prostoru, nesmějí zapadnout mapy.czwindy.com, což jsou světové špičky ve svých segmentech.“

Richard Valtr, zakladatel Mews

„Získal velmi významnou investici a stal se tak dalším českým ‚jednorožcem‘.“

„Osobností formátu Tomáše Bati v současné době portfolio podnikatelů nedisponuje, a proto nemám tip na kandidáta. Za mě osobností roku by měl být podnikatel, který došel na vrchol neproblematickým způsobem a jehož kapitál byl vybudován bez zjevného zneužití svého postavení. Je mnoho ‚malých‘ podnikatelů, kteří jsou naopak vzorem pro ty ‚velké‘. Českou osobností je každý, kdo respektuje zákony, zaměstnává dlouhodobě lidi a platí spolehlivě daně,“ uzavírá pak Petr Vaněrka, generální ředitel PRO-DOMA.

Doporučované