Článek
O ostravskou huť Liberty, která už měsíce nezvládá splácet své miliardové finanční závazky, se ucházejí dva vážní zájemci. Na úterní tiskové konferenci to uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
„Vím o dvou velmi vážných zájemcích. Do výběrového řízení mohou vstoupit ještě další potenciální investoři. O nich bychom chtěli vědět ideálně do příštího týdne,“ vyzval s tím, že ideálním scénářem by bylo co nejrychlejší převzetí provozu.
Právě na rychlosti jednání o obnově činnosti hutě pod hlavičkou nového investora podle něj závisí budoucnost pracovníků. Zhruba pěti tisícům zaměstnanců Liberty totiž nově vznikl nárok na čerpání náhrady mzdy prostřednictvím Úřadu práce. Huť na sebe totiž v minulém týdnu podala insolvenční návrh a oznámila, že je v platební neschopnosti a peníze na mzdy nemá.
První výplaty náhrady mezd podle generálního ředitele Úřadu práce Daniela Krištofa proběhnou v příštím týdnu a náhradu příjmu mohou pracovníci zatím čerpat tři měsíce.
„Pokud bude potřeba vytvořit operativní rozhodnutí, které by pomohlo dobu jednání s novým investorem překlenout, budeme legislativně reagovat,“ uvedl Jurečka. Variantou by podle jeho slov mohlo být prodloužení výplaty náhrady mzdy o jeden měsíc.
Pro rychlejší opětovný rozjezd ocelářské výroby bude podle jeho slov zásadní nejen nalezení investora, ale také udržení stávajících zaměstnanců. „Cílem je pracovníky udržet, aby po nástupu nový zájemce mohl výrobu spustit a nemusel hledat nové pracovníky,“ dodal.
Tajemný investor
O tom, že stát v posledních dnech vyjednává s potenciálním investorem, který by chtěl do ostravské výrobny oceli vstoupit, informoval už v minulém týdnu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Detaily jednání, až na jednu výjimku, zatím neuvedl žádný z vládních představitelů. Jediná dosud veřejně známá informace o potenciálním investorovi je, že jde o českou společnost. Takových podniků, které by v lokalitě Moravskoslezského kraje mohly mít zájem investovat, může být hned několik.
Už v únoru se například spekulovalo o tom, že by huť koupil miliardář Jaroslav Strnad z průmyslové firmy CE Industries a zakladatel zbrojovky Czechoslovak Group (CSG).
Jako o potenciálním investorovi Liberty Ostrava se mluví také o Třineckých železárnách vlastněných podnikatelem Tomášem Chrenkem, který se o ostravský ocelářský provoz zajímal už v roce 2018, kdy huť prodávala skupina ArcelorMittal.
O energetickou část už dříve projevila zájem také skupina UCED ze skupiny Creditas miliardáře Pavla Hubáčka, která patří mezi významné dodavatele energií pro průmysl v Moravskoslezském kraji.
Liberty Ostrava patří od roku 2019 skupině Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sandžíva Gupty. Do problémů se splácením svých závazků se společnost dostala v prosinci loňského roku, kdy jí firma Tameh Czech zastavila dodávky energií. Od té doby většina jejích provozů stojí.
Podnik je podle informací v insolvenčním rejstříku v platební neschopnosti a má v současnosti zhruba pětimiliardové závazky po splatnosti, které není schopen plnit.
Události okolo Liberty Ostrava na SZ Byznys
Redakce SZ Byznys dění okolo Nové huti ze skupiny Liberty podrobně sleduje. Nejdůležitější články k tématu jsou k dispozici v níže uvedeném přehledu:
- Majitel Liberty byl obviněn z několika trestných činů (11. října)
- Třetina nových uchazečů o zaměstnání v Ostravě přišla z krachující Liberty (8. října)
- Miliardáři Strnadovi posilují vliv na dění okolo oceláren Liberty (10. září)
- Majitel Liberty Gupta odčerpal z firmy miliardy. Teď se hlásí o další (3. září)
- Finty v kolonkách. Jak poradci pomáhali hutím Liberty oddálit bankrot (29. srpna)
- Nový nástroj na dluhy v případě Liberty selhal (28. srpna)
- Liberty Ostrava začala rozdávat výpovědi. Vyhazov se týká 1600 lidí (23. srpna)
- Zvrat v Liberty Ostrava. Správce vybral nabídku od miliardáře Strnada (20. srpna)