Článek
Průmyslová skupina NFS (dříve Signum) z jihomoravských Hustopečí prodala největší akvapark v Chorvatsku, který se nachází u oblíbeného istrijského letoviska Poreč.
„Můžeme potvrdit, že v dubnu letošního roku došlo k této transakci,“ uvedla pro SZ Byznys Petra Kuchařová ze společnosti NFS.
Skupina NFS je poměrně nenápadná, ale o to úspěšnější. Její ziskovost se dlouhodobě pohybuje ve stovkách milionů korun. Věnuje se žárovému zinkování a výrobě ocelových konstrukcí, přičemž zakázky se jí daří získávat na těch nejobtížnějších trzích, například ve Velké Británii.
Svůj akvapark dokončila v chorvatské Poreči na jaře 2015. Tento největší akvapark v Chorvatsku láká návštěvníky na 13 obřích toboganů, nejdelší línou řeku v jižní Evropě nebo na tři venkovní bazény o celkové ploše sedmi tisíc metrů čtverečních. Aquacolors, jak se park jmenuje, ročně navštíví 170 tisíc návštěvníků.
Skupina NFS nezveřejňuje výsledky jednotlivě. Podle chorvatských veřejných zdrojů nicméně hrubý provozní zisk EBITDA za loňský rok byl 2,4 milionu eur (57 milionů korun).
„Valuace podobných společností v Evropě se pohybuje mezi desetinásobkem až 14násobkem hrubého provozního zisku (EBITDA),“ říká výkonný ředitel Patria Corporate Finance Petr Dědeček. Transakce se tak mohla pohybovat ve vyšších stovkách milionů korun.
Čech prodal, Francouzi posílí
Kupujícím byla francouzská skupina Looping, která už vlastní celkem 18 akvaparků hlavně v jižní Evropě. Působí kromě Francie ve Velké Británii, Nizozemsku, Švýcarsku, Německu, Španělsku, Portugalsku či Chorvatsku. Po začlenění Aquacolors očekává Looping, že v roce 2023 přiláká celkově více než 6,2 milionu návštěvníků.
Skupina NFS vznikla transformací společnosti Signum, která působí na trhu od roku 1991. Hlavním předmětem podnikání je galvanizérství a výroba ocelových konstrukcí. Ke konci loňského roku provozovala celkem 11 žárových zinkoven, z nichž šest se nacházelo v České republice, tři na Slovensku a dvě v Chorvatsku.
NFS provádí i žárové odstředivé zinkování, které je vhodné pro antikorozní povrchovou úpravu drobných součástek. Věnuje se například i třívrstvému povlakování ocelových trubek polyetylenem.
Po zdanění skupina vydělala podle posledních zveřejněných výsledků za rok 2021 celkem 271 milionů korun. 40 procent firmy vlastní zakladatel František Studénka, po 30 procentech pak jeho potomci Marek a Jana.