Článek
Vysoké teploty v Japonsku mají přesah do energetiky. Tamní vláda prosí obyvatele Tokia, aby během pondělí omezili svou spotřebu elektřiny. Varovala, že dodávky energie budou do úterý v důsledku vlny veder napjaté. Očekává se, že poptávka po elektřině bude odpoledne místního času vysoká.
Japonské ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu doporučilo, aby domácnosti i podniky zhasnuly nepotřebná světla, aby se snížila spotřeba energie, napsal server BBC. Mohou ale stále používat klimatizaci, aby se vyhnuli úpalu, se kterým bylo během nedělního odpoledne převezeno do nemocnice v Tokiu 46 lidí.
Výstraha před výpadkem elektřiny, která je podle listu The Financial Times po březnovém varování letos už druhá, v Japonsku pravděpodobně oživí spornou debatu o opětovném spuštění jaderných elektráren.
Situace je nyní méně vážná než v březnu, protože během slunečných letních měsíců lze vyrábět více elektřiny díky solárním panelům. Očekává se však, že omezení dodávek bude pokračovat, protože vlna veder zvyšuje používání klimatizací, tedy i větší spotřebu energie.
Úředníci již několik týdnů varují před nedostatkem elektřiny, který může nastat v souvislosti s rostoucími teplotami. O víkendu se teplota v centru Tokia vyšplhala nad 35 °C, zatímco ve městě Isesaki severozápadně od hlavního města byla naměřena nejvyšší teplota, která kdy byla v Japonsku zaznamenána, a to 40,2 °C. Obvykle se v Japonsku červnové teploty drží pod 30 °C.
V nedělním prohlášení ministerstvo uvedlo, že v pondělí odpoledne se v Tokiu a osmi okolních prefekturách očekává pokles přebytečné výrobní kapacity elektřiny na 3,7 procenta. Tříprocentní rezervu považuje za nezbytnou pro stabilní dodávky elektřiny.
Pokud dojde ke zvýšení poptávky a náhlým problémům s dodávkami, rezervní zásoba klesne pod minimální požadovanou úroveň tři procenta.
Přestože dodavatelé elektřiny pracují na zvýšení dodávek, ministerstvo uvedlo, že situace je s rostoucími teplotami „nepředvídatelná“.
„Pokud dojde ke zvýšení poptávky a náhlým problémům s dodávkami, rezervní zásoba klesne pod minimální požadovanou úroveň tři procenta,“ uvedl resort.
Dodávky elektřiny v Japonsku jsou napjaté od březnového zemětřesení v severovýchodní oblasti země, které si vynutilo pozastavení provozu některých jaderných elektráren. Úřady také uzavřely několik stárnoucích elektráren na fosilní paliva ve snaze snížit emise oxidu uhličitého.
Japonská energetická politika je paralyzována od jaderné katastrofy ve Fukušimě v roce 2011, která si vyžádala odstavení většiny jaderných reaktorů, které zajišťovaly třetinu elektřiny v zemi.
Pozastavení výroby elektřiny z jádra prohloubilo závislost Japonska na fosilních palivech, přestože se zavázalo dosáhnout do roku 2050 nulových emisí uhlíku. Tyto potíže vedly spolu s nárůstem poptávky po elektřině k nedostatku energie.