Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Dodavatelé energií nyní nakupovali elektřinu a plyn levněji a i když v posledních týdnech ceny energií na burze mírně vzrostly, v cenících pro domácnosti se to ještě neprojevilo.
Ceny pro koncové spotřebitele šly naopak ještě víc dolů.
Odběratelé proto porovnávají konkurenční nabídky a stále víc lidí se uchyluje k výměně produktů či změnám dodavatelů. Potvrzují to údaje Operátora trhu s energiemi. V prvním pololetí 2024 změnilo dodavatele 325 681 odběratelů, ve stejném období loni to bylo 225 180 odběrných míst.
Ne vždy se však přechod obejde bez potíží. Se změnami obchodníků podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) souvisí i zvýšená aktivita energetických zprostředkovatelů, kterou pozoruje od začátku letošního roku. Část migrace zákazníků iniciují právě zprostředkovatelé, přičemž postupy některých z nich nemusí být vůči zákazníkům férové.
Se změnami dodavatelů se pojí i další rizika, na která ERÚ upozorňuje. Především předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou doprovázejí vysoké sankce za dřívější odstoupení i v řádu několika tisíc Kč.
Spotřebitelé by si měli nejen z tohoto důvodu nejdříve prostudovat smlouvu a seznámit se s podmínkami jejího ukončení, než začnou podnikat kroky směřující ke změně dodavatele. To platí i při podpisu nové smlouvy. Zákazníci se upisují k tomu, co stojí ve smlouvě, nikoli v reklamách apod.
Kalkulačka: vyzkoušejte si výpočet výše záloh při změně ceny elektřiny
Kalkulačka ceny elektřiny
Češi se snaží ochránit své peněženky před vysokými cenami elektřiny tím, že hledají levnější dodavatele. Činí se také nejrůznější srovnávače, které do mailů rozesílají nabídky, že právě ony najdou tu nejlevnější variantu.
Nyní si ale můžete díky kalkulačce SZ Byznys porovnat nabídky dodavatelů sami. Stačí si vzít k ruce ceník stávajícího dodavatele a jeho případného konkurenta. A z faktury za elektřinu nebo z aplikace či webu vašeho dodavatele elektřiny zjistit svou spotřebu, distribuční sazbu a velikost jističe.
Jak změnit dodavatele energií?
Samotná změna dodavatele elektřiny a plynu je podle energetického zákona zdarma. Záleží však na tom, zda chce zákazník odejít od svého stávajícího dodavatele v momentě, kdy mu končí smlouva, nebo chce současný kontrakt předčasně rozvázat.
Z odstoupení od smlouvy mohou vyplývat různé sankce. Proto by měl zákazník nejprve zvážit, jestli se mu změna vůbec vyplatí.
Zákazník by neměl srovnávat pouze cenovou nabídku obchodníků, ale také obchodní podmínky, které jsou součástí smlouvy a musí být uvedeny i na webu dodavatelů. Ty mimo jiné ošetřují způsob a možnosti ukončení smlouvy nebo přerušení dodávky či poplatky za mimořádné úkony.
Kdy mohu změnit dodavatele energií?
Změnu dodavatele lze provést kdykoli. Pokud zákazníkovi končí smlouva a nechce ji prodloužit, stačí smlouvu na dodávky energií uzavřít u nového obchodníka.
U některých smluv na dobu určitou je třeba si dát pozor na automatickou prolongaci. To znamená, že se po uplynutí doby určité smlouva automaticky prodlouží, ale zákazníkovi už nemusí zůstat stejná cena.
Jak se liší smlouvy na dobu neurčitou a určitou?
Lhůty pro výpověď se liší smlouvu od smlouvy. U smluv na dobu neurčitou jde většinou o jeden až tři měsíce a po uplynutí této doby smlouva zaniká.
V případě produktů na dobu určitou může být proces ještě delší, protože standardně by měl zákazník i dodavatel dobu trvání smlouvy dodržet. Jakou má kontrakt výpovědní lhůtu, najde zákazník ve smlouvě.
Odběratel může odejít i v průběhu trvání smlouvy, ale s tím se obvykle pojí sankce.
Jaká je pokuta za předčasné ukončení smlouvy?
Zejména u smluv na dobu určitou může zákazníkovi hrozit pokuta vůči dodavateli v případě dřívějšího rozvázání smlouvy.
Dodavatel může v takovém případě zákazníkovi naúčtovat částku, která se většinou pohybuje v řádech jednotek tisíc korun. Obchodníci pro své zákazníky nakoupí elektřinu nebo plyn mnohdy na rok a více dopředu za určitou cenu, a pokud ji zákazník neodebere a nezaplatí, dodavatel na tom tratí.
Některé společnosti si proto účtují i ušlý zisk. „Ten přitom v některých případech dosahuje až desetitisícových částek,“ varuje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ. Dodavatel si ušlý zisk může účtovat pouze tehdy, pokud si to ve smlouvě ujedná. Regulační úřad se však setkává i s případy, kdy obchodník ušlý zisk požaduje, přestože o něm smlouva mlčí.
Smlouvu na dobu určitou lze bezplatně vypovědět jen v případech, které stanovuje zákon. Mezi ně patří jednostranné zvýšení ceny či změna jiných smluvních podmínek.
Kdy může dodavatel změnit cenu energií?
Kromě smluv s fixovanou cenou energií na dobu určitou, které garantují po celou dobu trvání smlouvy neměnnou cenu, může dodavatel cenu měnit prakticky kdykoli.
Musí to však zákazníkům oznámit minimálně 30 dní před začátkem platnosti nového ceníku a musí tak učinit prokazatelně a adresně. Pokud například obchodník zveřejní informaci o změně ceny pouze na webu, není to dostačující.
Jak se vyvázat ze smlouvy uzavřené přes zprostředkovatele?
Pokud zákazník uzavřel smlouvu se zprostředkovatelem například při podomním prodeji nebo po telefonu, může od nové smlouvy odstoupit bez sankce během 14 dnů ode dne jejího uzavření. Takto uzavřenou smlouvu lze vypovědět bez postihu také do 15. dne od zahájení dodávek podle nové smlouvy.
Mohu mít smlouvu s dynamicky měnící se cenou?
V posledních letech začaly společnosti nabízet také produkty s tzv. dynamickým určením ceny, nebo jinak spotové produkty. Cena v těchto produktech se přímo odvíjí od dění na velkoobchodním trhu a může kolísat. Tento typ produktu je pro zákazníka výhodný, pokud jsou ceny komodit na burze nízko. Ale pokud stoupají, může se účet za energie dostat do astronomických částek. Tento typ smlouvy mohou uzavřít jen odběratelé s průběhovým měřením elektřiny nebo plynu.
Jak mi dá starý dodavatel vědět, že mám vše zaplaceno?
Od původního dodavatele odběratel obdrží závěrečné vyúčtování, kde se vyrovnají veškeré závazky mezi dodavatelem a zákazníkem. Pokud odběratel s vyúčtováním nesouhlasí, má právo jej reklamovat. Po vyřízení změny dodavatele a podpisu smlouvy je také nutné přesměrovat platby za energie na účet nového dodavatele.
Smlouvy o dodávkách na sebe musejí navazovat. Dodavatelé by měli zákazníky o datu ukončení a zahájení dodávek informovat. Pokud je mezi těmito daty mezera, může dojít k tzv. černému odběru elektřiny či plynu.
Proč lidé mění dodavatele?
Nejčastějším důvodem pro změnu dodavatele jsou ceny elektřiny a plynu. Zákazníci však také prchají od dodavatelů, kteří s nimi například nekomunikují nebo neplní podmínky ve smlouvě.