Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Dvě velké slovenské pekárny, o které Andrej Babiš před lety marně usiloval přes fúzi, se dostaly pod křídla Agrofertu oklikou. Ještě jako přímý majitel holdingu (ten ještě kvůli zákonu o střetu zájmů nebyl ve svěřenských fondech) využil k převzetí pekáren jiné firmy.
Transakce se přitom odehrály v době, kdy už byl Babiš aktivní politik - na podzim 2013 dovedl hnutí ANO do parlamentu a v lednu 2014 se stal vicepremiérem a ministrem financí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).
Pekárenská skupina Penam, která je součástí Agrofertu, tehdy získala firmu Prvá Bratislavská Pekárenská, která zastřešovala pekárnu v Bratislavě. Následně převzal Penam i další vyhlédnutou pekárnu v Žilině.
Obě pekárny původně vlastnila konkurenční skupina United Bakeries, se kterou se Babiš původně dohodl na koupi jejích pekáren v Česku a na Slovensku. Z fúze však tehdy sešlo, protože slovenský antimonopolní úřad spojení zamítl. Ovládnutím dvou klíčových pekáren v Bratislavě a Žilině přes nastrčené firmy však Babiš i tak dostal, co chtěl. Českou větev United Bakeries pak Agrofert koupil o několik let později.
Roli prostředníka u bratislavské pekárny sehrála malá slovenská společnost Majetky, kterou Penam na konci roku 2013 ovládl. Firma posléze zanikla. Žilinskou pekárnu zase přechodně kontrolovala firma Peza, v jejímž vedení stáli advokáti.
Ovládnutí obou pekáren Agrofert nenahlásil slovenskému antimonopolnímu úřadu. Formálně proto, že pekárny nenakupoval holding, ale dvě malé, zdánlivě nezávislé firmy. Slovenský úřad se však po letech k podezřelé transakci vrátil a za utajený nákup udělil pokutu v přepočtu 502 milionů Kč (21 milionů eur).
Ačkoli slovenský antimonopolní úřad o události informoval bez zpřesnění jména firmy, slovenský Denník N s odkazem na několik zdrojů blízkých vyšetřování uvedl, že šlo právě o Penam.
Podle serveru jde o jednu z nejvyšších pokut, kterou úřad doposud udělil. Pro Agrofert je to tak ještě vyšší postih než kauza komplexu Čapí hnízdo, na jehož stavbu čerpal dotaci z evropských fondů v přepočtu 50 milionů Kč. Tuto částku by měl Evropské unii vrátit.
„Potřeba umožnit úřadu posoudit spojení je důležitá zejména v případě, že se jedná o spojení přímých konkurentů, které je obecně považováno za nejpřísněji kontrolované v rámci kontroly spojování podniků. Horizontální spojení činností soutěžitelů, aniž by úřad posoudil dopady na hospodářskou soutěž a rozhodl, zda je takové spojení uskutečnitelné, a pokud ano, za jakých podmínek, může vést k omezení účinné hospodářské soutěže, a tím k negativnímu dopadu na trh, a tedy i na spotřebitele,“ uvedl Protimonopolní úřad Slovenské republiky.
Agrofert však s výsledkem nesouhlasí. „Rozhodnutí považujeme za chybné a nezákonné. Názory Protimonopolního úřadu vyjádřené v rozhodnutí odporují provedenému dokazování a skutečnému stavu věci a jsou výsledkem nesprávného právního posouzení a překročení pravomoci úřadu,“ uvedla manažerka komunikace Agrofertu Adéla Čabayová.
Rozhodnutí úřadu ještě není pravomocné a účastník řízení proti němu může v zákonné lhůtě podat odvolání.