Článek
Vrchní soud v Praze potvrdil prvoinstanční rozhodnutí a zamítl insolvenční řízení s investorem Pavolem Krúpou, někdejším šéfem skupiny Arca Capital. Krúpa tak uspěl se svou obhajobou, že vzhledem k jeho současnému slovenskému bydlišti věc nepatří před české soudy.
„Je zřejmé, že v dané věci nebyla dána mezinárodní příslušnost soudů ČR k zahájení dlužníkova insolvenčního řízení,“ stojí v rozsudku zveřejněném v insolvenčním rejstříku.
Bakala na základě svého vítězství u amerického soudu požaduje po Krúpovi 777 milionů korun za kampaň kvůli vydírání a poškození dobrého jména v kauze uhelného podniku OKD.
Protože Krúpa tyto závazky neuznává a nezaplatil, podal na něj Bakala insolvenční návrh. Bakala tímto krokem v srpnu 2022 navíc zastavil exekuční prodej Krúpova domu ve středočeských Mnichovicích, ze kterého měla profitovat firma, s níž Krúpa spolupracoval.
„Je až zarážející, že se Bakala a jeho právníci a další organizované osoby snížili na tak ubohý šikanózní insolvenční návrh, jehož účelem bylo poškodit mé zájmy, reputaci a majetek. Tímto šikanózním návrhem mi vznikla škoda značného rozsahu, kterou si budu na Bakalovi a spol. nárokovat. V blízké době podám žaloby na náhradu škody a trestní oznámení,“ reagoval Krúpa.
Vymáhání pokračuje
Podle Bakalovy investiční firmy Bakala Capital však celá věc nekončí. Odškodné přiřčené americkým soudem hodlá vymáhat dál.
„Toto rozhodnutí nesnižuje závažnost rozsudku proti Krúpovi u federálních soudů v USA. Budeme i nadále podnikat všechny příslušné kroky k výkonu tohoto rozsudku,“ sdělil bez dalších podrobností generální ředitel Bakala Capital Alex Nordholm.
Konflikt mezi Bakalou a Krúpou vyvolala kampaň vedená proti Bakalovi v letech 2016 až 2018. Bakala byl tehdy jedním z hlavních akcionářů skupiny NWR, do níž patřil i těžařský podnik OKD. Krúpa se z pozice drobného akcionáře snažil zpochybnit vyvedení více než 40 tisíc moravskoslezských bytů z OKD mimo skupinu.
Proti Bakalovi organizoval nátlakové akce. Mimo jiné to byla i demonstrace několika desítek lidí svolaná v roce 2017 do Ostravy, na níž Krúpa osobně vystupoval. O rok později dostal Krúpa za vystupování proti Bakalovi dokonce státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana.
Ve stejné době se proti Bakalovi začalo kvůli OKD a bytům demonstrovat také v USA. Spolumajitelem bytů po černouhelné firmě byl v té době totiž americký investiční kolos Blackstone. Jeden z domů Zdeňka Bakaly se navíc nachází v americké Jižní Karolíně. Právě tam se proto nakonec odehrával soud mezi Bakalou a Krúpou.
Krúpa původně tvrdil, že s americkými akcemi proti Bakalovi nemá nic společného. U soudu však vyšlo najevo, že jejich účastníci byli jen herci najatí společností Crowds on Demand (Davy na objednávku). Její šéf se před soudem přiznal, že přijímal objednávky na nátlakové akce právě od Krúpových společností. Bakalovi se Swart omluvil.
Spor Zdeňka Bakaly a Pavola Krúpy
Redakce Seznam Zpráv se konfliktu mezi miliardářem Zdeňkem Bakalou a byznysmenem Pavolem Krúpou věnovala v následujících článcích:
- Za vydírání Bakaly má Krúpa zaplatit 700 milionů. Netýká se mě to, brání se
- Exekutor zabavil dům investora Krúpy. Ve prospěch firmy, s níž si rozumí
- Válka miliardářů eskaluje. Bakala poslal Krúpu do insolvence
- Bakala zabránil na poslední chvíli dražbě domu svého protivníka Krúpy
- Soud smetl insolvenční návrh miliardáře Bakaly na protivníka Krúpu