Článek
Plán na reorganizaci zkrachovalé investiční firmy WCA International se zhroutil. Městský soud v Praze rozhodl, že se firma nachází v úpadku. Soud zároveň společnost zprostředkovaně ovládanou mladým podnikatelem Matoušem Polákem poslal do konkurzu, vyplývá z usnesení, které bylo zveřejněné v insolvenčním rejstříku.
Podle aktuálních údajů svěřilo WCA peníze za účelem zhodnocení kolem 5000 lidí. V součtu to představuje zhruba dvě miliardy korun. Věřitelé nyní mají dva měsíce na přihlášení pohledávek. Firmě z Frýdku-Místku svěřily peníze také obce a odbory. Kauzou se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu.
Zakladatel WCA Matouš Polák se od loňského léta snažil věřitele přesvědčit, že nejvhodnější formou pro vyřešení bankrotu bude reorganizace.
„Náš investiční fond je nucen upsat ztrátu v celkové výši zhruba 70 procent spravovaných finančních prostředků. Významnou část této ztráty tvoří pohledávky za dlužníky, které firma eviduje a již aktivně vymáhá,“ napsal minulý rok Polák svým klientům. Během reorganizace zůstává dlužníkovi nad firmou větší kontrola než v případě konkurzu.
„Reorganizace je přípustná jen tehdy, když je pro věřitele výhodnější než konkurz. A právě k tomu jsem v tomto případě skeptický. Jak to zatím vypadá, jediným významnějším majetkem dlužníka jsou obtížně dobytné pohledávky. Dlužník dosud nevysvětlil věřitelskému výboru, v čem by měla být přidaná hodnota toho, kdyby tyto pohledávky vymáhal sám,“ uvedl advokát Petr Veselý z kanceláře Žižlavský, která v případu zastupuje části věřitelů.
„Podstatná část peněz klientů navíc zřejmě skončila na účtu bývalého jednatele WCA International Matouše Poláka a dalších spřízněných osob. Mám proto pochybnosti, zda by dlužník tyto pohledávky vymáhal v reorganizaci stejně razantně jako insolvenční správce v konkurzu,“ doplnil právník.
Advokátní kancelář KLB Legal sdružující další věřitelskou skupinu odhaduje, že lidé mohou z WCA dostat zpět nižší desítky procent z hodnoty investice. Bude to však složitý proces.
„Pro věřitele je teď zcela zásadní, aby své pohledávky přihlásili do insolvenčního řízení. Na otázku, v jaké míře budou jejich pohledávky uspokojeny nelze bohužel jednoznačně odpovědět. Bude to záviset především na počtu přihlášených věřitelů a objemu pohledávek, které se podaří vymoci od dlužníků společnosti WCA, kdy společnost WCA informovala, že eviduje pohledávky vůči dlužníkům ve výši kolem 781 milionů korun,“ řekl advokát KLB Legal Dominik Fries.
Poloprázdné účty a auto
Množství vrácených peněz také ovlivní, nakolik se podaří dohledat majetek WCA. „Dosud dohledaný majetek společnosti lze bohužel s ohledem na rozsah jejich závazků považovat za nevýznamný, na účtech společnosti se nachází pouze pár set tisíc korun a v majetku společnosti jeden vůz,“ doplnil Fries z KLB Legal.
Firma působila jako takzvaný alternativní fond. Tento typ společností nepotřebuje k činnosti licenci České národní banky. Regulátor na jejich fungování ani nedohlíží.
„Celá kauza je nadále prověřována Národní centrálou proti organizovanému zločinu a i závěry policejního vyšetřování mohou mít vliv na insolvenční řízení a také na právní posouzení přihlašovaných pohledávek,“ sdělil Matěj Kopřiva, právník z kanceláře JGK advokáti, která zastupuje další část věřitelů.
Matouš Polák ovládá WCA International prostřednictvím firmy WCA Solutions, registrované ve Velké Británii. Letos v lednu ale Polák odstoupil z pozice jednatele WCA International. Místo něj se na důležitém postu ve firmě objevil Dalibor Zacios, který rovněž pochází z Frýdku-Místku.
Přestože WCA sídlí formálně v Praze, reálně působila hlavně v Moravskoslezském kraji. Právě z tohoto regionu pochází významná část věřitelů WCA.
Doplnili jsme vyjádření advokátní kanceláře KLB Legal zastupující jednu z věřitelských skupin.