Článek
Technologický gigant Intel pozdrží v Izraeli své budovatelské plány. Továrny v hodnotě více než 25 miliard dolarů, tedy zhruba 575 miliard korun, měly do Izraele přinést výrobu čipů potřebných pro provoz umělé inteligence.
Izraelský deník Calcalist v pondělí informoval, že byl projekt zastaven, s odvoláním na dodavatele, kteří obdrželi oznámení o zrušení svých smluv.
Vedení americké společnosti je však podle svých slov odhodláno pokračovat ve svých plánech. Pauza ve výstavbě podle tiskového mluvčího společnosti plány nijak neohrozí.
„Naše rozhodnutí jsou založena na obchodních podmínkách, dynamice trhu a zodpovědném řízení kapitálu,“ řekl tiskový mluvčí Intelu Simon Skinner. Izraelská vláda již požádala technologického giganta, aby s výstavbou začal do roku 2028 a pokračoval v ní dalších sedm let, během kterých by měl Intel v Izraeli utratit více než 16 miliard dolarů.
O zpomalení výstavby poprvé informovaly zdroje blízké společnosti, které si kvůli neveřejnosti informací přály zůstat anonymní.
Intel shání peníze
Generální ředitel Intelu Peter Gelsinger se snaží najít externí způsob, jak projekty za desítky miliard dolarů financovat. Pomocí programu „Smart Capital“ se snaží v rámci rozšíření svého dodavatelského řetězce získávat finance zvenčí.
Součástí programu byla dohoda o odprodeji 49% podílu ve firmě Fab34, která byla majoritním vlastníkem továrny na čipy v irském Leixlip. Americká investiční firma Apollo Global Management za to Intelu zaplatí 11 miliard dolarů.
„Dohoda s Apollem nám poskytuje dodatečnou flexibilitu k realizaci naší strategie, zatímco investujeme do vytvoření nejodolnějšího a nejudržitelnějšího dodavatelského řetězce polovodičů na světě,“ uvedl finanční ředitel Intelu David Zinsner.
Plány na výstavbu továren v Izraeli oznámil technologický gigant už loni a získal od izraelské vlády finance ve výši 3,2 miliardy dolarů. Peter Gelsinger doufá, že zvýšení výrobní kapacity přiláká zájemce o výrobu polovodičových součástek od Intelu a že zopakuje podobný úspěch, jaký se na Tchaj-wanu podařil firmě Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.