Hlavní obsah

Huawei cítí příležitost. Díky sankcím USA může ovládnout čínský trh s čipy

Foto: IM Imagery, Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Čínský trh s čipy ovládá americká společnost Nvidia díky svým špičkovým technologiím. Po oznámení amerických regulací na jejich vývoz je ale její pozice ohrožena a na uvolněné místo si brousí zuby čínský Huawei.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Jako jeden z posledních kroků v úřadu oznámila minulý týden odcházející Bidenova administrativa restrikce na vývoz čipů. Cílem opatření je především omezit export klíčové technologie do zemí považovaných za nepřátelské, včetně Číny. Týká se také dalších zemí, u kterých se USA obává přeprodeje čipů do jiných zemí. Tam spadá i Česká republika.

Restrikce, motivované především bezpečnostními obavami, ale poškodily americké firmy, které s čipy s umělou inteligencí v komunistické Číně podnikají. Mezi nimi především Nvidii, která je momentálně jedničkou v oboru. Právě Nvidia rozhodnutí odcházejícího prezidenta ostře kritizovala a uvedla, že omezení prakticky přenechají klíčový podíl na trhu čínským firmám.

Jak píše deník Financial Times, obavy společnosti Nvidia se mohou brzy naplnit. Její největší konkurent na tamním trhu – čínský technologický gigant Huawei – totiž po oznámení nových restrikcí přešel do ofenzívy a bude se snažit kalifornskou firmu z vedoucí pozice na čínském trhu sesadit. Výkonné čipy získávají na důležitosti kvůli nástupu umělé inteligence, která je ve velkém využívá.

Čip

Moderní čipy jsou nejsložitějším strojem, který člověk dokázal vytvořit. Vyrábí se z velmi čistého křemíku. Základním „polotovarem“ jsou plátky křemíkových ingotů, které se označují anglickým slovem „wafer“ (oplatka). Mívají průměr 15 až 30 cm a na každý z nich se naskládá až několik stovek čipů.

Tento plátek je na začátku procesu úplně čistý krystal. Vyžadována je 99,9999999% čistota materiálu, pohybujeme se tedy na nanoúrovni, kdy se počítá prakticky každý atom. Vysoká přesnost je pro výrobu vůbec charakteristická, celý proces se odehrává v ultračistém prostředí, zčásti dokonce ve vakuu.

Celý čip se postupně vytváří na křemíkové oplatce po krocích s použitím metod, které obvykle ovlivňují nebo vytvářejí velmi tenké vrstvy materiálu. Takových vrstev mohou být až stovky. Stavba probíhá „od základů“, tedy od spodní vrstvy směrem nahoru. Wafer prochází cykly přidávání materiálu, osvěcování, leptání, naprašování a oplachování. Vše může být plošné, nebo naopak precizně cílené. Proces může trvat několik měsíců, ale továrnou takto samozřejmě prochází velké množství waferů naráz.

Na „oplatce“ postupně vzniká množství drobounkých tranzistorů, které pak provádějí všechny nezbytné výpočty. Proces je to nesmírné náročný, a tak v oboru vznikají téměř „přirozené monopoly“; know-how se soustředí do pár středisek, která stačí pokrýt velkou část světové poptávky.

Huawei vsází na jinou techniku

Nvidia si drží silnou pozici na čínském trhu díky svým výkonným GPU čipům, tedy grafickým procesorům, které zajišťují rychlé grafické výpočty a změny obsahu videopaměti, jež jsou posléze zobrazovány na monitoru.

Společnost Huawei však nově vsází na technologii inference. Tato technologie je klíčová při použití čipů s umělou inteligencí v praxi. Je to proces, při kterém natrénovaný model využívá své znalosti k analýze nových dat a poskytování výsledků, například při rozpoznávání obličejů nebo překladech textu v reálném čase.

Čínský gigant doufá, že právě po této technologii bude v budoucnu u čipů s umělou inteligencí vysoká poptávka a v boji s Nvidií tak sází na tuto kartu.

Další výhodou, na kterou se Huawei na tamním trhu může spoléhat, je podle médií velká podpora čínské vlády. Ta totiž vybízí místní firmy k tomu, aby dávaly přednost čipům od čínské firmy raději než od americké Nvidie.

Na konci loňského roku Huawei uvedla na trh nový pokročilý čip, který bude součástí jejích mobilních telefonů, upozornil deník Wall Street Journal. Nový čip mají obsahovat některé telefony nové výrobní řady Mate 70, jejíž modely se v Číně začnou prodávat příští týden. A už teď je po nich enormní poptávka.

Související témata:

Doporučované