Článek
Cla na dovoz zboží do Spojených států zmínil Donald Trump hned první den ve funkci amerického prezidenta, když pohrozil zavedením 25procentní přirážky na zboží z Kanady a Mexika.
O Evropě mluvil druhý den po svém návratu do Bílého domu. „Evropská unie se k nám chová velmi špatně, takže je čekají cla. To je jediný způsob, jak dosáhnout spravedlnosti,“ prohlásil Trump před novináři.
V loňském roce dosáhl deficit ve vzájemném obchodu mezi USA a Evropskou unií podle amerického statistického úřadu hodnoty 213,7 miliardy dolarů v neprospěch Spojených států, o pět miliard více než v roce 2023.
Trump, který deficity v mezinárodním obchodě považuje na nespravedlivé, slíbil nápravu pomocí cel už v předvolební kampani. Americká obchodní komora v ČR už proto firmám, které se na ni obracejí s dotazy, radí, aby se zavedením cel začaly počítat.
„České firmy informujeme, že zavedení cel je pravděpodobné, a doporučujeme jim, aby je zahrnuly do svých plánů,“ říká šéf komory Weston Stacey. Podle odhadu komory by se celní sazby mohly pohybovat v rozsahu 10 až 25 procent.
„Některé společnosti mohou být stále cenově konkurenceschopné i po zavedení cel a mohly by pokračovat beze změn. Jiné společnosti by ale mohly přijít o svou konkurenceschopnost a možná budou muset zvážit přesun výroby nebo finální montáže do USA,“ dodává Stacey.
Podle Hospodářské komory by cla pro české exportéry představovala velkou překážku pro fungování na americkém trhu. „Popravdě si nedokážeme představit mnoho výrobců, kteří by takové celní zatížení absorbovali bez razantních opatření,“ říká mluvčí Hospodářské komory Jan Sotona.
Zbrojaři ukázali cestu
Mezi prvními českými firmami, které investovaly do vlastních výrobních závodů ve Spojených státech, jsou zbrojovky. Ty motivovala především vidina zakázek pro americké ozbrojené síly, které mohou ze zákona nakupoval pouze zboží vyrobené nejméně ze 60 procent v USA, přičemž podíl domácí výroby se má zvyšovat až na 75 procent v roce 2029.
Jednou z prvních takových společností byla tehdejší Česká zbrojovka, která v roce 2021 koupila tradičního amerického výrobce ručních zbraní Colt a poté se přejmenovala na Colt CZ Group. Trumpovy záměry se této firmy nedotknou.
„Plány americké administrativy ani politická témata nekomentujeme. V současné době jsme nezaznamenali žádná opatření, která by měla dopad na naše aktivity,“ uvádí mluvčí firmy Eva Svobodová.
Největší česká zbrojovka, holding CSG, loni koupila jednoho z největších výrobců malorážního střeliva, americkou firmu The Kinetic Group, a zahájila také kroky ke spuštění výroby velkorážní munice přímo v USA.
„Vnímáme silně akcent, který dává nová americká administrativa na obranu a bezpečnost. Proto chceme v USA rozvíjet podnikání i v dalších oborech obranného a bezpečnostního průmyslu. Nedávno jsme v USA založili novou společnost MSM North America, která se specializuje na velkorážovou munici a bude rozvíjet spolupráci s jejími americkými výrobci,“ říká mluvčí CSG Andrej Čírtek.
Výrobu proudových motorů pro drony plánuje v USA zahájit tuzemská společnost PBS Group, která v současnosti vybírá lokalitu a podniká potřebné administrativní kroky.
Nemocniční lůžka i ochrana stromů
O spuštění výroby ve Spojených státech uvažuje mimo jiné i přední světový výrobce lékařských lůžek, společnost Linet. Její ředitel Tomáš Kolář už po Trumpově vítězství v listopadových prezidentských volbách SZ Byznys řekl, že jsou na lokalizaci výroby v USA připraveni, k finálnímu rozhodnutí ale ještě nedospěli. „Zatím je příliš brzo, z dosavadních opatření a prohlášení nelze usoudit, jaká bude konečná situace, což je vlastně dobrá zpráva,“ říká nyní Kolář.
Plány na expanzi do USA má také brněnský startup Adbian, který vyvíjí digitální nástroje na analýzu stability stromů. Na americký trh by chtěl vstoupit ve druhé polovině letošního roku, pokud ale Trumpova administrativa zavede cla, mohlo by to příchod Adbianu do Spojených států uspíšit. „Do USA vyvážíme software, a služby a když založíme americkou pobočku, tato opatření nás nejspíš nepostihnou,“ říká zakladatel startupu Ondřej Kolařík.
O zavedení výroby ve Spojených státech uvažuje také strojírenská skupina Wikov, která vlastní tři závody v Kanadě. Další expanze bude pravděpodobně pokračovat směrem do Spojených států,“ řekl v říjnu deníku E15 majitel firmy Martin Wichterle.
Z Trumpových ekonomických opatření by podle Wichterleho mohly těžit i firmy, které o výrobě v USA zatím neuvažují. „Očekávám, že Trump povzbudí americkou ekonomiku. Může vzniknout silná investiční vlna, na které se český byznys sveze. Ať už ten, který bude dodávat zařízení rostoucím americkým firmám to, co pro svůj rozvoj potřebují, nebo ten, který tam již má výrobní závod nebo jej plánuje,“ říká Wichterle.