Článek
Energetický Holding Malina vznikl v roce 2021, a podařilo se mu tak zachytit vlnu zájmu o fotovoltaiku v Česku. Zpočátku měl velké ambice, chtěl například postavit první továrnu na výrobu fotovoltaiky v Česku a panely, baterie a střídače si vyrábí sám v Číně.
V posledních měsících však čelí potížím. Nabral velké množství zákazníků, které lákal na to, že jim ještě před instalováním fotovoltaiky bude splácet částku, kterou by za energie jinak ušetřili se soláry. Některé své klienty však společnost nedokázala uspokojit. Začaly se na ni snášet negativní recenze ohledně zpožďujících se instalací a Česká obchodní inspekce zaznamenala čtyři desítky stížností.
Holding Malina proto hledá kupce, aktuálně jedná s několika investory o vstupu do společnosti. „Každý den pracujeme na řešení problémů, kterým Malina čelí. Jednání s investory stále probíhají, bližší detaily teď nemohu komentovat,“ sdělil SZ Byznys jeden z majitelů firmy Jan Urban.
Investor by měl pomoci firmu stabilizovat, vyřešit zpožďování jejích zakázek a zajistit instalace solárních elektráren všem jejím klientům.
Klienti si také často stěžují na komunikaci firmy. Na zákaznickou linku firmy se nedá dovolat. Pražské sídlo společnost vyklidila a své pracovníky přesunula do regionů a do realizačního centra v Malešicích. „Ušetřené peníze za showroom půjdou do instalací. Je naší prioritou, abychom odrazili run, který jsme detekovali v posledních dnech,“ vysvětluje Urban, že přesun měl ve výsledku zákazníkům pomoci.
Firma ujišťuje, že nekončí. „Chci, aby firma splnila všechny své závazky a nainstalovala fotovoltaické elektrárny všem zákazníkům. Proto věnujeme všechny své síly těmto změnám,“ říká Urban.
Stop pro nové zakázky
Malina omezila veškeré aktivity, které nesouvisí s instalacemi, například showroom v centru Prahy nedaleko Václavského náměstí jí sloužil k podpoře prodeje a marketingu. „Nic z toho teď nepotřebujeme, aktuálně nové zakázky nenabíráme,“ říká Urban.
Holding má aktuálně nasmlouvané tisíce instalací, které jsou v různé fázi rozpracování. Zatím staví tempem stovky solárních elektráren od začátku roku.
Řada odborníků z branže Malinu kritizovala za to, že od svých klientů vybírá příliš vysoké zálohy. Malina však tvrdila, že loni vybírala zálohy ve výši 30 procent z celkové ceny elektrárny. „Výhodu nižších záloh jsme nastavili díky tomu, že máme konkurenční výhodu v přímé výrobě vlastních komponentů a v dodavatelském zázemí v Číně,“ říká Urban.
Proto podle něj Malina nemá problém s klíčovými komponenty, jako jsou panely, baterie a střídače, které si sama vyrábí. Instalace ale brzdí nedostatek menších součástek.
„Tady se nám ale daří nacházet řešení, uzavřeli jsme například dohodu s jedním z velkoobchodů, který nám tyto drobné komponenty dodává, a my tak můžeme dokončovat instalace fotovoltaik. Na dalších řešeních pracujeme,“ říká Urban.
Na trhu je standard vybírat od klientů zálohy v rozmezí od 30 do 60 procent a SZ Byznys vědí minimálně o jednom případu, kdy zákazník u této firmy zaplatil zálohu ve výši zhruba 60 procent. Z diskuzí na internetových serverech navíc vyplývá, že nejde o žádnou raritu.
Po vydání článku Energetický Holding Malina v reakci na tuto informaci přiznal, že v roce 2022 vybíral zálohy ve výši 30 až 60 procent.
Malina navíc měla ambice postavit továrnu na fotovoltaiku v Česku. Podle ní by přesunutí alespoň méně energeticky náročné části výroby do Evropy napomohlo dalšímu rozvoji solární energetiky v Česku. „Továrna na výrobu panelů v Česku by znamenala větší dostupnost důležitých komponentů a také zrychlení dodávek pro české domácnosti,“ potvrzuje Urban.
O tom už podle svých slov jednal majitel Maliny Cyril Regner s čínskými partnery, ale z projektu zatím kvůli problémům ve firmě sešlo.
Závazky vůči zákazníkům chce prý ale firma rozhodně splnit. Nyní má stop stav a další objednávky nepřijímá. „Věřím, že se nám postupnými změnami podaří naši montážní frekvenci a kapacity zvýšit a všichni, kteří si u nás elektrárnu objednali, ji budou mít nainstalovanou,“ dodává majitel Energetického Holdingu Malina.
Do konce dubna chce firma svým zákazníkům představit zásadní kroky ve fungování společnosti.
Aktualizace: Do článku jsme doplnili reakci Energetického Holdingu Malina na informaci o výši vybíraných záloh.