Článek
Za svou dlouhou kariéru nazpívala Tina Turner stovky písní, odjezdila více než deset světových turné a vysloužila si přezdívku královny rock’n’rollu či rockové babičky.
Její kariéra a život měly řadu zákrut, ale tu poslední se superstar z USA žijící ve Švýcarsku rozhodla vyřešit ještě za svého života – nepřipustila spory o svůj odkaz a své písně a dílo a veškerá práva v roce 2021 prodala německé hudební společnosti BMG, která spolupracuje například s Lennym Kravitzem, Brunem Marsem a dalšími.
Smlouva zahrnovala podíl společnosti na nahrávkách spolu s vydavatelským právem, jejím jménem, podobiznou a image.
BMG se tehdy odmítlo vyjadřovat k finanční stránce prodeje. Neveřejné zdroje redakce BBC ale prozradily, že se částka pohybovala kolem 50 milionů dolarů (přes 1 miliardu korun). Samotná BMG se pouze vyjádřila, že transakce byla zatím největší v její historii.
„Když se podíváte, do jakých rozměrů se Tinina kariéra dostala i v posledních několika letech mezi muzikály a dokumenty, je v jejím odkazu stále tolik nevyužitého potenciálu,“ uvedl po oznámení transakce pro deník Rolling Stone generální ředitel BMG Hartwig Masuch.
Ten měl tehdy s Tinou Turner a jejím manželem a zároveň manažerem Erwinem Bachem blízký vztah, více než rok debatovali o možnosti prodání jejích hudebních práv. Masuch tehdy chtěl hudbu Tiny Turner oživit a představit ji mladšímu publiku prostřednictvím streamovacích služeb.
„Jako pro každého umělce je ochrana mého životního díla, mého hudebního dědictví, něčím osobním,“ uvedla Turnerová v prohlášení, které citoval deník Rolling Stone. „Jsem si jistá, že díky BMG a Warner Music je moje práce v profesionálních a spolehlivých rukou.“ Druhá ze jmenovaných firem bude pokračovat ve vydávání a distribuci zpěvaččiných alb.
Vlna hudebních akvizic
Stejně jako Tina Turner se k prodeji části nebo všech práv hudebním společnostem rozhodla spousta jiných hudebníků podobného renomé. Tato vlna prodávajících hudebníků se vzedmula v roce 2021 a pokračovala i další rok.
Práva na svou hudbu tehdy prodali například zpěvák Bob Dylan (400 milionů dolarů), Bruce Springsteen (500 milionů dolarů) nebo zpěvačka Shakira, u které se uvádí multimilionová částka.
K prodejům hudebníky tlačila i covidová pandemie, protože nemohli vystupovat živě a pořádat turné, což tvoří nemalou část jejich zisků.
Další impulz pro prodej celoživotního díla dodalo i americké ministerstvo financí. V roce 2021 se totiž uzavíralo výhodné daňové okno. Hudebníci se museli rozhodnout, jestli chtějí zaplatit daň 20 procent, nebo počkají a zaplatí 37 procent. V praxi by se například Bobu Dylanovi zvýšila částka, kterou by měl odvést státu z 80 milionů dolarů na 145 milionů dolarů.
Nákupů práv se zhostily firmy jako Hipgnosis Songs Fund nebo Primary Wave. Získáním hudebních práv mohou tyto firmy kasírovat peníze z autorských poplatků, licencí, smluv se značkami a dalších příjmů, které by jinak připadly umělci.
Na druhou stranu se hvězdy hudebního nebe prodejem finančně zabezpečily a riziko, že zájem o jejich tvorbu opadne, přenechaly někomu jinému.