Článek
V kauze padlé energetické firmy Geen Holding začala hra o to, kdo bude mít vliv na průběh jednoho z největších letošních bankrotů.
Společnost se snaží držitele dluhopisů přesvědčit o výhodách plánované reorganizace. Nejcennější majetek skupiny ovšem mají v zástavě banky a navíc není dosud jasné, jaká je tržní hodnota energetických zdrojů holdingu.
Zkrachovalý provozovatel fotovoltaických a vodních elektráren Geen Holding, který vydal dluhopisy za více než dvě miliardy korun, slibuje jejich držitelům vrácení peněz. To za předpokladu, že kývnou na reorganizaci, kterou Geen prosazuje.
Skupina zatím zveřejnila jen hrubý náčrtek, jak by měla reorganizace vypadat. Geen navrhuje přeměnu pohledávek na podíly ve firmách vyrábějících energii. Bonusem má být v těchto společnostech garantovaná výkupní cena energií a zajištění majetkem těchto firem podle hodnoty stanovené znaleckým posudkem.
„Nyní budeme intenzivně pracovat na precizaci reorganizačního plánu, aby byl v zákonné lhůtě předložen věřitelům. Cíl máme stále stejný, vyrovnat sto procent našich závazků vůči nim při zachování provozu naší společnosti,“ uvedl šéf představenstva společnosti Geen Holding Aleš Mokrý starší poté, co reorganizaci povolil soud.
Otevřenou otázkou například je, jak se ve skupině Geen majetek přeskupí. Energetické zdroje Geenu jsou totiž většinou umístěné v jiných společnostech než v těch, které vydávaly dluhopisy.
Dosud rovněž není zřejmé, jaké z fotovoltaických, vodních a dalších zdrojů Geenu se mají stát podkladem pro reorganizaci. Nejcennější majetek skupiny totiž mají v zástavě banky. Část vodních elektráren chce navíc skupina prodat.
Celková hodnota majetku skupiny Geen byla podle posledních zveřejněných údajů za předloňský rok 5,8 miliardy korun, z toho banky měly v zástavě aktiva za 4,9 miliardy.
Peněžní ústavy tak budou mít výhradní vliv na to, co se s těmito elektrárnami stane. Na prvním místě budou banky chtít své peníze zpět. Mohou toho dosáhnout například prodejem majetku v dražbě. K ostatním věřitelům by se něco dostalo až v případě, že by výtěžek z takového prodeje převýšil pohledávky bank.
Insolvence společnosti Geen Holding
- Úpadek firmy Geen Holding vyhlásil soud 4. dubna 2025. Zároveň soud společnosti povolil reorganizaci.
- Od 4. dubna běží dvouměsíční lhůta, po kterou věřitelé mohou přihlašovat pohledávky. Kdo se do insolvenčního řízení nepřihlásí, nedostane nic.
- Schůzi věřitelů svolal Městský soud v Praze na 14. července 2025. Schůze věřitelů rozhodne o řešení úpadku firmy. Tedy zda se uskuteční reorganizace počítající se zachováním provozu společnosti, nebo konkurz spočívající v prodeji majetku společnosti.
- Zda bude výhodnější reorganizace nebo konkurz, má určit znalecký posudek. Také znalecký posudek musí schválit schůze věřitelů.
- Na schůzi věřitelů se jednotliví věřitelé zpravidla nechávají zastupovat advokáty sdružujícími v případě dluhopisových krachů větší věřitelské skupiny. Jejich hlasování na schůzi věřitelů má díky tomu větší sílu. Platí, že každá koruna pohledávky se rovná jednomu hlasu.
- Pokud věřitelé odsouhlasí společnosti Geen reorganizaci, bude mít firma 120 dní na vyhotovení reorganizačního plánu. Ten pak opět předloží ke schválení věřitelům.
Největší sluneční elektrárnu skupiny v severočeské lokalitě Vyklice u Chabařovic má podle katastru nemovitostí v zástavě Komerční banka. Na třech z pěti tuzemských malých vodních elektráren Geenu má zástavní právo Česká spořitelna. Banky mají v zástavě také minimálně jednu ze tří spaloven dřevěné štěpky, které Geen provozuje v Chorvatsku.
Kolik je aktuální tržní hodnota majetku holdingu Geen, se zatím neví. Ocenění má určit posudek znalecké společnosti Statikum. Její jmenování coby zhotovitele posudku navrhl samotný Geen a následně potvrdil soud. Znalecký posudek musí ještě schválit schůze věřitelů.
Ocenění majetku Geenu kromě dalších činitelů ovlivní velikost a stáří provozovaných energetických zdrojů. Holding provozuje celkem 21 zdrojů, které mají v součtu výkon 33 megawattů. Pro srovnání, zdroje celého holdingu Geen mají o něco menší výkon, než kolik činí výkon druhé největší tuzemské fotovoltaické elektrárny v obci Vepřek na Mělnicku.
Největší zdroje provozuje Geen v Chorvatsku, kde má tři elektrárny spalující dřevěnou štěpku. Každý z těchto provozů má instalovanou kapacitu 4,96 megawattu elektřiny a 8,5 megawattu tepla.
Co se týče solárních elektráren, provozuje Geen spíše malé zdroje. Největší fotovoltaiku má ve Vyticích v Ústeckém kraji, jejíž výkon je 4,3 megawattu. Výkon dalších slunečních zdrojů skupiny Geen je ještě menší.
Mezi velké energetické zdroje nepatří ani vodní elektrárny Geenu. Největší o výkonu 1,9 megawattu provozuje v Gruzii. Tam plánuje výstavbu dalšího vodního zdroje o výkonu až 40 megawattů, projekt je však stále ještě v přípravě. Z vodních elektráren holdingu v Česku a na Slovensku se výkon jediné dostal alespoň na jeden megawatt.
Co jsou firemní (neboli korporátní) dluhopisy?
- Firemní dluhopisy (nazývané též obligace nebo bondy) jsou standardním nástrojem financování. Jsou to cenné papíry vydané společnostmi na financování nových projektů, rozšíření výrobních kapacit, zavedení nových produktů či obchodní expanzi.
- Investor nákupem korporátních dluhopisů fakticky půjčuje společnosti peníze. Firma se zaváže zaplatit zpravidla pevně stanovený úrok (kupón) za použití peněz investora.
- Dluhopisy jsou splaceny ve stanovenou dobu. V praxi to tedy znamená, že emitent zaplatí držitelům obligací nominální hodnotu uvedenou na samotných dluhopisech.
- Dluhopisy různých firem se od sebe mohou výrazně lišit. A to nejen dobou splácení či úrokem, ale také mírou rizika a finanční situací společnosti, jež dluhopisy vydává.
- Dle České národní banky by zájemci o firemní dluhopisy měli zvážit rizika. Například je dobré si uvědomit, že s rostoucím výnosem také roste riziko. Stejně tak je důležité zjistit si co nejvíce informací o bonitě emitenta.
Z hlediska stáří vznikly v posledních deseti letech spalovny biomasy v Chorvatsku a menší vodní elektrárna v Gruzii. Další zdroje Geenu jsou nezřídka staré patnáct a více let.
Někteří z advokátů a firem dávající dohromady věřitele společnosti Geen Holding vyzývají držitele dluhopisů, aby byli při výběru svých zástupců a při rozhodování o reorganizaci opatrní.
„Naši klienti pro reorganizační plán nehlasovali a v současné době vyčkáváme rozhodnutí insolvenčního soudu, kdy jsme proti reorganizačnímu plánu dlužníka již zaznamenali věřitelské výhrady v insolvenčním rejstříku,“ sdělil advokát Lubomír Kincl z kanceláře Indra, Šebesta, Kincl, která podle svého vyjádření již sdružuje věřitele s pohledávkami za několik set milionů korun.
„Zatím představili velmi obecný plán průběhu reorganizace a neukázali žádnou procentní míru uspokojení, kterou mohou věřitelé očekávat. Věřitelé by měli být obezřetní a přistupovat k návrhům se zdravým odstupem“ řekl další právník sdružující věřitele Dominik Fries.
Součástí záchrany Geenu měl být prodej části vodních elektráren skupiny. Firma si od nich slibovala 180 až 200 milionů korun. Dokončení prodeje firma plánovala na letošní první čtvrtletí. Uváděla to v dokumentu nadepsaném „reorganizační plán“, přestože reorganizační plán ještě hotový nemá.
„V současné době je intenzivně komunikován další postup v rámci reorganizačního procesu s insolvenčním správcem. Dlužník finalizuje dokumenty k tomuto prodejnímu procesu a tento výnos bude součástí reorganizačního plánu, který bude předložen věřitelům dlužníka ke schválení,“ odpověděl advokát Geenu David Průša z kanceláře MDH Legal na otázku, zda jde plánovaný prodej vodních elektráren podle plánu.
Bližší informace firma neposkytla ani k vývoji jednání o vstupu strategického investora, o němž již dříve hovořila rovněž jako o součásti svého záchranného plánu.
Holding Geen založil podnikatel Aleš Mokrý mladší. Ten dostal v roce 2021 šestiletý trest vězení za podvody s příspěvky na zaměstnávání postižených osob. Většinový podíl ve skupině poté převedl na rodinné příslušníky. Předsedou představenstva skupiny je tak v současnosti otec zakladatele Aleš Mokrý starší.