Článek
Článek si můžete pustit také v audioverzi.
Investor Pavol Krúpa si sice s bývalými parťáky ze skupiny Arca Capital nemůže přijít na jméno, přesto se finanční problémy kvůli přetrvávajícím finančním vazbám přelévají na obě strany barikády. Od začátku února čelí insolvenčnímu řízení hned čtyři firmy, které měly vazby jak ke Krúpovi, tak do skupiny Arca. V současnosti se k vlastnictví těchto firem nikdo nehlásí. Společnosti přitom mají vydané dluhopisy se souhrnnou hodnotou téměř 100 milionů korun.
Problém s fondy této skupiny firem je přitom ještě mnohem větší. Dluhopisy nesplácí ani jejich mateřská firma KGI – Global Investments a sesterský NFA Holding.
„Naši klienti drží dluhopisy po splatnosti u některých dalších společností okolo Pavla Krúpy, jako jsou společnosti VIPAPP, OH Investments Holding, NFA Holding a Krupa Global Investments. A vzhledem k jejich dosavadní komunikaci, respektive spíše nekomunikaci s našimi klienty, je pravděpodobné, že také skončí v insolvenci,“ sdělil advokát Jan Langmeier, který zastupuje část věřitelů.
V rámci uskupení zastřešeného společností KGI – Global Investments (jde o odlišnou firmu než Krupa Global Investments – pozn. red.) se aktuální insolvenční návrhy týkají firem České Lithium, BGQ Czech, European Battery Alliance a Pozitive Energy. V případě Českého Lithia podal insolvenční návrh brněnský fond IFIS, u Pozitive Energy to byl věřitel zastoupený advokátem Langmeierem. Dvě zbylé firmy na sebe podaly insolvenční návrh samy. IFIS i Langmeier aktivně vystupují i v dalších insolvencích okolo skupiny Arca.
České Lithium mělo v září 2021 vyplatit dluhopisy svých klientů, což neudělalo ani po písemné výzvě. Insolvence je jediným možným řešením.
„České Lithium mělo v září 2021 vyplatit dluhopisy svých klientů, což neudělalo ani po písemné výzvě. Insolvence je jediným možným řešením. Jsme přesvědčeni, že v insolvenci bude možné efektivně vymoci pohledávky Českého Lithia a zpeněžit zbylý majetek. Čím rychleji dojde k prohlášení úpadku, tím větší je šance na uspokojení pohledávek věřitelů,“ uvedl Marek Indra, většinový vlastník fondu IFIS.
Kdo je vlastník?
Čtveřice společností, které na začátku února zbankrotovaly, má několik společných jmenovatelů. Při pohledu do obchodního rejstříku je v orgánech všech těchto společností vidět jméno Pavola Krúpy. Jediným aktuálním členem představenstva KGI – Global Investments je Juraj Krúpa, synovec Pavola Krúpy.
Investor s pověstí dravého nájezdníka ověnčený státním vyznamenáním od prezidenta Miloše Zemana ale dává od zbankrotovaných vydavatelů dluhopisů ruce pryč. Krúpa ze skupiny Arca Capital odešel v roce 2018. Mezi jeho firmami a Arcou ale nadále trvaly finanční vazby. Po obřím bankrotu společnosti Arca Investments v roce 2020 se však Krúpa a jeho bývalí partneři v čele s Rastislavem Veličem znepřátelili.
Jedním z průvodních jevů lítého konfliktu byla tisková zpráva z února 2021, kdy Arca Capital oznámila převzetí kontroly nad KGI – Global Investments z důvodu údajných nesplacených závazků ze strany Krúpy.
Velič však nyní ve vyjádření pro SZ Byznys přiznal, že se Arce tato operace nezdařila a nad KGI – Global Investments kontrolu nemá. Ke společnosti se ale nehlásí ani Pavol Krúpa. Setrvání svého jména coby statutára například u firmy Pozitive Energy zdůvodnil ve vyjádření citovaném Ekonomickým deníkem jednoduše tak, že jeho výmaz ještě nebyl zapsán obchodním rejstříkem.
Někdo však přesto za skupinu firem sdružených pod matkou KGI – Global Investments dál jedná, přestože se k nim žádná ze stran nehlásí. Společnosti BGQ Czech a European Battery Alliance dokonce samy na sebe podaly insolvenční návrh. Dokumenty ale byly podepsané jen názvem firmy, jméno konkrétního zástupce chybí.
Ve všech případech ale insolvenční dokumenty těchto firem mluví téměř stejným jazykem. Společné mají i to, že ve všech těchto listinách chybí jméno člověka, který za tyto společnosti insolvenční návrh podává. V neposlední řadě je společným jmenovatelem insolvenčních návrhů, že za viníka bankrotů označují skupinu Arca. Tedy koncern, který před rokem proklamoval, že nad KGI – Global Investments převzal kontrolu.
„Do finanční situace dlužníka primárně zasáhla předluženost a platební neschopnost koncernu Arca Capital, konkrétně hlavního obchodního partnera dlužníka – Arca Capital Bohemia, který také spadá do koncernu Arca,“ stojí shodně v insolvenčních návrzích. Zároveň tvrdí, že tvoří koncern se společností Arca Investments a za svého insolvenčního správce navrhují Lee Loudu. Ten řídí právě bankrot společnosti Arca Investments.
Vidina Ondrášovky
Všechny aktuálně zbankrotované firmy zavěšené pod společností KGI – Global Investments vydaly v roce 2018 dluhopisové emise. Každá z nich byla těsně pod 25 miliony korun. Podle tehdejších pravidel bylo právě 25 milionů korun hranicí, pod kterou vydavatel dluhopisů nepodléhal prakticky jakékoliv regulaci. Takováto emise nemusela mít ani prospekt, který jinak ze zákona musí obsahovat například údaje o hospodaření emitenta či popis rizik.
Třetím společným jmenovatelem zkrachovalých společností České Lithium, BGQ Czech a European Battery Alliance je fakt, že peníze z dluhopisů vydaných v roce 2018 poslaly obratem ve formě půjček do skupiny Arca Capital, konkrétně do firmy Arca Capital Bohemia.
Za půjčkami skupiny spřízněných firem do Arca Capital Bohemia byla podle Krúpy vidina zisku z prodeje výrobce minerálních vod Ondrášovka, kterého Arca Capital Bohemia ovládala společně s dalšími firmami z koncernu. Transakce s Ondrášovkou se uskutečnila na jaře 2020. Arca Capital Bohemia měla z obchodu inkasovat stovky milionů korun.
„Potom měly být uhrazené závazky vůči firmám, které emitovaly dluhopisy a následně půjčily peníze do Arca Capital Bohemia. Avšak Velič tyto dohody porušil a peníze použil na přednostní vyplacení jiných věřitelů,“ tvrdí Krúpa.
Velič tvrzení o přednostním vyplácení vybraných věřitelů odmítl a vyrazil do protiútoku. „Tyto závazky vznikly před čtyřmi až pěti lety. Tyto prostředky byly prakticky ihned přeposlány z účtů Arca Capital Bohemia do společnosti Krupa Global Investments. Statutárním zástupcem všech společností byl pan Krúpa, a to včetně Arca Capital Bohemia a Krupa Global Investments. Je zřejmé, že pan Krúpa využíval Arca Capital Bohemia jen jako ‚průtokový ohřívač‘,“ reagoval Velič.
„Je to Veličova smyšlenina. I kdyby to tak bylo, musel by tyto peníze odsouhlasit i Velič,“ oponoval Krúpa. Velič je předsedou správní rady Arca Capital Bohemia od srpna roku 2018. Ve stejný měsíc stejného roku byl Krúpa vymazán ze statutárních orgánů firmy. Není zřejmé, jestli peníze z dluhopisů vydaných firmami z KGI – Global Investments přišly do Arca Capital Bohemia ještě před Krúpovým odchodem, nebo až potom.
Vřava okolo firem z KGI – Global Investments probíhá na pozadí obřího bankrotu společnosti Arca Investments. Mateřská firma celé skupiny Arca Investments se s dluhy přes 20 miliard korun postarala o největších bankrot posledních dekád. Arca si nadělala dluhy hlavně kvůli prodeji krátkodobých směnek nabízejících vysoké zhodnocení. Arca věřitelům slibuje vrácení alespoň části peněz prostřednictvím reorganizace, kterou aktuálně připravuje. Okolnosti krachu prošetřuje česká a slovenská policie.