Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Ke konci roku roste zájem poptávka firem po znaleckém ocenění jejich hodnoty. „Právě jedu do Ostravy na jednání se dvěma velkými společnostmi, které chtějí vypracovat znalecký posudek,“ říká Jiří Gálik, majitel společnosti Galik In, která se zabývá oceňováním firem a poradenstvím při jejich prodeji.
„Zájem firem roste. Majitelé, kteří nechtějí prodávat firmu hned, ale do budoucna o tom uvažují, mají zájem o ocenění podniku soudním znalcem. Zájem je skutečně velký, v současnosti řešíme celkem šest velkých projektů,“ popisuje Gálik.
Znalecký posudek na hodnotu firmy k datu 31. prosince 2024 bude důležitý při prodeji firmy nebo podílu v ní. Dosud se výnosy z těchto prodejů danily za základě takzvaného časového testu. Pokud majitel svůj podíl držel déle než pět let, byl výnos z prodeje od daně osvobozen.
Od 1. ledna 2025 se však budou danit i příjmy z prodeje podílů držených déle než pět let, pokud přesáhnou hodnotu 40 milionů korun. V takovém případě se na ně bude vztahovat 23procentní daňová sazba.
Pokud však bude firma naceněná k 31. prosinci letošního roku, tato hodnota se odečte od prodejní ceny coby daňový výdaj a danit se bude pouze rozdíl převyšující zmíněných 40 milionů korun. Dani z příjmů proto bude podléhat pouze hodnota vytvořená po 31. prosinci.
Nárůst poptávek zaznamenaly i velké poradenské společnosti. „Jednoznačně ano,“ říká říká Igor Mesenský, partner společnosti KPMG zodpovědný za fúze a akvizice ve střední a východní Evropě. Největší nápor ale podle něj ještě nenastal.
„Ocenění ke konci roku 2024 se budou zpracovávat až po uzavření účetnictví za rok 2024, tedy v průběhu roku 2025. Přesto již dnes máme s řadou klientů uzavřeny smlouvy na zpracování tohoto znaleckého ocenění a čekáme, že hlavní vlna zájmu teprve přijde,“ doplňuje.
Necelá miliarda do rozpočtu
Změnu ve zdanění prodejů firem a cenných papírů přináší novela zákona o daních z příjmů, kterou zavedla vláda Petra Fialy jako součást konsolidačního balíčku. Podle jednoho z autorů této změny, někdejšího náměstka ministra financí za Piráty Jiřího Valenty, se uvažovalo o různých variantách.
„Na stole jich bylo několik, chtěli jsme se ale vyhnout konfliktu retroaktivity a nechtěli jsme ohrozit lidi, kteří si třeba investovali na důchod,“ říká Valenta. Koaliční kompromis nakonec pominul radikální návrh zdanit příjmy z prodeje firem bez úlevy ve formě odečtu současné hodnoty i variantu, pro kterou se rozhodli například v Rakousku.
„Tam to provedli tak, že výnosy z prodeje firmy, která vznikla do určitého data [31. prosince 2010, pozn. red.] a v této době ji vlastnil prodávající, dani z příjmu nepodléhají, pokud splňují podmínky časového testu, tedy že majitel svůj podíl držel déle než pět let,“ vysvětluje Valenta.
Ministerstvo financí očekává, že by úprava daně z příjmů fyzických osob, pod kterou zdanění kapitálových výnosů spadá, mohla do státního rozpočtu přinést zhruba 900 milionů korun.
Zároveň upozorňuje, že znalecký posudek není nutné vypracovat do konce letošního roku. „zákon upravuje okamžik, ke kterému má být určena tržního hodnota podílu, a nikoliv okamžik, kdy má být určena,“ uvádí Petr Habáň z tiskového odboru ministerstva.
Pokud k prodeji dojde ještě letos, ale prodávající dostane své peníze až příští rok, má podle ministerstva financí dvě možnosti, jak příjem zdanit. „Prodávající má místo nabývací hodnoty podílu možnost využít jako daňový výdaj tržní hodnotu podílu určenou podle zákona upravujícího oceňování majetku k 31. 12. 2024 nebo kde dni převodu,“ upozorňuje Habáň.
Majitelé firem mohou mít vzhledem k významu znaleckého posudku pro výši zdanění zájem o co nejvyšší nacenění svých podniků. Jak ale upozorňuje Komora auditorů, vystavují se tím nebezpečí sankcí.
„Právě proto, že bude mít výsledný znalecký posudek vliv na výši zdanění při prodeji podílu, může být následně přezkoumán finančním úřadem, z čehož může vyplývat riziko nejen pro prodávajícího podnikatele, ale i pro autora znaleckého posudku,“ říká prezident komory Ladislav Mejzlík.