Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V investiční kauze společnosti WCA International nastala zvláštní situace. Firma a její bývalý majitel jsou stíhání kvůli podezření z velkého investičního podvodu. WCA se ale zároveň snaží přesvědčit věřitele, aby odsouhlasili její reorganizační plán. Investoři o tom budou hlasovat v pondělí. Část věřitelů i státní zastupitelství mají ale o poctivosti reorganizačního plánu pochyby.
Podle Národní centrály proti organizovanému zločinu v případu podvodu utopilo peníze nejméně šest tisíc osob. Mezi nimi jsou i odborové organizace nebo například šumavská obec Modrava. Do insolvenčního řízení podaly přihlášky více než čtyři tisíce věřitelů. Škodu policisté vyčíslili na 2,1 miliardy korun.
Podle aktuálního sdělení NCOZ pokračuje útvar ve vyšetřování případu. Stíhaný je bývalý majitel a jednatel WCA International Matouš Polák i samotná firma. Návrh na podání obžaloby zatím podán nebyl.
Zatímco protimafiánská policie pokračuje ve vyšetřování, přesvědčuje WCA International již bez Matouše Poláka investory o svém reorganizačním plánu. Ten velmi zjednodušeně řečeno spočívá v tom, že do nově založené firmy přejde majetek WCA tvořený pohledávkami vůči spřízněným firmám. Věřitelé se zároveň vzdají většiny svých pohledávek a místo toho dostanou akcie nové společnosti.
Klíčem k úspěchu reorganizačního plánu má být podíl ve slovenském startupu Tachyum pracujícím na vývoji údajně inovativních čipů.
„Reorganizační plán přináší pro věřitele nová aktiva. Ti dostanou hned akcie nové společnosti a vedle všeho, co WCA International dnes má, získá nová společnost ovládaná věřiteli bez sporů a průtahů navíc nemovitost a investiční bonus z prodeje akcií projektu Tachyum. Konkurs oproti tomu žádné prostředky navíc nepřináší, výtěžek pro věřitele neurychluje a navíc s sebou nese náklady,“ uvedl na dotaz SZ Byznys jednatel WCA Dalibor Zacios.
„Podle názoru insolvenčního správce je konkurs cesta dlouhá, nákladná a s nejistým výtěžkem, který zcela jistě znehodnocuje inflace,“ dodal jednatel.
„Revoluční“ čip
Podíl v projektu čipů Tachyum drží WCA International zprostředkovaně přes několik dalších společností. Významnou proměnnou je také fakt, že se čipy startupu Tachyum stále ještě nevyrábějí a celý projekt nabírá zpoždění. Firma však v srpnu oznámila, že výroba čipů začne co nevidět. Podle původních plánů měly být čipy připravené k výrobě již v roce 2020.
„Společnost Tachyum s vývojovými centry na Slovensku a v USA vyvíjí vysoce výkonný, univerzální procesorový čip pro zpracování dat, umělou inteligenci a superpočítače,“ píše společnost na svých stránkách.
„Tachyum slibuje vydání svého údajně revolučního čipu už několik let. Přes velmi odvážná tvrzení ale dosud nedodala ani testovací verzi. Čip je stále ve fázi prototypu, firma odsouvá testovací verzi a čip v samotném křemíku zatím nevznikl. Čip má být údajně lepší než serverové čipy od Intelu a čipy pro umělou inteligenci od Nvidie. To by v době exploze byznysu kolem umělé inteligence mělo zajímat prestižní a velké investory. Ti se ale do firmy Tachyum nehrnou,“ komentoval plány Jan Sedlák, odborný novinář zaměřený na technologie z webu Lupa.cz.
Čtyři tisíce věřitelů přihlášených do insolvence zastupuje několik advokátních kanceláří. Část z nich vyjadřuje z návrhu reorganizačního plánu rozčarování.
„Reorganizační plán čtu tak, že 96 procent pohledávek věřitelů zanikne, místo zbývajících čtyř procent dostanou věřitelé bezcenné akcie, a nad případem se zavře voda. Reorganizaci, jak ji navrhuje dlužník, nepovažuji za poctivé vypořádání s věřiteli,“ uvedl advokát Michal Žižlavský z kanceláře Žižlavský.
„Domníváme se, že reorganizační plán, tak jak je navržen, neposkytne věřitelům kýžené uspokojení a sleduje nepoctivý záměr. Reorganizační plán vychází z naprosto nesmyslného budoucího ocenění společnosti Tachyum. Pokud bychom hledali slovníkovou definici pojmu chucpe, pak jí je tento reorganizační plán,“ připojil se právník Ladislav Soukup z Asociace pro transparentnost investičního trhu.
Obavy z podfuku
V předvečer hlasování o reorganizačním plánu upozornila advokátní kancelář Žižlavský soud, že záměr může být jen trik.
„Konkurs je lepší řešení pro věřitele, které zastupujeme. Insolvenční správce, na kterého přechází v konkursu dispoziční oprávnění k majetku dlužníka, může lépe prověřit podezřelé transakce dlužníka a vymáhat pohledávky,“ podotkl Petr Veselý z kanceláře Žižlavský.
Zástupci dalších věřitelských skupin se naopak chystají na návrh reorganizačního plánu kývnout. Například kancelář JGK advokáti ještě před rokem vyjadřovala o reorganizaci WCA pochybnosti. Nyní se ale kloní k tomu, že reorganizační plán je tím menším zlem.
„Předložený reorganizační plán vyvolává mnoho nejasností a nedává zcela jasné odpovědi na mnohé otázky, jak ostatně naznačují i někteří věřitelé. Přesto se nakonec přikláníme k tomu, aby byl reorganizační plán schválen. Třebaže momentálně neexistuje řešení jednoznačně výhodné pro věřitele, tak reorganizace provedená podle reorganizačního plánu pro ně představuje ze všech špatných řešení to nejméně špatné,“ soudí právník Marek Gocman z JGK advokáti.
Pro reorganizační plán bude podle oznámení na svém webu hlasovat (v případě, že od klientů neobdrží jiný pokyn) také právnička Adriana Stiborková. Ta je spolupracující advokátkou kanceláře Kubica Partners, která zastupuje samotnou WCA International. Obě strany již dříve odmítly střet zájmů.
Riziko kvůli obvinění
Rizikem pro reorganizační plán WCA International je také její trestní stíhání kvůli podezření z investičního podvodu.
„Trestní řízení obecně schválení reorganizačního plánu nevylučuje. O nepoctivý záměr sledovaný návrhem na povolení reorganizace jde pouze tehdy, pokud trestní řízení již skončilo pravomocným odsouzením pro trestný čin majetkové nebo hospodářské povahy,“ komentoval právník Bystrík Bugan z kanceláře Bugan Legal.
Samotná WCA International připustila, že existuje nebezpečí vyvolané stíháním ze strany Národní centrály proti organizovanému zločinu.
„Pokud jde o rizika plnění reorganizačního plánu, jako rizikové lze vnímat aktuální vedení trestního řízení vůči společnosti WCA International (v souvislosti s předinsolvenčními aktivitami, které za ni prováděl její tehdejší jednatel),“ napsala WCA International v dokumentu zveřejněném v insolvenčním rejstříku.
Policie obvinila společnost WCA International a jejího bývalého jednatele po dlouhé přípravné fázi.
„Kriminalisté NCOZ došli po velmi rozsáhlém prověřování, které mimo jiné čítalo vyhodnocení desítek tisíc bankovních a jiných informací, k závěru, že organizátor této trestné činnosti nevykonával investiční činnost v rozsahu, který by mohl přinést zhodnocení vkladů deklarovaných klientům,“ uvedl v březnu po zahájení stíhání v této věci mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.
„Naopak značnou část vkladů měl použít pro svoji osobní potřebu, například k nákupu nemovitosti ve Spojených arabských emirátech, luxusních vozidel, motorového člunu, stříbrných slitků, telefonů a dále k hrazení provozních nákladů obchodních společností, které ovládal. V neposlední řadě měl vyplácet nadstandardní odměny finančním zprostředkovatelům, kteří investory do společnosti doporučili,“ dodal zástupce útvaru.
Trestní kauzu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které stížnost WCA proti stíhání zamítlo. Insolvenční část kauzy sleduje Městské státní zastupitelství v Praze. Právě to již dříve vyjádřilo podobně jako část věřitelů pochybnosti o tom, zda firma reorganizací sleduje poctivý záměr.