Článek
Skupina IC Group se pyšní tím, jak v Česku pomáhá investovat kapitál malajské královské rodiny. Zároveň ale v tuzemsku a na Slovensku fungovala s pomocí peněz drobných investorů. Již dříve totiž převzala investiční společnost Diversity Capital i s kmenem několika tisíc drobných investorů.
Tento systém se však zadrhl. Podle zjištění redakce SZ Byznys se nyní investoři nemohou ke svým penězům dostat. Týká se to například firmy Diversity Capital a fondu IC Investment Fund Czechia.
IC Group vystupuje jako mezinárodní skupina pomáhající se zhodnocováním peněz malajského krále. Jenže jak již redakce SZ Byznys informovala, původ většiny kapitálu ve skupině je neznámý. Holding založili lidé z Ruska a Tádžikistánu.
Finanční problémy investičních fondů se přelévají i do dalších částí IC Group. „Společnost má závazky po splatnosti nejen investorům v Diversity Capital, ale dluží například i lidem, kteří pro firmu pracují,“ řekl pod podmínkou anonymity zdroj přímo z IC Group.
Původ kapitálu
Finanční trable přiznala i samotná firma ve sdělení, které v lednu zaslala investorům. Za viníka situace označila úřady zkoumající původ peněz. Zároveň ale investorům napsala, že holding přechází do „regulovaného prostředí“ a upravil investiční strategii ve prospěch dlouhodobějších projektů.
„Bohužel, i přes předchozí pečlivou a administrativně složitou přípravu se nyní na začátku potýkáme s velmi přísnými kontrolami původu finančních prostředků a toků kapitálu,“ napsala firma v lednu investorům.
Do konce měsíce tehdy IC Group slibovala předložit plán na vyřešení situace. Redakce SZ Byznys tedy nyní položila skupině otázku, jak na tom tedy společnost Diversity Capital je a zda má prostředky na úhradu závazků.
„Již více než dva roky pracujeme na tom, abychom klienty převedli pod regulované struktury. V tuto chvíli jsme ve finální fázi tohoto procesu. Předpokládáme, že celý proces bude dokončen do srpna 2023, kdy dojde přes naši brokerskou společnost Investin k převzetí celé klientské báze,“ sdělila firma bez dalších podrobností v odpovědi, kterou nikdo nepodepsal.
Peníze došly také ve fondu kvalifikovaných investorů IC Investment Fund Czechia. Ten spravuje společnost Carduus podnikatele Pavla Bodláka.
Čekání na hotovost
„K vypořádání žádostí o odkup investičních akcií podfondu je potřeba dokončit prodej nemovitostních aktiv. S ohledem na charakter těchto nemovitostních aktiv, aktuální situaci na nemovitostním trhu a na inflaci je jejich prodej časově značně náročný,“ napsal šéf Carduusu Bodlák v oznámení investorům zveřejněném na webu firmy.
Pavel Bodlák, který jako fyzická osoba aktuálně čelí exekuci, je v obchodních rejstřících dohledatelný jako koncový vlastník klíčových součástí IC Group. Odkud na to vzal kapitál, když má zároveň osobní finanční problémy, ani na opakovanou žádost nesdělil. Bodlák v čele britských firem stojících nad celou skupinou vystřídal loni na jaře zakladatele firmy Hasana Kučakova.
Rozhořčení investoři s nedobytnými penězi ve firmách okolo IC Group se již obracejí na právníky specializované v podobných kauzách na dobývání pohledávek.
„Mohu potvrdit, že naše kancelář přebírá postupně zastoupení většího množství poškozených věřitelů společnosti Diversity Capital, kteří se na nás obracejí. Vytváříme silnou věřitelskou skupinu pro ochranu jejich zájmů,“ sdělil advokát Michal Žižlavský.
„Na naši kancelář se v minulých měsících obrátili klienti, kteří svěřili své finanční prostředky společnosti Diversity Capital a složitě se je snaží od společnosti získat zpět. Diversity Capital má již od konce minulého roku problém s výplatami zhodnocení, které slibuje svým klientům, a také s placením odměn svým obchodním zástupcům. Výplaty opakovaně odkládá a posouvá lhůty pro jejich vyplacení,“ připojil se advokát Dominik Fries z kanceláře KLB Legal.
Jak již redakce SZ Byznys upozornila, skutečně není jasné, odkud většina kapitálu v IC Group pochází. Malajský sultán Muhammad V. drží v klíčovém malajském fondu ve skupině jen devět procent.
Přestože IC Group o sobě mluví jako o mezinárodní skupině, jedněmi z mála dohledatelných aktiv skupiny je rekonstrukce zámku v Protivíně a elektrotechnický podnik Tesla dodávající české armádě.
„Fungování této skupiny vzbuzuje silné pochybnosti. Struktura této skupiny je až záměrně nepřehledná, investiční strategie je nejasná a roztříštěná a skupina má již od minulého roku velký problém s vyplácením investorů a jednotlivých poradců,“ komentoval Ladislav Soukup z výkonné rady Asociace pro transparentnost investičního trhu.
„Informace o účasti malajské královské rodiny pak až nápadně připomínají historky o zázračných zahraničních investičních příležitostech z 90. let. Nedovedeme si představit žádný reálný důvod, proč by malajská královská rodina potřebovala vybírat peníze od drobných českých investorů a následně je zhodnocovat,“ dodal Soukup.
Bez dohledu
Společnost Diversity Capital funguje na základě zákona o investičních společnostech a investičních fondech jako takzvaný správce majetku. Kromě registrace v seznamu takovýchto firem a povinnosti dodat jednou za rok výkaz o výši spravovaného majetku nepodléhá žádné další regulaci. Zákon umožňuje takovýmto neregulovaným správcům shromáždit majetek až do 500 milionů eur.
Jednou z podmínek pro provozování takového byznysu je, že investice nesmějí být veřejně nabízené. Jenže právě toho se Diversity Capital nedržela. Firma kvůli tomu dostala loni od České národní banky pokutu pět milionů korun.
„Nabídka služeb účastníka řízení probíhala prostřednictvím sítě obchodních zástupců, kteří investice nabízeli svým klientům a následně pak se zájemci o investici jménem účastníka řízení uzavírali smlouvy,“ stálo tehdy ve zveřejněném rozhodnutí ČNB.
Faktem je, že toto jednání se v Diversity Capital dělo v době, kdy firma ještě patřila jiným majitelům. Skupina IC Group převzala společnost podle zápisu v obchodním rejstříku v listopadu 2021.
Jediným členem správní rady Diversity Capital je Petr Vrzáň. Má za sebou pestrou politickou minulost. V 90. letech byl poslancem za Sládkovy republikány. Následně přešel do řad ČSSD, aby v roce 2013 zkoušel štěstí v SPOZ Miloše Zemana. V posledních letech byl Vrzáň pro změnu aktivní v SPD. Následně se objevil mezi podporovateli Trikolory.
Kromě politické kariéry se Vrzáň rovněž angažoval v byznysu kolem hazardu. Nejdříve v kasinu Happy Day jako manažer. Poté byl výkonným ředitelem lobbistického Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů, jinými slovy herních automatů. Mezitím se v předminulé dekádě stačil na čas stát šéfem oddělení dohlížejícím na hazard na Ministerstvu financí.
„Nemám k tomu, co říci,“ reagoval Vrzáň na dotaz SZ Byznys ohledně jeho role v IC Group.
Kromě Diversity Capital je totiž Vrzáň v orgánech ještě celé řady dalších firem ve skupině. Zajímavostí je, že Vrzáň pochází ze stejné východočeské obce jako klíčový představitel IC Group Martin Klouček. Dokonce spolu hrají v jedné kapele, jak ukazují jejich statusy na sociálních sítích.