Hlavní obsah

Finanční šéf CSG: Svět potřebuje munici do děl. Porosteme i po válce

Foto: Seznam Zprávy

Dělostřelecká munice. Ilustrační foto.

Zbrojařský holding CSG loni více než zdvojnásobil tržby a ztrojnásobil hrubý zisk. Růst skupiny miliardáře Michala Strnada táhl z velké části prodej dělostřelecké munice na Ukrajině.

Článek

Skupina CSG, jedna z nejhodnotnějších firem v českých rukou podle žebříčku Česká elita a také spolu s Colt CZSTV Group jeden z největších tuzemských zbrojařů, očekává, že kvůli rostoucím obranným výdajům v Evropě a dozbrojování armád států NATO poroste poptávka po velkorážové munici i poté, co skončí ruská agrese vůči Ukrajině. Podle finančního ředitele CSG Zdeňka Juráka roste také zájem o pozemní techniku.

Které produkty z vaší obranné divize se na růstu podílely nejvíce?

Rostly oba hlavní segmenty, jak velkorážová munice, tak pozemní technika. Do budoucna vidíme, že kvůli obrovské poptávce a nedostatku bude velkokalibrová munice zřejmě klíčovou částí našeho růstu.

Zaznamenáváme ale obrovský růst i v oboru pozemní techniky, které začíná být taky nedostatek. S tím, jak se armády dozbrojují a státy zvyšují rozpočty na obranný průmysl, tak zaznamenáváme poměrně velký růst i zde.

Můžete říct alespoň přibližně, jaký podíl na tržbách obranného segmentu loni připadl na munici a jaký na těžkou techniku?

V oblasti defence tvořila munice asi tři čtvrtiny. Když se podívám na náš backlog (zásoba nevyřízených objednávek, pozn. red.), pozemní technika z něj tvoří přes polovinu. Takže ten poměr se začíná v dlouhodobé perspektivě trochu vyrovnávat.

Za loňský rok jste vykázali nevyřízené objednávky za 11 miliard. Jak se jejich hodnota vyvíjí? Stíháte je vyřizovat, nebo budou spíš růst?

Očekávám, že budou růst. Souvisí to s tím, jak se nám bude dařit zvyšovat efektivitu, vertikální integraci (ovládnutí celého dodavatelského řetězce pro daný produkt, pozn. red.) a otevírat nové výrobní závody.

Až dokončíme společný podnik v Řecku a převzetí výrobce nitrocelulózy v Německu, získáme další kapacitu. Ve společnosti Excalibur Army jsme postavili novou halu na výrobu pozemní techniky, takže pracujeme na tom, abychom byli co nejefektivnější a měli co největší kapacity.

Tržby z Ukrajiny se na celkovém obratu loni podílely téměř 43 procenty. Neobáváte se závislosti na tomto trhu, až válka na Ukrajině skončí?

Úplně se toho neobávám, protože když se podíváte na různé studie, tak zjistíte, že potřeba velkokalibrové munice je téměř desetkrát vyšší, než jsou současné výrobní kapacity v Evropské unii, a to jen pro Evropu a pro členské země NATO.

Jaký očekáváte přínos nových podniků – společného podniku v Řecku a chemičky v německém Walsrode – pro hospodaření skupiny CSG?

To se těžko komentuje, protože tam stále probíhají analýzy. Jde nám hlavně o to, abychom byli opravdu vertikálně integrovaní a co nejefektivnější. Nejprve ale musí proběhnout konverze výroby nitrocelulózy v tom německém podniku z komerční na energetickou (vhodnou k výrobě střelného prachu, pozn. red.), pak se o tom lze bavit. Každopádně to bude podíl v řádech vyšších procent.

Foto: CSG

Finanční ředitel CSG Zdeněk Jurák.

Vaše zadlužení navzdory koupi americké muniční firmy za dvě miliardy dolarů stouplo jen na 1,3násobek podílu hrubého provozního zisku. Jak to?

Disciplínou v oblasti cash managementu a financí. Opravdu disciplinovaně jsme přistupovali k potřebám pracovního kapitálu na nákup kritických komponent, k plánování, kdy vázané peněžní prostředky z pracovního kapitálu zase vyvážeme zpět. Tohle všechno máme teď dobře nastavené a umíme to kontinuálně plánovat. To nám velmi pomáhá, protože víme, kdy a jakou potřebu peněžních prostředků máme a tím pádem můžeme efektivně pracovat jak s vlastními, tak s cizími zdroji.

Používáte i nebankovní financování?

Kromě dluhopisů ne.

V jaké fází je příprava na zapojení Kinetic Group ve Spojených státech do obranného sektoru? Kdy začnete v USA vyrábět munici pro ozbrojené složky?

Primárně musíme Kinetic řádně integrovat do skupiny, to teď probíhá velmi dobře. Máme v plánu k těm významným americkým značkám přidat výrobu munice pro obranný sektor a bude také probíhat certifikace v ostatních zemích NATO tak, abychom munici mohli dovážet třeba do Evropy.

Jak dlouho to bude trvat?

My jsme ten proces teprve nastartovali a trvá to různě dlouho podle ráží i značek. Těžko vám teď řeknu, jestli to bude ještě letos, ale byli bychom rádi, kdyby to tak bylo.

Jak na CSG dopadnou cla, která USA zavedly na import z Evropy?

My jsme daleko větší výrobce ve Spojených státech než importér do Spojených států, takže z tohoto pohledu si myslíme, že se nás to vůbec netýká. Pokud se nás to týká sekundárně, co se týče materiálu nebo komponent, tak věříme, že to budeme schopni absorbovat.

Ve Francii nedávno vzbudil rozruch požadavek vlády Spojených států, aby se firmy, které se v USA chtějí ucházet o vládní zakázky, zbavily programů DEI podporující diverzitu, rovnost a začlenění. Dostali jste taky takový dopis?

Nejsem si toho vědom.

Doporučované