Hlavní obsah

Faktura za službu zdarma i falešné weby. Podvodníci oprašují starší triky

Foto: Tero Vesalainen, Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Podvodů v online prostoru před Vánocemi přibývá. Útočníci v předvánočních zmatcích využívají jména známých společností k získání peněz i osobních údajů.

Článek

Vypadá jako reálná faktura od Seznamu. Údaje odpovídají, logo je nápadně podobné tomu, které používá česká internetová společnost. Klasická výzva k uhrazení reklamních služeb. Má to však háček – jde o podvrh a peníze by zamířily k podvodníkům. A počet těchto falešných výzev k zaplacení se v poslední době zvyšuje.

„Z faktury je evidentní, že se zneužívá naše logo a název služby Firmy.cz,“ říká pro SZ Byznys manažerka PR a interní komunikace Seznam.cz Aneta Kapuciánová. „Základní zápis do katalogu Firmy.cz je u nás vždy zdarma, platí se pak doplňkové služby, případně kampaně, které si zákazník může na svou firmu objednat.“

Problémem podle Kapuciánové je i to, že faktury vypadají realisticky. „Kromě loga, které není naše (rozhodně ne aktuální, možná se vzhledem blíží k nějakému historickému), nelze bohužel jednoduše odhalit, že se nejedná o naši fakturu,“ varuje mluvčí Seznamu.

„Fakturační údaje jsou správné, co však správné není, jsou kontaktní e-mail a bankovní údaje. To ale člověk, který chce fakturu zaplatit, nedokáže na první pohled odhalit,“ dodala.

Společnost Seznam.cz je mateřskou společností Seznam média a.s., pod kterou spadají Seznam Zprávy.

Foto: Seznam Zprávy

Ukázka podvodné faktury.

Nejde o první takový případ, který Seznam řeší. Podobné podvody jeho jménem probíhaly již před dvěma roky. Útočníci si navíc zpravidla vybírají subjekty, které se službami, jako jsou Firmy.cz, v minulosti spolupracovaly nebo ještě spolupracují. Potenciálním obětem proto nepřijde divné, že je společnost kontaktuje.

Zbytečné platby za živnost

„O případech jsme informovali orgány činné v trestním řízení a naše uživatele jsme informovali na našem blogu,“ dodává Kapuciánová s tím, že pokud uživateli podobná faktura přijde, nemá ji platit a může ji nahlásit na adrese info@firmy.cz.

Pět rad, jak nenaletět

1. Za uvedení do rejstříku neplaťte.

2. Požadujte jasné určení, s jakou společností mluvíte.

3. Nabídky, které nejsou věrohodné, rozhodně odmítněte, a to už v telefonickém rozhovoru.

4. Případné faktury neplaťte a s písemným odmítnutím je zašlete zpět.

5. Požádejte o radu, pokud si nevíte rady.

Seznam není jediný, kdo podobné problémy řeší. Varuje před nimi například i e-shop Alza.cz. „Lživé reklamy na sociálních sítích, podvodné SMS a e-maily, falešné webové stránky a nově také inzeráty na prodejních webech a takzvaných internetových tržištích – všude tam podvodníci zneužívají dobré jméno společnosti Alza a snaží se oklamat zákazníky,“ upozorňuje na varianty zneužívání společnost v tiskové zprávě. Jen za letošní rok podobných případů řešila stovky.

Podvodné SMS i celé weby

Typy podvodů jsou různé, nově například podvodníci inzerují zboží na bazarových tržištích. „Při sjednávání obchodu žádají zájemce o úhradu zboží předem nebo o zálohu na účet,“ popisuje techniku Alza.

„Podvodník následně pošle oběti číslo účtu Alzy s variabilním symbolem na svou předem vytvořenou zakázku. Podvedený tak nevědomky zaplatí jeho objednávku a podvodníkovi nic nebrání si zboží v Alze vyzvednout.“

Pokračují ale i klasické podvodné SMS a e-maily, které například informují o výhře v neexistující soutěži. Odkaz ale zpravidla vede na jinou stránku, kde má oběť vyplnit osobní údaje či zadat platbu.

„Odcizená data poté podvodníci zneužívají třeba k vytváření drahých objednávek na Alze na náklady oběti. Díky fungování bezpečnostního týmu a úzké spolupráci s policií jsme již několik takových zakázek v řádech stovek tisíc včas zablokovali. Ve více případech jsme i napomohli k zadržení konkrétního pachatele,“ doplňuje Chief Compliance Officer Alzy Pavla Vrbková.

Ta ale zároveň dodává, že dopadení pachatelů je spíše výjimečné. Kromě toho, že útoky přicházejí i ze zahraničí, tak šikovný hacker po sobě na internetu nechá jen minimum stop. Alza pak také varuje před podvodnými reklamami na sociálních sítích nebo falešným webem e-shopu. I zde platí pravidlo, že by měl člověk být pozorný, zejména jestli odpovídá URL adresa webu.

Foto: Alza.cz, Seznam Zprávy

Náhled falešného webu e-shopu Alza.cz.

Do karet pak útočníkům hraje i roční doba. „Kyberútočníci využívají ochoty lidí utrácet za dárky a těží z jejich nepozornosti nebo neznalosti při online nákupech. Útoky jsou stále sofistikovanější, někdy je velmi náročné rozeznat je od originálu, proto důrazně varujeme zákazníky, aby si každou podezřele vypadající nabídku raději ověřili přímo u konkrétního prodejce,“ radí vedoucí oddělení tisku Policejního prezidia České republiky Ondřej Moravčík.

Doporučované