Hlavní obsah

Evropská komise si došlápne na Metu. Chce důkazy, že opravdu chrání děti

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Sociální sítě Instagram a Facebook začala vyšetřovat Evropská komise. Ta se obává, že jsou příliš návykové, potenciálně ohrožují zdraví mladých lidí a nedostatečně kontrolují, jestli je nevyužívají příliš malé děti.

Článek

Evropská komise ve čtvrtek zahájila nové vyšetřování sociálních sítí FacebookInstagram, které spadají pod společnost Meta. Čelí totiž podezření, že dostatečně nechrání děti na internetu, čímž by porušovaly digitální předpisy bloku stanovující pravidla pro platformy sociálních médií.

Podle eurokomisaře Thierryho Bretona je Evropská komise přesvědčena, že Meta nedělá dost pro to, aby její platformy fungovaly v souladu s nařízením o digitálních službách (DSA), které v Unii začalo platit začátkem letošního roku.

Evropská komise se obává, že algoritmické systémy, které sociální sítě Facebook a Instagram používají k doporučování obsahu, by mohly zneužívat slabosti a nezkušenosti dětí a podporovat u nich vytváření návyku. Mohly by podle nich také vytvářet takzvaný „efekt králičí nory“, kdy se uživatel sociální sítě propadá stále hlouběji a ukazuje se mu stále extrémnější obsah.

Komise plánuje přezkoumat například to, jak platformy kontrolují věk dětí, které si na nich chtějí vytvořit účet. Obává se totiž, že je systém ověření nepřiměřený a málo účinný. Na platformy by měly mít děti přístup od 13 let, existují ale obavy, že se na ně dostávají i ty výrazně mladší a že jich je čím dál více. Kontrole Komise podrobí také to, jak platformy zabraňují tomu, aby se děti nedostaly k nevhodnému obsahu.

„Máme obavy, že Facebook a Instagram mohou podněcovat návykové chování a že metody ověřování věku, které Meta ve svých službách zavedla, nejsou dostatečné. Nyní provedeme hloubkové šetření. Chceme chránit duševní a fyzické zdraví mladých lidí,“ uvedla v prohlášení Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně Evropské komise pro program Evropa připravená na digitální věk.

Společnost Meta uvádí, že se na ochranu dětí soustředí a vyvinula pro ni řadu nástrojů, jako je funkce rodičovské kontroly, tichý režim nebo možnost vypnout přijímání zpráv od cizích lidí. Blokuje prý také škodlivý obsah, píše magazín Forbes.

„Chceme, aby mladí lidé měli na internetu bezpečné zážitky přiměřené jejich věku, a proto jsme deset let vyvíjeli více než 50 nástrojů, funkcí a zdrojů určených k jejich ochraně. S touto výzvou se potýká celé odvětví, a proto pokračujeme v prosazování plošných řešení pro zajištění bezpečnosti podle věku, která se vztahují na všechny aplikace, k nimž mají dospívající přístup. Těšíme se, až se s Evropskou komisí podělíme o podrobnosti naší práce,“ cituje Forbes tiskovou mluvčí Mety.

Komise platformy Mety vyšetřuje již kvůli obavám, že nedělají dost pro zastavení škodlivých dezinformací před volbami do Evropského parlamentu, které se uskuteční v červnu. Datum pro ukončení vyšetřování není pevně stanoveno, porušení pravidel by ale mohlo vést k pokutě až do výše šesti procent ročních celosvětových příjmů společnosti.

Doporučované