Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Problémy energetické skupiny Geen se prohlubují. Holding držitelům svých dluhopisů oznámil, že pozastavuje vyplácení všech závazků pocházejících z těchto cenných papírů. Skupina získala prostřednictvím dluhopisů 2,3 miliardy korun, další 1,3 miliardy si půjčila u bank. Právě banky mají v zástavě většinu majetku Geenu. Hodnota aktiv skupiny je 5,8 miliardy korun.
„Souhrou několika okolností jsme se dostali do nepříjemné situace, kdy jsme nedokázali včas vyplatit některé jistiny a kupony, k čemuž jsme se zavázali. Dle platné legislativy jsme nuceni pozastavit vyplácení jistin a kuponů do doby, kdy bude tato situace vyřešena,“ stojí v dopisu investorům podepsaném předsedou představenstva Geenu Alešem Mokrým. Dopis má redakce SZ Byznys k dispozici.
„Zákonné požadavky nám předepisují uspokojovat držitele dluhopisů postupně podle lhůt splatnosti jednotlivých emisí, nesmíme tedy nikoho upřednostňovat. Do doby, než bude dokončen reorganizační proces, proto musíme dle zákona pozastavit vyplácení jistin i kuponů. O této skutečnosti jsme proto informovali naše investory,“ doplnil na dotaz SZ Byznys mediální zástupce Geenu Tomáš Fiala.
Firma zároveň investorům předestřela kroky, jež ji mají zachránit. Spočívají například v prodeji části majetku, vstupu strategického investora a přefinancování závazků.
S prodejem aktiv již společnost začala. Dle zjištění SZ Byznys prodal Geen kmen zákazníků, kterým dodával elektřinu a plyn prostřednictvím firmy Geen Sale.
„Prodej portfolia Geen Sale je v souladu s dlouhodobou strategií společnosti. Investory jsme o celém plánu informovali s tím, že naším cílem je zvýšení dlouhodobé ziskovosti. Proto opouštíme některé nízkomaržové aktivity a soustředíme se na projekty s vyšší přidanou hodnotou,“ sdělil mluvčí skupiny Geen Fiala.
„Naší hlavní doménou je výroba elektrické energie, vybudovali jsme si v této oblasti robustní základy, silné mezinárodní know-how a vidíme zde významný potenciál pro další rozvoj i zhodnocování investic. Finance získané z prodeje převedeme na rezervy, které využijeme pro vyplácení závazků,“ dodal zástupce Geenu.
Dle posledních dostupných údajů měla společnost Geen Sale kolem 3200 odběrných míst. Samotná firma Geen Sale byla dlouhodobě ztrátová. Za minulé roky má dle posledních dostupných údajů kumulovanou ztrátu 98 milionů korun.
Novým majitelem portfolia Geen Sale se stala brněnská společnost Electree Smart ze skupiny Tramaco, která nedávno převzala také zákazníky firmy První česká energie ze skupiny YD Capital.
Co jsou firemní (neboli korporátní) dluhopisy?
- Firemní dluhopisy (nazývané též obligace nebo bondy) jsou standardním nástrojem financování. Jsou to cenné papíry vydané společnostmi na financování nových projektů, rozšíření výrobních kapacit, zavedení nových produktů či obchodní expanzi.
- Investor nákupem korporátních dluhopisů fakticky půjčuje společnosti peníze a ta se zaváže zaplatit zpravidla pevně stanovený úrok (kupón) za použití peněz investora.
- Dluhopisy jsou splaceny ve stanovenou dobu. V praxi to tedy znamená, že emitent zaplatí držitelům obligací nominální hodnotu uvedenou na samotných dluhopisech.
- Dluhopisy různých firem se od sebe mohou výrazně lišit. A to nejen dobou splácení či úrokem, ale také mírou rizika a finanční situací společnosti, jež dluhopisy vydává.
- Dle České národní banky by si zájemci o firemní dluhopisy měli zvážit rizika. Například je dobré si uvědomit, že s rostoucím výnosem také roste riziko. Stejně tak je důležité zjistit si co nejvíce informací o bonitě emitenta.
Geen připravuje rovněž prodej dalšího majetku. „Úspěšné dokončení prodeje vodních elektráren plánujeme na první čtvrtletí roku 2025. Výnos z tohoto prodeje vytvoří finanční rezervy k obraně investic našich investorů a částečně jej lze využít k prvním splátkám,“ stojí v dopisu investorům podepsaném šéfem holdingu Mokrým.
„Po dokončení reorganizačního procesu budou uspokojeni všichni držitelé dluhopisů,“ dodal mediální zástupce holdingu Fiala.
Zakladatelem holdingu Geen je podnikatel Aleš Mokrý mladší. Ten dostal v roce 2021 šestiletý trest vězení za podvody s příspěvky na zaměstnávání postižených osob. Většinový podíl ve skupině poté převedl na rodinné příslušníky.