Článek
Elektroenergetické datové centrum vypsalo veřejnou zakázku na návrh a zavedení IT systému a na poskytování souvisejících služeb v celkové předpokládané hodnotě 1,75 miliardy korun bez DPH.
„V EDC budeme soustřeďovat veškeré informace o výrobě a spotřebě elektřiny na úrovni domácností i velkých firem, o tocích elektřiny či o jejím sdílení. V této souvislosti bude zapotřebí vyměňovat, zpracovávat, třídit, ukládat a zpřístupňovat ohromné množství dat. Právě to bude muset zvládnout nový informační systém, jehož návrh, vývoj, testování a nasazení nyní poptáváme,“ uvedl předseda představenstva EDC Petr Kusý.
Fungování centra má Česku umožnit přechod k decentralizované elektroenergetice. Ačkoli se v současnosti o společnosti hovoří zejména v souvislosti s podporou rozvoje komunitní energetiky, zpřístupní také funkce aktivního zákazníka, jako jsou akumulace, flexibilita nebo agregace.
Předložené nabídky centrum vyhodnotí na základě jejich ekonomické výhodnosti, tedy podle co nejvýhodnějšího poměru nabídkové ceny a kvality. O zakázku se mohou ucházet dodavatelé, jejichž roční obrat přesáhl v každém z předchozích tří roků 0,8 miliardy korun bez daně.
„Plně si uvědomujeme veškerá bezpečnostní rizika, proto jsme z výběrového řízení předem vyloučili všechny dodavatele, na které se vztahují mezinárodní sankce přijaté Evropskou unií v souvislosti s ruskou agresí na území Ukrajiny. Budeme také pečlivě vyhodnocovat, zda je dodavatel schopen zajistit dostatečnou úroveň jednotlivých bezpečnostních opatření a zda nepředstavuje riziko pro kybernetickou bezpečnost EDC a jeho IT systém,“ doplnil Kusý.
Centrum předpokládá, že projekt bude spolufinancován z evropských dotací. V rámci Národního plánu obnovy je pro něj alokováno 800 milionů korun.
Centrum má vyhodnocovat sdílení elektřiny mezi aktivními zákazníky. V praxi to znamená, že nejprve musí umožnit účastníkům trhu registrovat se v nově vytvořeném systému pro nastavení výměny a získávání dat o sdílení elektřiny. Následně bude přijímat od provozovatelů distribučních soustav naměřená data z průběhového měření. Z těchto dat bude centrum na denní bázi vyhodnocovat sdílení elektřiny a výstupy bude poskytovat OTE, provozovatelům distribučních soustav a dalším oprávněným subjektům.
Na začátku fungování centra bude většina jeho činností outsourcována. Díky tomu by měl být bez ohledu na průběh výběrového řízení spuštěn provoz tzv. dočasného řešení k 1. srpnu letošního roku, odkdy by mělo být možné registrovat se ke sdílení elektřiny. S plným provozem EDC se počítá od druhé poloviny roku 2026.
Akcionáři EDC jsou provozovatel přenosové soustavy ČEPS a provozovatelé regionálních distribučních sítí ČEZ Distribuce, EG.D a PREdistribuce.