Článek
Přestože výrobce biologicky rozložitelných příborů a brček Refork několik let přijímal peníze na svůj rozvoj také od množství drobných investorů, o svém vlastnickém pozadí se firma nikdy příliš nezmiňovala. Po propadu hodnoty tokenů Reforku téměř na nulu začala redakce SZ Byznys zjišťovat, kdo za startupem stojí. Právě prostřednictvím tokenů nazvaných EFK lidé posílali Reforku peníze.
V rámci pátrání začali do příběhu o ekologických výrobcích vstupovat také lidé a firmy z byznysu s pohonnými hmotami. Refork přitom podle dostupných informací o těchto vazbách nikdy nehovořil, a to dokonce ani před svými investory.
Jak již redakce SZ Byznys popsala, první spojkou Reforku směrem k obchodům s palivem do automobilů je podnikatel Daniel Rudzan. Ten kvůli podezření z miliardových daňových úniků právě při obchodech s pohonnými hmotami čelí obžalobě v rozsáhlé kauze známé kvůli jménu podnikatele Shahrama Zadeha. Na rozdíl od Zadeha a dalších aktérů tohoto případu trvá Rudzan se čtveřicí dalších účastníků případu na své nevině.
Případ se týká obchodů podnikaných před více než deseti lety. Zda má Daniel Rudzan nějaké zájmy v byznysu s palivy ještě v současnosti, se neví. Faktem však je, že tři významní zástupci Reforku vystupují také jako představitelé skupiny G7 obchodující právě s pohonnými hmotami.
Kauza daňových úniků okolo Shahrama Zadeha
Shahram Zadeh je podnikatel íránského původu. Od roku 2009 má české občanství. V roce 2014 začala policie Zadeha a nejméně 13 dalších osob vyšetřovat kvůli podezření z daňových úniků při mezinárodních obchodech s pohonnými hmotami. Škoda měla být 2,5 miliardy korun. Řetězec 85 firem podle obžaloby řídil Daniel Rudzan.
V komplikovaném procesu nakonec Zadeh přiznal vinu a v roce 2021 uzavřel dohodu o vině a trestu. Dostal souhrnný trest devět let vězení a peněžitý trest 17,5 milionu korun. Dohodu o vině a trestu uzavřeli také další aktéři kauzy.
Naopak pětice obžalovaných v čele s Danielem Rudzanem dále trvá na své nevině. Krajský soud v Brně v jejich případě vynesl rozsudky v roce 2021. Rudzan dostal 11 let vězení a peněžitý trest deset milionů korun.
Vrchní soud v Olomouci ale rozsudek se zbývající pěticí včetně Rudzana na začátku roku 2024 kvůli podstatným vadám zrušil a vrátil Krajskému soudu v Brně k novému projednání. Zároveň nařídil, aby případ soudil jiný senát.
Nové hlavní líčení u brněnského krajského soudu s Danielem Rudzanem, Eliškou Opatrnou (dříve Coufalovou), Petrem Dokládalem, Petrem Moštěkem a Radovanem Chaloupkou začalo 21. října 2024. Předsedkyní senátu je soudkyně Jaroslava Bartošová.
V Litvínově sídlící holding G7 patří v byznysu s palivy pro automobily mezi etablované hráče. Vlastníkem firmy je podnikatel a dlouholetý člen místní ODS Milan Kanaloš. Ve výčtu obchodních partnerů uvádí skupina největší podniky typu koncernů Orlen, MOL, OMV nebo státního Čepra.
Do letošního roku měla skupina G7 pobočky také ve Spojených arabských emirátech a v Číně. Právě čínská společnost holdingu se letos pokoušela uchytit v byznysu s ropou v Rusku. Kanaloš si ale stojí za tím, že skupina dodržuje všechny protiruské sankce. Firem z Číny i Spojených arabských emirátů se prý navíc G7 v červnu zbavila ve prospěch čínských partnerů.
Zatímco představitelé Reforku vazby na obchodníka s pohonnými hmotami nikde nezmiňují, samotná skupina G7 uvádí Refork na jednom ze svých webů jako svou investici do „udržitelných projektů pro zachování planety“. Avšak šéf G7 Milan Kanaloš popsal ve vyjádření pro SZ Byznys vztah s Reforkem jinak.
„G7 nemá ani neměla žádný vztah ke společnosti Refork, nikdy jsme do této společnosti neinvestovali. Jediné, co jsme se společností Refork dělali, je pokusit se najít synergii v prodeji jejích výrobků na čerpacích stanicích, bohužel cenově to příliš nevychází a odběratelé využívají stávající plastové výrobky,“ uvedl Kanaloš.
Personální propojení mezi skupinou G7 a Reforkem ale existuje. Hned tři současné nebo bývalé představitele Reforku je možné dohledat také mezi zástupci G7.
O co jde v případu startupu Refork
Ekologický startup Refork se přibližně od roku 2018 zabývá byznysem s biologicky rozložitelnými jednorázovými příbory a brčky. Kapitál na svůj rozvoj firma získávala prostřednictvím tokenů EFK. Tokeny jsou digitální investiční nástroj, nepodléhá žádné kontrole a regulaci, a je proto obecně velmi rizikový.
Celkem Refork získal zhruba od 2500 lidí kolem 160 milionů korun. V roce 2023 se však hodnota tokenu EFK propadla téměř na nulu a od té doby se nezměnila. Refork slibuje, že hodnotu tokenů zvedne pomocí budoucích zisků. Zatím ale firma stále prodělává, nedaří se jí ani prosadit se na trhu. Refork z toho viní nekalou konkurenci. Do zisku se má firma podle svých plánů dostat v roce 2025.
Vlastnická struktura Reforku není zcela průhledná. Mezi investory patří realitní skupiny BICZ, která však ze startupu odchází. Redakce SZ Byznys zjistila, že mezi významné osoby v pozadí Reforku patří také podnikatel Daniel Rudzan, jenž je obviněn z miliardových daňových podvodů. Rudzan však zatím pravomocně odsouzen nebyl a tvrdí, že se ničeho nedopustil.
Jednou z těchto osob je advokát Ondřej Plánička. Je členem správní rady společností G7 Holding a G7 Trading. Plánička figuruje rovněž v dozorčích radách Reforku i firmy PE&VC Partners Group, stojící nad Reforkem. Podle zdrojů obeznámených s fungováním Reforku je právě právník Plánička jedním z nejbližších spolupracovníků Daniela Rudzana.
„Bohužel jsem teď dlouhodobě v zahraničí a mé pracovní vytížení neumožňuje fundovaně odpovědět na vaše otázky,“ reagoval na dotazy SZ Byznys Plánička.
„Pan Plánička je právní zástupce společnosti. Není mi známo, že by zastupoval zájmy nějaké konkrétní osoby,“ řekl majitel G7 Milan Kanaloš.
Podle jednoho z webů skupiny G7 se v jejích řadách jako ředitel pro strategii angažuje rovněž Josef Žádník. Ten je současně generálním ředitelem Reforku.
V neposlední řadě byl ve zveřejněném výčtu vedoucích manažerů G7 uveden také Ondřej Holický. Ten byl do března 2022 šéfem představenstva ve firmě PE&VC Partners Group, která je akcionářem Reforku. Nyní Holický působí jako manažer v realitní skupině YD Capital.
„Pro společnost G7 jsem nikdy nepracoval a nebyl jsem součástí jejího vedení. Uvedení mých údajů na jejím webu proběhlo bez mého vědomí a souhlasu. Nemám s touto společností ani s jejími aktivitami žádné spojení a to platí i pro jakoukoli souvislost s Reforkem,“ reagoval Holický na otázky redakce ohledně svého působení v G7.
Rudzan ani Refork se k otázkám ohledně vazeb na G7 nevyjádřili. Šéf skupiny G7 Milan Kanaloš připustil, že se v minulosti s Danielem Rudzanem, stojícím za Reforkem, setkal.
„Pana Daniela Rudzana znám. Poznal jsem ho před více než deseti lety. Nemám s ním však žádné obchodní vztahy. S žádnou jeho společností ani s ním osobně neobchodujeme. Není zapojen do G7, a. s., ani jako zaměstnanec ani jako nějaký poradce. Jen před více než deseti lety jsme nakoupili zboží od jedné z firem, ve které působil. Takže mohu říci, že obchodní vztahy s ním již nemáme. S mými společnostmi propojený není,“ uvedl Kanaloš z G7.
Akciová společnost G7, stojící v centru stejnojmenného holdingu, měla za rok 2023 tržby 4,2 miliardy korun. Z nich vytvořila čistý zisk 3,3 milionu korun.