Článek
Odstřižené lokality, regiony, kde se ekonomicky nevyplatí postavit vysílače, sportovní akce, ale také místa zasažená požáry či záplavami. V místech, kde je problém s mobilním signálem, může situaci vyřešit dron s mobilním vysílačem.
Pro německou skupinu Deutsche Telekom, jejíž součástí je i český operátor T-Mobile, navrhl řešení na míru úspěšný dodavatel středně těžkých bezpilotních letounů z Prahy Primoco – firma patřící mezi Českou elitu – stovku nejhodnotnějších firem v českých rukou.
Výsledkem je dron, který z výšky tří kilometrů pokryje 5G sítí rádius o průměru pět kilometrů a obslouží asi tisíc zákazníků. Ve vzduchu vydrží až deset hodin.
„Vždy se dostaneme do situací, kdy je v nějaké oblasti narušený signál, ať už kvůli požárům nebo záplavám, jaké byly na severní Moravě. Anebo se potřebujeme dostat do míst, kde dlouhodobě signál není, třeba z důvodu ochrany krajiny, případně se to nevyplatí,“ vysvětlil Luboš Lukasík, ředitel divize T-Mobile pro firemní zákazníky a veřejnou správu.
Řešení pro „bílá místa“
T-Mobile má v České republice přes 6500 vysílačů, jež pokrývají přes devadesát procent území. Za poslední dva roky do infrastruktury investoval přes pět miliard korun. Miliardové částky do infrastruktury investuje i konkurenční O2. Přesto jsou na mapě „bílá místa“, kde se telekomunikačním firmám buď ekonomicky nevyplatí vystavět stožáry a složitě k nim přivézt elektřinu, anebo jim plány komplikují pravidla pro ochranu krajiny.
Jedno z takových míst je i v okolí Smědavy v Jizerských horách. Právě tam chtějí za dva týdny v ostrém provozu Primoco a T-Mobile drony s mobilním vysílačem vyzkoušet při tradičním běžkařském závodě Jizerská 50.
Dron v terénu obsluhuje vyškolený operátor z dodávky s otočnou anténou. Bezpilotní letoun se pohybuje po naprogramované dráze, je napájen generátorem a poháněn spalovacím motorem. Pohybuje se rychlostí až 120 km/h.
Bezpilotní letadla
Jsou momentálně rychle rostoucím oborem s použitím pro vojenské i civilní účely. Konkurencí pro Primoco jsou tyto zahraniční stroje:
- SkyRobot FX450 Robot Aviation (Norsko)
- Hermes 45 Elbit Systems (Izrael)
- RQ-21 Blackjack Boeing Insitu (USA)
- Camcopter S-100 Schiebel (Rakousko)
- Minifalcon II Innocon (Izrael)
- Skeldar V-150 UMS Skeldar (Švýcarsko)
- Seeker 200 Denel Dynamics (JAR)
- RQ-7 Shadow AAI Corporation (USA)
- AR5 Tekever (Portugalsko)
Primoco se během deseti let vypracovalo na světovou dvojku ve výrobě středně těžkých bezpilotních letounů. Stroje nyní dodává bezpečnostním složkám ve čtrnácti zemích – paradoxně mezi nimi není České republika – avšak současná spolupráce s T-Mobilem je pro firmu první zkušeností s civilním využitím modelu One 150.
Zástupci T-mobile i Primoco na tiskové konferenci uvedli, že technologie šíření mobilního signálu pomocí dronu je ve světě unikátní.
„Jsme skutečně první minimálně na evropském kontinentu,“ pochlubil se ředitel a spoluzakladatel Primoco Ladislav Semetkovský. Firma, od loňska obchodovaná na hlavním trhu pražské burzy, v posledních letech silně roste. Poptávku živí geopolitická nestabilita. Plně se to má na zakázkách projevit v letošním roce.
Miliardové plány
„V tento moment máme rozpracovány kontrakty na úrovni jednoho sta bezpilotních letounů. To je objem, který bychom chtěli v letošním roce nebo v následujících 12 až 18 měsících uzavřít,“ říká podnikatel. Od doby svého vzniku v roce 2015 společnost dodala přibližně dvě stě dronů.
Od začátku roku do 30. září 2024 dosáhly tržby společnosti 44 milionů korun, což bylo o 45 procent více než ve stejném období předchozího roku. Provozní zisk EBITDA vzrostl o 34 procent na 170 milionů korun. Čistý zisk vzrostl o čtyři procenta na 128 milionů. V roce 2023 firma utržila 598 milionů korun.
Žebříček nejhodnotnějších firem Česka
Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.
Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.
Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.
Firma eviduje růst poptávky nejen po letounech, ale i po souvisejících službách, jako je výcvik posádek a servis.
Na letišti Písek-Krašovice, které v roce 2019 odkoupila od soukromých investorů a Armády ČR, letos zahajuje velký investiční projekt za 750 milionů korun, v rámci něhož vznikne nové výcvikové centrum a výrobní závod. Ten dle Semetkovského zajistí navýšení produkční kapacity až na 250 letounů ročně. V současnosti firmu limituje strop šest dronů měsíčně.