Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nabízíme k prodeji rodinný dům v započaté rekonstrukci, ve které může zájemce pokračovat… Rozestavěný rodinný dům se zahradou v okrese Vyškov… Zděný přízemní rodinný dům ve výstavbě, předpokládaná částka k dokončení stavby cca 2 miliony korun… pozemek s rozestavěnou chatou…
To jsou příklady nabídek, které se teď objevují na portálu Sreality. Rozestavěných domů a domů ve výstavbě totiž poslední dobou začalo v nabídkách realitních kanceláří přibývat.
Třikrát více než v minulosti
„Jako příklad z nedávné doby mohu uvést prostorný dvougenerační dům ve Strančicích u Prahy. Majitel plánoval nemovitost, která byla v zanedbaném původním stavu, zrekonstruovat. Počítal s čtyřmilionovou investicí, která pohodlně vyřeší generační situaci v rodině. Nejprve dlouhé měsíce sháněl vůbec nějakého dodavatele stavebních prací a poté obdržel rozpočet na šest milionů korun. Rozhodl se proto nemovitost prodat, což se podařilo za 8,4 milionu, a pořídit místo něho dům o poznání menší, nicméně hotový a bez nutnosti dalších investic,“ popisuje příklad Jan Martina, oblastní manažer pro Prahu společnosti M&M Reality.
V této kanceláři podobné nabídky zatím sice zůstávají v řádech nižších desítek nemovitostí, ale na přelomu roku už byla jejich nabídka oproti dřívějším rokům trojnásobná.
„Velký výprodej rozestavěných domů je jev nevyhnutelně patřící k této fázi cyklu. Téměř 30 procent domů se v Česku staví formou „na koleni“, kdy si stavebník postupně najímá jednotlivá řemesla. Tyto stavby v naprosté většině charakterizuje na počátku velmi idealistický pohled na budoucí cenu stavby. Poslední dva roky byly ale pro tento typ stavění velmi nepříznivé. A tím nastal i velký rozdíl mezi idealistickým počátečním pohledem a realitou. Kvalitní řemeslo nebylo a když ano, tak bylo extrémně drahé. Materiály nejsou v dostatečné míře ani pro velké firmy. Malý stavebník je tím pádem naprosto bez šance za rozumné ceny materiály koupit,“ dodává k tomu i David Mencl majitel a generální ředitel Ekonomické stavby.
Dražší materiály, dražší stavební práce nebo horší ekonomická situace rodiny jsou změnami, které radikálně změní výpočty, podle kterých by si rodina na nové bydlení měla ušetřit. A lidé, kteří měli už tak našponované rozpočty, postupně zjišťují, že si nebudou moci navýšit hypoteční úvěry kvůli opět zpřísněným podmínkám ze strany bank a navýšení úrokových sazeb. Právě úrokové sazby jsou teď i důvodem, proč někteří odkládají i samotnou výstavbu. „Pociťujeme aktuální snahu držet cash na termínovaných vkladech,“ dodává Martin Kulštejn ze stavební firmy b&b.
Spekulanti, stavby na klíč i jednotlivci
Rozestavěné rodinné domy a domy ve výstavbě však dnes rozhodně neprodávají pouze jednotlivci, kterým došly peníze. Podle Petra Vaněrky, generálního ředitele stavební firmy Pro-Doma můžou být za prodejem rozestavěného domu hned tři aspekty.
„Stavební firmy mohou domy stavěné na klíč prodávat v jiné fázi, než tomu třeba bylo dříve, pak tu mohou být spekulanti, kteří prodávají proto, že násobně vyrostla cena pozemku jejich stavby a pak tu mohou být ti, kterým skutečně došly peníze,“ dodává Vaněrka s tím, že vždy záleží na lokaci. Hrubá stavba podle něj sice vyjde meziročně zhruba o 30 procent dráž, zároveň s tím však vyrostla právě i cena pozemků, na kterých nemovitost stojí.
Bude líp?
Počty nabízených „staveb“ ale stoupají. „Nabídka nedokončených staveb se zvyšuje průběžně od začátku pandemie covidu, kdy došlo k výraznému zdražení stavebního materiálu. Současná situace s inflací a drahými energiemi tento problém ještě podporuje,“ dodává Dagmar Schejbalová tisková mluvčí RE/MAX.
„Pokud se podíváme na nabídku tuzemských nemovitostí, tak na největším českém realitním portálu Sreality.cz je aktuálně na prodej více jak tisíc dvě stě bytů a zhruba šest set šedesát domů ve výstavbě,“ říká Hana Kontriš, manažerka týmu inzertních služeb Sreality.cz