Hlavní obsah

Dodávky do klíčové části Dukovan se Čechům nemusí vyplatit, říká šéf KHNP

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Jaderná elektrárna Dukovany.

Na stavbě jádra se budou podílet i české firmy. U některých dodávek by se jim ale dle šéfa korejské KHNP nemusela spolupráce vyplatit. Dodaly by výrobek jen pro dva reaktory za cenu vysokých investic, jež se jim nevrátí.

Článek

I když preferovaný dodavatel reaktorů do jaderné elektrárny Dukovany, jihokorejská společnost KHNP, zapojí do projektu ze 60 procent český průmysl, není jisté, jestli Češi dostanou na starost i dodávky do nejdůležitější části elektrárny.

České firmy, jež mají zálusk na stavbu jaderné části neboli primárního okruhu elektrárny, kde se nachází samotný reaktor a další důležité technologie, to budou mít dle KHNP těžké.

„Pokud by se mělo jednat o dodávky do primárního okruhu, tak by to na straně českých dodavatelů vyžadovalo opravdu masivní investice, které by udělali jen proto, aby zrealizovali elektrárnu v Dukovanech,“ uvedl v rozhovoru pro SZ Byznys generální ředitel KHNP Jooho Whang.

Ať už by šlo o dodání reaktorové nádoby či jiného zařízení, vyžadovalo by to ze strany podniků zajištění rozsáhlejších výrobních kapacit a pořízení náročnějšího výrobního zařízení, což by se jim prodražilo.

„Dávalo by to smysl, kdyby se od stejného výrobku vyrobilo více kusů, jako třeba v případě Koreje, kde od jednoho modelu bylo vyrobeno minimálně 10 kusů,“ vysvětluje Whang.

„Takže česká firma by musela být připravena, že dodá výrobek jenom pro dva reaktory. Pravděpodobně by se jí ty investice nevrátily a taková firma by asi zkrachovala. Nejsem si jistý, jestli by vůbec zadavatel byl ochotný takového dodavatele akceptovat,“ dodává.

Přesto dle něj existuje celá řada komponent, kterou by mohl český průmysl dodat, včetně klíčových částí, jako jsou ventily či pumpy. „U nich bude docházet k periodické výměně, takže tam se těch kusů bude vyrábět víc. V tomto ohledu si českou účast dovedu představit a je možná,“ popisuje šéf KHNP.

Jednodušší to budou mít firmy z oblasti stavebnictví, kde je jejich účast na projektu omezená dobou výstavby.

Aby měly tuzemské firmy na megaprojektu minimálně 60procentní podíl, je požadavek Ministerstva průmyslu a obchodu a dle Whanga i cíl, ke kterému KHNP směřuje.

„Dosud jsme zkontaktovali přes 200 českých firem, s více než 50 z nich už máme uzavřená memoranda o spolupráci. Nejlepším příkladem bude firma Doosan Škoda Power, u níž je téměř jisté, že bude dodavatelem turbíny, což je klíčový komponent,“ uvedl Whang.

Firmy musí splnit přísné technologické a bezpečnostní standardy, chtějí-li se stavby účastnit. Pokud by se osvědčily, není vyloučeno, že budou moct s KHNP spolupracovat i na dalších projektech.

Zatím vše směřuje k tomu, že smlouva mezi českou energetickou skupinou ČEZ a KHNP bude podepsána do konce letošního března. KHNP by měla v Dukovanech postavit dva nové jaderné bloky. Výkopové práce jsou naplánovány na rok 2029, betonáž na rok 2030 a zahájení zkušebního provozu prvního bloku v roce 2036.

Doporučované