Článek
Páteční den je posledním termínem, do kterého mají evropští odběratelé zaplatit za dubnové dodávky ruského plynu podle nového mechanismu prostřednictvím účtů v Gazprombank. Rusko uvedlo, že pokud firmy za dodávky tímto způsobem nezaplatí, přestane jim plyn dodávat. Polostátní firma ČEZ platbu uhradila.
„Platbu jsme realizovali v eurech v souladu s doporučením Evropské komise. Detaily nebudeme komentovat,“ sdělil redakci SZ Byznys tiskový mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.
Plyn od ruského Gazpromu pro zákazníky ČEZ Prodej činí jen velmi nízký podíl na plynu, který proudí do Česka. Jde o zhruba čtyři procenta. Většinu přímo od Gazpromu nakupují zahraniční dodavatelé. Přímý kontrakt mezi ruským energetickým gigantem a největší českou energetickou firmou letos skončí, jak uvedl Kříž začátkem května.
Podle nového mechanismu si klienti Gazpromu musejí otevřít v Gazprombank dva účty – jeden v zahraniční měně a jeden v rublech. Peníze za plyn složí v zahraniční měně na první účet. Gazprombank pak tyto peníze jménem klienta převede na rubly a uloží na jeho rublový účet v Rusku. Z toho pak zaplatí plynárenské společnosti Gazprom za dodávky plynu. Polsko a Bulharsko tento způsob placení odmítly. Gazprom jim proto koncem dubna dodávky zastavil.
Evropští odběratelé už týdny zkoumají, zda novým mechanismem neporuší evropské sankce. Evropská unie poskytla zemím dva písemné pokyny, ale ani v jednom z nich výslovně neuvedla, že by otevřením rublových účtů porušily sankce EU vůči Moskvě za její invazi na Ukrajinu, která pokračuje od konce února.
Agentura Reuters s odvoláním na informované úředníky uvedla, že Evropská komise doporučila společnostem, aby si pro platby za plyn neotevíraly bankovní účet v rublech u Gazprombank. Ve svých oficiálních písemných pokynech vládám ale neuvedla, že by takový postup znamenal porušení sankcí.
Polovina z 54 klientů ruského plynárenského gigantu Gazprom si otevřela účty u Gazprombank kvůli platbě za dodávky plynu. Uvedl to ve čtvrtek ruský vicepremiér Alexandr Novak.