Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Více než tři tisíce držitelů dluhopisů holdingu Premiot Group vlastněného podnikatelem Ondrejem Spodniakem je v čím dál větším napětí. Již čtyři firem ze skupiny čelí insolvenčnímu řízení. K tomu všemu cenný majetek skupiny v podobě developerského projektu Skalka na Praze 5 propadl zajištěnému věřiteli ze Slovenska.
„Obáváme se, že dlužník sleduje nepoctivý záměr, neboť neusiluje o co nejvyšší uspokojení pro poškozené investory do dluhopisů. Budeme usilovat o intenzivní vymáhání pohledávek, jakož i získání skutečného obrazu hospodaření celé skupiny,“ sdělil advokát Dominik Fries z kanceláře KLB Legal, která zastupuje jednu z věřitelských skupin.
Premiot naopak obviňuje advokáty, že jen z investorů tahají peníze. A navrhuje řešit finanční problémy insolvenční reorganizací. Ta má být pro věřitele nejvýhodnější. A zároveň ponechává dlužníkovi větší kontrolu nad firmou než v případě konkursu.
„Pokud by nastal konkurs, uspokojení bude mizivé. Pokud budeme mít jeden dva roky na dokončení a prodej všech projektů, uspokojení bude výrazně převyšovat 50 procent,“ tvrdí šéf Premiotu Spodniak.
Samotný Premiot poslal do insolvence svou firmu Karolina Harrachov, které patří projekt na výstavbu horských apartmánů v krkonošském středisku. Věřitelé pak do insolvence poslali další tři společnosti z holdingu. Další firmy z Premiotu podle informací z obchodního rejstříku čelí exekucím.
Výměna majitele
Mezi nejcennější aktiva Premiotu patřil rozestavěný bytový projekt Skalka na Praze 5 na rozhraní Smíchova a Motola. Stavba tam ale od začátku roku stojí. Navíc s využitím lukrativního developerského projektu ve prospěch držitelů dluhopisů Premiotu bude potíž.
Redakce SZ Byznys totiž z otevřených zdrojů zjistila, že kontrolu nad firmou vlastnící projekt převzala slovenská firma Koruna Finance. Ta měla nemovitosti v zástavě na základě smlouvy o půjčce jedenácti milionů eur (260 milionů Kč), kterou s Premiotem uzavřela v říjnu 2022.
Protože dluh nesplatila, uplatnil slovenský věřitel ustanovení ze smlouvy, který v takovém případě přebírá hlasovací práva k akciím projektu, vyplývá z informací v obchodním rejstříku. Konkrétně jsou to akcie firmy Les Marrons, přes kterou Premiot nemovitosti v Praze 5 dosud vlastnil. Akcie držela jiná společnost ze skupiny Premiot nazvaná BD P5 Skalka X.
„Zajištění jsme uplatnili kvůli nesplacení celého závazku,“ potvrdil slovenský realitní byznysmen Gustáv Laca, jemuž Koruna Finance patří. Firma nyní zvažuje, jak s projektem dále naloží.
Skupina Premiot přitom realitní projekt Skalka využívala, když lákala lidi na investice do svých dluhopisů. „S dceřinou společností přináší možnost investovat do dluhopisů, a podílet se tak na výstavbě jednoho z nejlepších rezidenčních projektů na trhu,“ uváděl Premiot na svém webu.
„Všechny investiční projekty vždy pečlivě prověřuje tým našich odborníků, aby zajistili návratnost investic. Pečlivou přípravou jsme schopni eliminovat většinu investičních rizik a investorům zajistit pevný výnos,“ tvrdil dále Premiot.
Hrozící prověrka
V případě rozšíření insolvencí i na další firmy ve skupině nelze vyloučit, že se transakce s projektem Skalka mohou stát předmětem zkoumání ze strany insolvenčního správce. V krajním případě by je mohl i zpochybnit.
„Bude-li prohlášen úpadek společnosti BD P5 Skalka X. (zmíněného vlastníka akcií projektu Skalka – pozn. red.), ustanovený insolvenční správce by měl prověřit transakce této společnosti, zejména, zda v případě předmětného zastavení majetku zástavce nedošlo ke zkrácení jeho věřitelů, popřípadě zvýhodnění zástavního věřitele,“ poznamenal advokát Tomáš Rada z kanceláře DRV Legal, která v kauze zastupuje další věřitelskou skupinu.
Avšak další právník angažující se v kauze Premiot zatím důvod pro zpochybnění zástavy nevidí. „Podle prvních analýz je zástavní právo důvodné a v souladu se zákonem,“ sdělil advokát Jan Langmeier z kanceláře Langmeier & Co.
Skupinu Premiot tvoří složitý propletenec téměř stovky firem. Řada z nich vznikla jen za účelem vydávání dluhopisů.
„Situace v případě Premiotu je bezprecedentní v tom, že skupina získávala kapitál prostřednictvím velkého množství emitentů. V rámci skupiny následně prostředky od investorů přesouvala do jiných společností a složitě řetězila. Toho Premiot využívá v rámci svého dlužnického insolvenčního návrhu spojeného s návrhem na povolení reorganizace pro společnost na Hotel Karolina. Tento návrh považujeme za velmi nevýhodný pro investory do dluhopisů, kteří zde nemají přímé pohledávky,“ komentoval Jan Eisenreich, předseda výkonné rady Asociace pro transparentnost investičního trhu.
Premiot není zdaleka jediným vydavatelem dluhopisů či jiných investičních produktů, který se v poslední době dostal do potíží. Redakce SZ Byznys popsala například případ investiční firmy Diversity Capital z neprůhledné skupiny IC Group. Z velkých emitentů dluhopisů padla skupina Helske lákající investory na výrobu inovativních stavebních materiálů.
Kauza skupiny Premiot Group
Kauzu holdingu Premiot Group sleduje redakce SZ Byznys již od začátku roku. K případu jsme vydali následující zprávy:
- Velký vydavatel dluhopisů Premiot je v prodlení se splátkou dluhů
- Velký vydavatel dluhopisů Premiot Group přiznal finanční problémy
- Staveniště luxusních bytů Premiotu osiřelo, stavbaři čekají na peníze
- Štěpánek i Plíšková. Lákadlem na problémovou skupinu byly tváře celebrit
- Problémy Premiotu se prohlubují, musel zastavit stavbu Karolíny v Harrachově
- Zadlužený Premiot hledá spasitele. Najal si na to elitní právníky
- Vydávali dluhopisy ve velkém. Teď investory připravují, že sliby nedodrží
- Tisíce Čechů uvěřily celebritám a začaly investovat. Teď chtějí peníze zpět
- Domino kolem dluhopisové skupiny Premiot padá, zkrachoval horský projekt
- Dluhopisový průšvih Premiotu: Cenný majetek propadl věřiteli ze Slovenska