Hlavní obsah

Desetitisíce solárníků možná nebudou moct prodávat proud. Hrozí jim pokuty

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Nová vyhláška o měření mění požadavky na lidi, kteří mají na domech solární panely. Nově si musejí obstarat obchodníka, který za ně platí náklady na odchylku. Bez něj nebudou moct posílat nespotřebovaný proud do sítě.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Desetitisícům solárníků hrozí pokuty, pokud nesplní požadavky, které po nich nově žádá vyhláška o měření.

Většina fotovoltaik připojených k síti do konce loňského roku má jen jeden EAN, tedy číslo, které označuje místo připojení elektrárny k síti. Od 1. července 2025 však musí mít soláry s výkonem do 50 kW zvláštní EAN pro výrobu a pro spotřebu. Rozdělení zajistí přesnější měření elektřiny, kterou si domácnost sama vyrobí a spotřebuje a kterou nakoupí od dodavatele. Pro obchodníka bude snadnější tuto elektřinu vyúčtovat.

Zákazník si také musí zajistit obchodníka, který za něj převezme odpovědnost za tzv. odchylku neboli rozdíl mezi skutečnou a předpokládanou výrobou z fotovoltaiky. Pokud odchylka vznikne, je účtována dodavateli, nikoli zákazníkovi.

Bez tohoto obchodníka nebude moct domácnost nespotřebovanou elektřinu prodávat do sítě ani sdílet. „Výrobci, kteří dodávají vyrobenou elektřinu do sítě bez platné smlouvy, nemají nárok na úhradu dodané energie a zároveň se vystavují riziku sankcí dle platné legislativy,“ popisuje mluvčí E.ON Lubomír Budný.

Řada lidí s fotovoltaikou už požadavky splňuje, ale obchodníci stále registrují desetitisíce výroben, které zatím novou povinnost ignorují. Na vyřešení mají zhruba dva měsíce, jinak je budou moct distributoři pokutovat.

U E.ON nové povinnosti zatím neřešilo 20 tisíc lidí, u Pražské energetiky (PRE) jde o 5000 výrobců a u ČEZ o 18 tisíc zákazníků. „Zajištění dodavatele přitom může trvat i déle než měsíc, s blížícím se termínem navíc lze očekávat, že dodavatelé budou těmito žádostmi zahlceni, není tedy dobré to nechávat na poslední chvíli,“ upozorňuje generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Co je EAN?

EAN (European Article Number) kód je specifické osmnáctimístné číslo přidělené ke každému odběrnému místu, které je připojeno k elektrické síti. Kód vzniká s registrací místa a zaniká jeho zrušením.

EAN přiděluje distributor podle toho, k jakým účelům se místo využívá.

Spotřební EAN označuje odběrná místa, kde dochází pouze ke spotřebě elektřiny. U nich se měří, kolik proudu zákazník odebral ze sítě. Dodavatel toto množství zohledňuje na faktuře.

Výrobní EAN je přidělován těm, kteří elektřinu vyrábějí a prodávají do sítě. U těchto míst se měří, kolik vyrobené elektřiny výrobce poslal do sítě. Podle něj mu obchodník, který od zákazníka přebytky vykupuje, naúčtuje příslušnou částku. Výrobní EAN však neslouží k monitorování množství elektřiny odebrané ze sítě.

S vyřízením by tak solárníci neměli otálet. „Klientům, kteří chtějí mít vše vyřešeno s dostatečným předstihem, doporučujeme začít situaci řešit nejpozději začátkem května. Vyhnou se tak administrativnímu tlaku před začátkem platnosti nové legislativy od 1. července 2025 a zajistí si klidný provoz své fotovoltaické elektrárny v období, kdy bývá výroba nejvyšší,“ říká Budný.

Obchodníka si zatím neopatřilo ani zhruba 1200 odběratelů společnosti Yello. „EANy už mají všechny distribuční soustavy pro výrobce vygenerované, jedná se tedy o formální převzetí odpovědnosti za odchylku, což trvá dny. Reálně ten proces u obchodníka trvá déle, proto je vhodné oslovit obchodníka nejpozději na konci května,“ vysvětluje ředitel dodavatele Yello Michal Kulig.

I když obchodníci zákazníky sami oslovují, dodavatele, který odpovědnost za odchylku převezme, si musí opatřit sami. „Jako distributor jsme během února a března zákazníky oslovili formou dopisu, kde uvádíme číslo výrobního EAN kódu a zároveň zákazníka upozorňujeme, že si musí vybrat dodavatele, který převezme odpovědnost za odchylku na tomto EAN kódu,“ uvedl mluvčí PRE Karel Hanzelka.

Zákazníky oslovují buď e-mailem, nebo dopisem. „Zákazníkům jsme poslali k vyplnění dodatek, který nás jako obchodníka opravňuje k aktivaci výrobního EAN kódu a převzetí odpovědnosti za odchylku,“ dodává Hanzelka.

Výrobní EAN kód přiděluje distributor zdarma. Obvykle vyřízení žádosti trvá několik dní, stejně tak převzetí odpovědnosti za odchylku obchodníkem. Tato služba je už ze strany dodavatele zpoplatněna a vyjde do 100 Kč měsíčně včetně DPH.

Povinnost se týká fotovoltaik, které byly uvedeny do provozu do konce prosince 2024. Zdroje připojené letos už rozdělený EAN mají a odpovědnost za odchylku měly mít sjednanou k datu uvedení zdroje do provozu. Někteří tak mohou být v neoprávněné dodávce už nyní.

Výjimku nemají ani zdroje, kterým distributor nepovolil posílat nespotřebovanou elektřinu do sítě. Tito zákazníci se však pokutě za neoprávněnou dodávku vyhnou. „Hrozí pouze při dodávce, kdy bez registrace EANu u některého z obchodníků dochází k neoprávněné dodávce elektřiny do elektrizační soustavy a výrobce je povinen uhradit vzniklou škodu, tj. především odchylka způsobená provozovateli distribuční soustavy,“ popisuje Kulig.

Pokud výrobce nové povinnosti nebude splňovat a od července pošle do sítě nespotřebovanou elektřinu, bude se tato dodávka považovat za neoprávněnou. Distributor za ni může uložit pokutu.

Tu účtuje podle toho, kolik elektřiny zákazník neoprávněně dodal do sítě, a podle výše tzv. záporné regulační ceny. „Ta je pevně stanovena a uvedena na stránkách Operátora trhu – aktuálně činí 1142,81 Kč za MWh,“ říká Budný. Tuto částku pak distributor vynásobí množstvím dodaných MWh do sítě.

Zároveň musí výrobce zaplatit cenu za překročení rezervovaného výkonu, která je vynásobena nejvyšším počtem kWh, které výrobce dodá do sítě během čtvrthodinového intervalu.

Cena za překročení rezervovaného výkonu je uvedena na stránkách Energetického regulačního úřadu a liší se podle napěťové hladiny – pro hladinu nízkého napětí činí 1976 Kč za kW za měsíc, pro vysokého napětí 917 Kč za kW a velmi vysokého napětí 425 Kč za kW.

Doporučované