Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Krajský soud v Brně vyhlásil úpadek spořitelního družstva WPB Capital a zároveň prohlásil konkurz kampeličky. Stalo se to deset let poté, co Česká národní banka kampeličce kvůli podezřelým transakcím odebrala licenci. Insolvenční správkyní WPB se stala Jiřina Lužová, která vedla rovněž například insolvenci banky Sberbank CZ.
Drtivou většinu pohledávek vůči WPB Capital drží státní Garanční systém finančního trhu. Tato instituce po pádu záložny v roce 2014 vyplatila vklady drobným střadatelům. Nyní se bude snažit v konkurzu získat své peníze zpět. Celkem jde o 2,8 miliardy korun.
„Přišla jsem do WPB Capital s hlavním úkolem zjistit, jaký je tam majetek, jaké jsou tam soudní spory a co se v tom dá dělat dál, aby se peníze vrátily Garančnímu systému finančního trhu, respektive České republice,“ řekla v rozhovoru pro SZ Byznys správkyně Jiřina Lužová.
Lužová přišla do WPB letos v červnu poté, co Česká národní banka začala řešit, kdo nahradí ve funkci dosavadního likvidátora Jiřího Švihlu. Tomu totiž chybí speciální oprávnění řešit insolvence bank a velkých podniků.
Přitom vzhledem k právním posunům v kauze a k novému insolvenčnímu návrhu podanému letos v březnu na WPB začalo být zřejmé, že na rozdíl od předchozího pokusu o vyvolání insolvence dospěje tentokrát až k prohlášení konkurzu. Proto ČNB v červnu jmenovala jako likvidátorku Jiřinu Lužovou. Ta zvláštní oprávnění k vedení podobných případů má.
„Vzhledem ke specifikům likvidace WPB bylo nezbytné, aby osoba, která měla vstoupit do pozice stávajícího likvidátora WPB, disponovala potřebnými praktickými zkušenostmi z likvidace úvěrových institucí a byla schopna likvidaci efektivně převzít,“ sdělil Jaroslav Krejčí z odboru komunikace ČNB.
„Z uvedeného důvodu je logické, že ČNB při výběru WPB zvolila likvidátora, který se v minulosti podílel na likvidaci relativně velké úvěrové instituce. Právě likvidace a následný konkurz Sberbank CZ je příkladem, že JUDr. Lužová požadovanými praktickými zkušenostmi disponuje a pro provedení likvidace WPB má předpoklady,“ dodal zástupce regulátora.
Zmíněný právní posun z letošního jara se týká vleklých sporů, kdo vlastně má oprávnění nakládat s úvěry záložny v objemu kolem tří miliard korun. O práva k balíku úvěrů WPB se totiž kromě kampeličky hlásí i další firmy. Soudní verdikt z letošního jara ale nahrává WPB, respektive správkyni Lužové a jejímu týmu. Ta si navíc nechala od poradců ze společnosti Deloitte udělat takzvaný insolvenční test, který potvrdil, že spořitelní družstvo je skutečně v úpadku.
Odebrání licence v roce 2014 kvůli netransparentním finančním transakcím předcházel ve WPB ostrý konflikt mezi zakladateli kampeličky, který přispěl k jejímu pádu. A tento vzájemný boj původních majitelů nemusí být ještě zdaleka u konce.
Do současného i minulého insolvenčního řízení s WPB totiž vstupuje řada neprůhledných zahraničních firem, u nichž není jasné, kdo za nimi stojí. Podle zdrojů obeznámených s děním okolo WPB to může být právě výraz toho, že ve skrytu za těmito společnostmi dál o majetek WPB bojují skupiny, které kampeličku dříve ovládaly.