Hlavní obsah

Další kolo boje o Dukovany. Korejská firma investuje v Plzni miliardy do turbín

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Korejský výrobce parních turbín Doosan investuje v Plzni tři miliardy korun do výroby generátorů a vodíkových a plynových turbín. Pokud se korejská KHNP ujme stavby v Dukovanech, bude se na ní podílet i česká Doosan Škoda Power.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Korejci v „bitvě“ o Dukovany sází na své firmy v Česku. O výstavbu až čtyř jaderných reaktorů se totiž kromě francouzské EDF uchází právě korejská společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP), se kterou by v případě výhry tendru spolupracoval korejský výrobce turbín Doosan a jeho plzeňská dcera.

Součástí skupiny Doosan je česká strojírenská firma Doosan Škoda Power, která vyrábí už od roku 1904. Ke skupině se společnost přidala v roce 2010. Zaměřuje se na výrobu parních turbín, které se využívají například v energetice pro pohon elektráren nebo jako lodní pohon.

V případě, že by gigantický tendr v jaderné elektrárně Dukovany vyhrál KHNP, firma by využila turbínu právě z továrny Doosan Škoda Power. „Jsme připraveni dodat nejmodernější generaci parní turbíny v požadovaném výkonu,“ pronesl provozní ředitel Doosan Škoda Power Daniel Procházka. Turbína z továrny Doosan Škoda Power zajišťuje například chod elektrárny Temelín.

„Doufáme, že půjde nejen o dodávku turbíny jako komponenty, ale že půjde o dodávky celého sekundárního ostrova na klíč, to by bylo pro český průmysl ideální řešení,“ řekl pro SZ Byznys výkonný ředitel Czech Power Industry Alliance Josef Perlík.

Právě zapojení českých firem bude hrát velkou roli při výběru vítěze tendru na stavbu nových jaderných reaktorů v ceně několika bilionů korun. Oba uchazeči, tedy francouzské EDF a korejské KHNP se tak snaží prezentovat co největší účast domácího průmyslu.

Doosan spolupracoval s KHNP už v minulosti. Po výstavbě jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech se nyní chtějí pustit do jádra v Česku. „Pokud získá tuto pro český i korejský průmysl významnou zakázku, bude turbínu pro sekundární ostrov, jedno z hlavních zařízení jaderné elektrárny, dodávat česká firma Doosan Škoda Power,“ uvedl předseda představenstva skupiny Doosan Jeongwon Park.

Trable jaderného tendru

Jaderný tendr se nevyvíjí dobře. Z očekávaného boje tří soupeřů vypadl favorizovaný americký Westinghouse. Své závazné nabídky podali zbylí dva uchazeči - francouzská firma EDF a korejská KHNP.

Doosan spolupracoval s KHNP už v minulosti. Po výstavbě jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech se nyní chtějí pustit do jádra v Česku. „Pokud získá tuto pro český i korejský průmysl významnou zakázku, bude turbínu pro sekundární ostrov, jedno z hlavních zařízení jaderné elektrárny, dodávat česká firma Doosan Škoda Power,“ uvedl předseda představenstva skupiny Doosan Jeongwon Park.

Společnost chce také investovat do výroby vzduchem chlazených generátorů s výkonem do 300 MW v Plzni. Podpoří i výrobu vodíkových turbín. Tím Česko doplní čtveřici států, které tuto technologii využívají. Plynové turbíny jsou v současnosti dostupné jen v Jižní Koreji, v USA, Německu a Japonsku.

„Cílem je, aby se český průmysl významně podílel na projektech skupiny Doosan na světových trzích. Zároveň v Plzni plánujeme vybudovat centrum vodíkových spalovacích turbín v Evropě, které přinese více pracovních míst a zařadí Českou republiku na mapu několika málo výrobců na světě,“ řekl dále na konferenci Youngki Lim, generální ředitel společnosti Doosan Škoda Power.

Investice do projektu by mohla začít do jednoho roku a Doosan by do výstavby generátorů investoval tři miliardy korun.

V rámci úsilí vyrábět energii ekologicky pracuje firma také na vývoji malých modulárních reaktorů (SMR). Tyto reaktory s nižším výkonem by podle Skupiny ČEZ mohly v budoucnu nahradit fosilní zdroje jako je uhlí nebo ropa pro výrobu elektřiny. Tím, že se části reaktoru vyrábí jako jednotlivé moduly, které se až později instalují jako celek, se navíc zjednodušuje jeho výstavba.

Jednou z dceřiných společností skupiny, které působí v tuzemsku, je také Doosan Bobcat, kterou v roce 2007 koupila firma Doosan Infracore. Továrnu má v Dobříši, kde sídlí centrála pro Evropu, Střední východ a Afriku. Vyrábí manipulační techniku, například nakladače, které slouží k převážení sypkých materiálů.

Doporučované