Článek
Případ krachu Investiční a poštovní banky (IPB) je téměř po čtvrtstoletí stále živý. Podle rozhodnutí arbitrážního soudu musí ČSOB zaplatit žalobci ICEC-Holding 3,7 miliardy korun. Banka prý zváží případné další právní kroky vedoucí k revizi tohoto nálezu.
„Skupina KBC (mateřská společnost ČSOB, pozn. red.) potvrzuje, že v pátek byl ČSOB doručen rozhodčí nález vydaný v rozhodčím řízení proti společnosti ICEC-Holding,“ stojí v regulatorním prohlášení belgické bankovní skupiny.
V rozhodčím řízení byla ČSOB žalována jako právní nástupce Investiční a poštovní banky, jejíž obchodní aktivity ČSOB převzala v roce 2000. Soudní řízení bylo zahájeno společností ICEC-Holding v roce 2007.
Žalobce, společnost ICEC-Holding, tvrdí, že IPB v roce 1999 porušila své smluvní povinnosti, a společnosti ICEC-Holding tak vznikl nárok na náhradu škody a smluvní pokutu. Samotná pohledávka tedy nijak nesouvisí s podnikatelskou činností ČSOB a je třeba ji považovat za součást dědictví po IPB.
V doručeném rozhodčím nálezu byla ČSOB uložena povinnost zaplatit společnosti ICEC-Holding částku 3,7 miliardy korun spolu s náklady řízení ve výši pět milionů korun, a to do patnácti dnů od doručení nálezu.
ICEC-Holding
- ICEC původně patřila papírovému magnátovi Jaroslavu Dostálovi
- Dostál se v 90. letech rozhodl expandovat do Slovinska nákupem tamních papíren Vipap Videm Krško. Jejich akciemi se zaručil za rozsáhlé úvěry, které měl u IPB, banka byla i spolumajitelkou některých firem papírenského kolosu.
- V roce 1998 ovšem kvůli nespláceným úvěrům IPB akcie Vipapu převzala a po jejím pádu se dostaly v rámci kajmanských fondů do ČSOB. Později je při řešení dědictví po IPB získal stát.
- Firma nyní podle Evidence skutečných majitelů patří Jaroslavu Neoralovi a Radimovi Mamulovi.
- Ve sbírce listin obchodního rejstříku je uvedena jako jediný majitel firma Drake Finance, která sídlí na karibském ostrově Svatý Vincenc a Grenadiny.
Ve zbytku svého nároku žalobce neuspěl a rozhodčí senát mu uložil zaplatit ČSOB náklady řízení ve výši 17,4 milionu korun.
Rozhodnutí je výsledkem mnohaletého soudního sporu a má počátky už v devadesátých letech minulého století a je pozůstatkem obchodu uzavřeného ještě tehdejší Investiční a poštovní bankou (IPB).
Pokutu zaplatíme, klienti se bát nemusí
„Česká národní banka konstatuje, že uvedené rozhodnutí neoslabuje finanční a solventnostní pozici ČSOB. Banka ve všech relevantních ukazatelích plní všechny požadavky pro ni vyplývající ze zákona o bankách a dalších předpisů upravujících činnost bank,“ uvedl v prohlášení komunikační tým České národní banky.
Zaplacení náhrady škody a smluvní pokuty budou nicméně mít nepříznivý finanční dopad na ČSOB a skupinu KBC. V souladu s účetními standardy IFRS je ČSOB povinna vytvořit rezervu v plné výši 3,7 miliardy korun, což ovlivní ziskovost skupiny KBC za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Ztráta dosáhne 149 milionů eur před zdaněním a 121 milionů eur (2,9 miliardy korun) po zdanění.
IPB
- IPB vznikla sloučením Investiční banky a Poštovní banky na konci roku 1993. Banka byla privatizována nejprve v kupónové privatizaci, český stát si ponechal majoritní podíl a mohl kontrolovat vývoj v bance.
- Vzápětí stát svůj majoritní podíl v bance ztratil. V roce 1998 vláda rozhodla o prodeji státního podílu společnosti Nomura. Nomura navýšila základní jmění o 6 miliard Kč a vydala dluhopisy
- Krátce po převzetí akciového podílu došlo k převodu 46 % akcií IPB na dceřinou společnost Nomury sídlící na Kajmanských ostrovech. Touto transakcí došlo k porušení zákona, protože ho neschválila ČNB.
- Uvnitř banky narůstaly potíže. Aby předešla nutnosti tvorby opravných položek, prováděla nestandardní operace vedoucí ke snížení objemu klasifikovaných úvěrů a ČNB bance nařídila navýšit základní jmění, což se ale nestalo.
- Krach banky by podle studií ČNB znamenal ohrožení stability finančního sektoru V týdnu od 12. června 2000 proběhl „run“ na IPB, při kterém klienti banky masově vybírali své úspory.
- Krátce před polednem v pátek 16. června 2000 byla centrála IPB obsazena maskovanými příslušníky speciálních policejních jednotek, kteří do budovy banky eskortovali nuceného správce dosazeného ČNB. Management byl s okamžitou platností zbaven kontroly nad činností banky.
- 19. června 2000 veškerá aktiva a závazky IPB převzala ČSOB formou koupě podniku. Prodaná aktiva banky byla garantována českým státem a velká část nedobytných pohledávek byla následně převedena na státní instituce (konsolidační agenturu).
- ČSOB za IPB zaplatila 1 Kč za záruky státu (do výše 180 mld. Kč), akcionářům cenu dle znaleckého posudku a získala tím jednoho ze svých největších konkurentů. Z původní společnosti se stala prázdná skořápka, která právně existovala až do 24. listopadu 2018 pod názvem IP Exit, a.s. (od roku 2004 v konkurzu).
- Pád IPB byl největším krachem v novodobé historii Česka.
Zdroj. Wikipedie
„ČSOB ujišťuje své klienty, obchodní partnery a další zainteresované strany, že zaplacení výše uvedené částky v arbitráži nebude mít žádný vliv na stabilitu a fungování skupiny ČSOB,“ stojí v prohlášení skupiny KBC.
ČSOB má silnou kapitálovou a likvidní pozici. Na začátku února 2023 oznámila čistý zisk po zdanění za rok 2022 ve výši 17,5 miliardy korun, přičemž uvedená částka bude po zohlednění daně z příjmů odečtena od zisku předchozího roku.
K 31. prosinci 2022 činil vlastní kapitál skupiny ČSOB 103,9 miliardy korun a ukazatel kmenového kapitálu Tier 1 19,9 procenta. Po zohlednění výše uvedené částky by vlastní kapitál skupiny klesl na 101 miliard korun a ukazatel kmenového kapitálu Tier 1 by se snížil na 19,8 procenta.