Hlavní obsah

Colt CZ za devět měsíců utržil 15 miliard. Pomohl zájem o české pušky

Foto: Colt CZ, Seznam Zprávy

Společnost Colt CZ patří k předním světovým výrobcům ručních palných zbraní.

Druhé největší české zbrojovce se dařilo. Rostla hlavně díky armádním zakázkám v Evropě a oživení na americkém trhu ručních zbraní. Pomohl ale také zájem o munici z továrny Sellier & Bellot, jejíž akvizici Colt CZ letos dokončil.

Článek

Společnost Colt CZ Group ve čtvrtek oznámila výsledky za první tři čtvrtletí letošního roku. Tržby dosáhly téměř 15 miliard korun, což bylo meziročně o 51,1 procenta více. Ještě výrazněji vzrostl skupině upravený provozní hrubý zisk (EBITDA), a to o více než 56 procent na zhruba tři miliardy.

Čistý zisk za devět letošních měsíců se naopak snížil o necelých 13 procent na 1,3 miliardy korun. Pokles zisku způsobilo především splácení úroků z financování akvizice vlašimského muničního podniku Sellier & Bellot.

„Výsledky za devět měsíců roku 2024 potvrdily naše očekávání pro rok 2024, a to nárůst našeho výkonu jak formou organického růstu, tak i díky konsolidaci výsledků nové akvizice Sellier & Bellot. Potvrzujeme náš výhled na celý rok 2024,“ uvedl v tiskové zprávě výkonný ředitel a předseda představenstva Colt CZ Group Jan Drahota.

Evropské armády, američtí civilisté

Růst tržeb táhly především dodávky dlouhých palných zbraní, zejména útočných pušek CZ Bren 2, a munice pro ozbrojené složky v Evropě včetně Česka. Na domácím trhu utržila firma v prvních devíti měsících meziročně téměř o 75 procent více, zatímco v ostatních evropských zemích to bylo dokonce o 182 procent více než loni.

Colt CZ Group dodává například ozbrojeným složkám v Dánsku, Maďarsku, Nizozemsku, Polsku, Rumunsku a řadě dalších zemí.

Dodávky na Ukrajinu klíčovou roli ve výsledcích zbrojovky nehrály. „Co lze podle mého názoru vyvodit z výsledků Colt CZ Group a komentářů k nim, tak to pro celkové výsledky firmy není nic určujícího, výrazný růst firmy není Ukrajinou podmíněný,“ domnívá se analytik J&T Banky Pavel Ryska.

V důsledku akvizice výrobce munice Sellier & Bellot, který je významným dodavatelem střeliva zejména pro evropské armády a další ozbrojené složky, se podíl tržeb ze segmentu ozbrojené složky v porovnání s loňskem zvýšil o deset procentních bodů na 49 procent.

K pozitivním výsledkům přispělo i oživení civilního trhu krátkých palných zbraní ve Spojených státech. „Americký komerční trh, to znamená prodeje jednotlivcům v retailovém trhu v USA, byl v roce 2023 v relativně výrazném útlumu, ale letos už se objevují hmatatelné známky oživování, což se také na tržbách Colt CZ Group projevilo,“ říká Ryska.

Na americkém trhu za prvních devět měsíců Colt CZ Group utržil přes 6,3 miliardy korun, o 38,5 procenta více než loni. Podíl USA na celkových tržbách firmy přesáhl 42 procent.

Úroky snížily zisk

Snížení čistého zisku o 12,8 procenta v porovnání s loňským rokem způsobily splátky úroků z financování akvizice muničky Sellier & Bellot. Tu Colt CZ Group koupila letos v květnu za 16 miliard korun.

Dalším faktorem je pohyb měnového kurzu mezi dolarem a korunou. „Colt CZ Group se kryje proti těmto pohybům, a když dolar vůči koruně posiluje, jako tomu bylo letos o zhruba pět procent, tak to má negativní efekt. Je to ale pouze účetní operace, která nemá žádné hotovostní dopady,“ vysvětluje Ryska.

Žebříček nejhodnotnějších firem Česka

Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.

Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.

Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.

Výhled Colt CZ Group na příští rok je podle Rysky pozitivní a skupina bude pokračovat v růstu. „Bude se projevovat efekt konsolidace Sellier & Bellot, v příštím roce už se bude započítávat za celých 12 měsíců, zatímco letos to bylo od 17. května,“ říká.

„Navíc se stabilizoval americký komerční trh, což by mohlo pokračovat do příštího roku. Vládní zakázky jsou také výrazně intenzivnější než před rokem nebo dvěma. To vše hraje Colt CZ Group do karet,“ dodává analytik J&T Banky.

Roste i CSG

Dynamický růst zaznamenává i největší česká firma obranného průmyslu, skupina CSG, která letos čeká rekordní tržby i zisk. Výnosy za první pololetí CSG vzrostly o 135 procent na zhruba 40 miliard a hrubý provozní zisk se ztrojnásobil a dosáhl hodnoty 10,7 miliardy korun.

Další velká zbrojovka, skupina STV Group, průběžné výsledky nezveřejňuje, loni se jí ale příliš nedařilo. Tržby jí klesly o téměř 40 procent na čtyři miliardy korun a zisk se snížil o 13 procent na zhruba 1,5 miliardy. Firma pokles zdůvodnila nedostatkem komponent pro výrobu.

Doporučované