Hlavní obsah

Čínská firma holdingu z Litvínova zkoušela byznys s ropou v Rusku

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Holding G7 litvínovského člena ODS Milana Kanaloše se letos prostřednictvím své čínské firmy pokoušel uchytit na trhu s ropou v Rusku. Podle Kanaloše to byla akce související jen s čínským trhem. Firmu prý už navíc prodal.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Čínská pobočka litvínovského obchodníka s pohonnými hmotami G7 se v první polovině letošního roku pustila do byznysu v Rusku. Z ruského trhu plánovala dovážet do Číny ropu a další energetické komodity. Do Evropské unie se ropa z Ruska kvůli sankcím dovážet nesmí. Jedinou dočasnou výjimkou je dovoz ropovodem Družba přes Ukrajinu. Čína se proto pro ruskou ropu stala jedním z nejvýznamnějších odbytišť.

Čínská dcera litvínovského holdingu G7 se jmenuje G7 (Shandong) Energy Co. Informaci o vstupu této firmy na ruský trh zveřejnila letos v únoru na svém webu ruská právní a poradenská firma RosCo.

Ruští konzultanti v tiskové zprávě mimo jiné uvedli, že skupina G7 spolupracuje s největšími dodavateli paliv pro motorová vozidla v Česku a ve střední Evropě. Zároveň poradci napsali, že G7 plánuje dodávat komodity státním rafineriím a elektrárnám v Číně.

„Otevření běžného účtu v Rusku umožní skupině G7 provádět transakce na ruském trhu. Díky této strategické poloze společnost posílí své obchodní vztahy s ruskými partnery a stane se celosvětově konkurenceschopnější,“ napsali ruští poradci na svém webu.

Majitel G7 Milan Kanaloš uvedl, že s podnikáním čínské G7 (Shandong) Energy Co. v Rusku nemá nic společného.

„V Rusku jsem já ani nikdo jiný z G7 a. s. nebyl, ani tam nemáme účty, ani žádné zahraniční pobočky,“ uvedl ve vyjádření pro SZ Byznys Kanaloš.

Působení čínské firmy z jeho holdingu v Rusku vysvětlil tím, že čínští partneři této společnosti poptávali zboží právě z Ruska.

„Pro nás tyto obchody neměly žádnou logiku a přidanou hodnotu. Naším cílem bylo vyhledat partnery na dodávky do EU. Vyhodnotili jsme původní záměr a na jaře 2024 jsme zahájili jednání o prodeji společností jak v Číně, tak ve Spojených arabských emirátech. Následně na začátku června prodal G7 Holding tyto firmy partnerům z Číny,“ dodal Kanaloš z G7.

Podle Ministerstva financí samotné působení v Rusku prostřednictvím mimoevropské dceřiné společnosti není sankcemi zakázané.

Foto: screenshot z webu RosCo, Seznam Zprávy

Snímek z webu ruské poradenské firmy RosCo, v němž popisuje pomoc G7 Holdingu.

„V rozporu se sankcemi ale mohou být konkrétní aktivity, které jsou takto prováděné. Evropské společnosti totiž mají povinnost vynaložit veškeré úsilí, aby se jejich mimoevropské dceřiné společnosti nepodílely na aktivitách, které porušují sankce. A zároveň se evropským společnostem zakazuje porušovat nebo obcházet sankce. A to včetně situací, kdy sice nemají záměr sankce porušit nebo obejít, ale jsou srozuměny s tím, že k tomu může dojít,“ sdělila na dotaz SZ Byznys mluvčí Ministerstva financí Michaela Lagronová.

„V rozporu se sankcemi může být zejména obchodování s entitami zařazenými na sankčních seznamech či s entitami, které jsou na ně navázané, anebo dovoz ropy nebo ropných produktů z Ruska do EU,“ dodala zástupkyně úřadu.

„S Ruskem ani jinou zemí neobchodujeme, ani jsme neobchodovali a pokud bych měl připustit, že by někdy takový obchod měl nastat, tak je pro nás naprostou samozřejmostí dodržovat platnou legislativu a sankce EU,“ zdůraznil šéf G7 Kanaloš.

Milan Kanaloš je dlouholetým členem litvínovské ODS. V předminulém desetiletí byl v Litvínově za občanské demokraty krátce členem zastupitelstva. Dosud je v dozorčí radě městské firmy Sportas provozující v Litvínově sportoviště.

Skupina G7 je zčásti personálně propojená se startupem Refork zaměřeným na výrobu jednorázových biologicky rozložitelných příborů a brček. Tato firma získala zhruba od 2500 lidí kapitál prostřednictvím prodeje tokenů, tedy jakési obdoby digitálních dluhopisů, která však nepodléhá žádné regulaci. Z této investice nezůstalo investorům skoro nic.

Doporučované