Článek
První malý modulární reaktor bude stát v roce 2032 v Temelíně, řekla dnes novinářům ředitelka útvaru ČEZ pro rozvoj malých modulárních reaktorů Silvana Jirotková. Kolik bude stavba reaktoru stát, nikdo ze zástupců ČEZ neuvedl.
Další by měly vzniknout v Tušimicích, Prunéřově, Ledvicích, Poříčí, Dětmarovicích a Dukovanech.
V roce 2050 bude podle Jirotkové chybět v ČR významná část zdrojů, kvůli rostoucí spotřebě elektřiny. Malé modulární reaktory by vedle Temelína mohly být v místech, kde nyní ČEZ provozuje uhelné elektrárny. „Ty bychom chtěli transformovat s ohledem na životní prostředí a na bezemisní politiku na malé modulární reaktory,“ řekla Jirotková. První by mohl začít fungovat v Temelíně, a to v roce 2032. Podle Jirotkové je to „velmi ambiciózní cíl“.
Mezinárodní agentura pro jadernou energii definuje malý modulární reaktor jako jadernou elektrárnu s elektrickým výkonem do 300 megawattů elektrických. Podle ČEZ se ale staví snáz a rychleji než velké jaderné reaktory.
ČEZ také oznámil, že elektrárny Temelín a Dukovany by mohly v roce 2025 vyrobit 32 terawatthodin elektřiny. Bylo by to o jednu terawatthodinu víc než loni. V Temelíně letos ČEZ investuje 3,6 mld. Kč.
Malé modulární reaktory (SMR)
- Jednotky do 300 megawattů výkonu, lze je řetězit do větších celků.
- Reaktory se mají vyrábět sériově v továrnách a na lokalitu dopravovat hotové.
- Mají být bezpečnější: po spotřebování jaderného paliva je možné celé jednotky vyměnit a použité palivo z nich likvidovat opět v továrnách. Většina bloku je pod zemí, což omezuje možnosti havárií.
- Stavby jaderných elektráren by s nimi byly rychlejší, a tudíž méně nákladné.
- Pro SMR se připravují vlastní licenční a regulační standardy i nová legislativa.