Hlavní obsah

ČEZ ESCO zvýšil zisk o půl miliardy. Táhnou jej teplárny a úspory

Foto: ČEZ

Fotovoltaická elektrárna Vrskmaň u Chomutova, z níž ČEZ dodává elektřinu Třineckým železárnám.

Provozní zisk společnosti ČEZ ESCO loni vzrostl o půl miliardy Kč. Do budoucna očekává jeho další růst a rozhlíží se po převzetí nových firem. Některé menší dceřinky ČEZ ESCO však nejsou tak výkonné. Výsledky vylepšují teplárny.

Článek

Skupina ČEZ ESCO oznámila své hospodářské výsledky a oznámila nové projekty. Tato dceřiná společnost Skupiny ČEZ dodává elektřinu a plyn velkým firemním zákazníkům, kde má 30procentní podíl na trhu. Staví a provozuje zdroje jako fotovoltaiky a kogenerace, zabývá se elektromobilitou nebo projekty energetických úspor, kde si v projektech, které jsou financovány až z dosažených úspor (tzv. EPC) ukousla 50 procent z trhu.

Společnost roste především díky akvizicím dalších firem, které pohlcuje. ČEZ ESCO má celkem 22 dceřiných společností. A ačkoli má miliardové tržby a zisk, některé firmy z jeho rodiny příliš ziskové nejsou.

Celkové roční tržby ČEZ v ESCO službách se za 10 let fungování dostaly na 50 miliard Kč z necelých dvou miliard v roce 2015. Do budoucna společnost předpokládá růst tržeb a EBITDA o 10 % ročně.

V roce 2024 dosáhl zisk ČEZ ESCO před odpisy 2,6 miliardy ročně, tedy o půl miliardy meziročně více. Firmu drží především společnost ČEZ Teplárenská.

„Z těch 2,6 miliardy zhruba je ta kompozice kolem miliardy korun to, čemu říkáme ESCO služby. To znamená teplárenství na jedné straně a průmysl a úspory na druhé. Když děláte zakázkový byznys, projekty a veřejné zakázky se zpožďují a vstupuje do toho inflace,“ říká generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák, který je ve vedení od roku 2015.

Některé z dceřiných firem ČEZ ESCO však nejsou tak výkonné. „Paradox ESCO je v tom, že je to velký holding malých a středních firem a ty firmy vznikaly často v rodinném byznysu, jsou menší než je ČEZ Teplárenská nebo ČEZ Energo. Musím říct, že jsem rád, že když jsme kupovali společnost AZ Klima, nebo ENESA, tak měly zisk kolem 50 milionů Kč, dneska jsou na 100 milionech,“ popisuje Čermák.

Společnost ENESA, která se zabývá energeticky úspornými projekty, byla v minusu od roku 2018, kdy ji ČEZ převzal. V roce 2023 se jí naopak dařilo a skončila v zisku 58,7 milionu Kč. „Prošly těžkým obdobím covidu, inflací, zpožděním veřejných zakázek a vidíte, že když se počet zakázek rozjede, tak jsou firmy zase ziskové,“ dodává Čermák.

Hospodářské výsledky ČEZ ESCO za rok 2024

Tržby za nekomoditní produkty a služby: 10,6 mld. Kč

EBITDA: 2,6 mld. Kč

Naopak společnost AZ Klima, která dodává vzduchotechniku, chladicí systémy a technická zařízení budov, skončila předloni ve ztrátě 90 milionů Kč. Další z firem Solární servis je v červených číslech od roku 2018.

Také společnost HORMEN dodávající svítidla, kterou ČEZ ESCO kompletně převzal v roce 2022, vykazovala do té doby zisk. V roce 2023 však byla v minusu 9,4 milionu Kč.

Energetický kolos přitom kupuje zdravé a dobře řízené firmy. Až po převzetí ČEZ ESCO v nich podle zdrojů Seznam Zpráv došlo nejen k personálním změnám, ale i ke ztrátě některých klientů a změně řízení a firemní kultury, v níž je obtížné fungovat.

„Nemyslím si, že by to souviselo s tím, že je přebíral ČEZ. Že jsou někdy některé firmy v tak velkém holdingu trochu nemocné, souviselo spíš s obdobím covidu, inflací a zdržením veřejných zakázek,“ říká Čermák.

Hospodaření některých „dceřinek“ je vidět až při rozebrání jejich výsledků zvlášť. V celkových výsledcích ČEZ ESCO se jejich případné ztráty vykryjí jinde.

„Proto to kompenzujeme, aby EBITDA byla stabilizovaná nějakou pojistkou. Proto jsme rádi, že dnes máme ČEZ Teplárenskou, která dělá velkou EBITDA a ještě je to dlouhodobě stabilní byznys,“ říká Čermák.

ČEZ ESCO se nyní rozhlíží po dalších akvizicích. Podle Čermáka však energetická společnost nebude kupovat tak velké společnosti jako dříve. Láká ji hlavně byznys, který se věnuje využívání služeb výkonové rovnováhy.

Firma ČEZ ESCO vznikla v roce 2015. Cílem tehdy bylo její služby ztrojnásobit, ale nakonec vzrostly dvacetinásobně.

Společnost má také zahraniční větev Elevion Group, která celkem působí v 15 zemích světa. Ta spolu s ČEZ ESCO vykázala zisk EBITDA 5,2 miliardy Kč a tržby 47,8 miliardy Kč.

„Dnes jsme jedním z největších poskytovatelů ESCO služeb v Evropě, působíme v patnácti státech a chceme se dál rozvíjet. Předpokládáme, že naše hospodářské výsledky v ESCO budou v následujících letech růst tempem zhruba 10 procent ročně,“ říká místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Úsporným projektům se zejména v posledních letech daří, protože průmysl musí řešit dekarbonizační cíle, kterých dosahuje i energetickými úsporami. Ale i část ČEZ ESCO se musí ozelenit, ČEZ Teplárenská dekarbonizuje své teplárny, přechodem od uhlí k zemnímu plynu a biomase. „Jsme připravení do zdrojů investovat 50 až 70 miliard Kč,“ říká Čermák.

Zájem mezi firmami je hlavně o certifikovaný odběr bezemisní elektřiny, emisní povolenky, dlouhodobé PPA kontrakty a výkup elektřiny z decentrálních zdrojů a výrobních zdrojů.

Žebříček nejhodnotnějších firem Česka

Česká elita 2024. Klikněte na banner níže a projděte si pořadí nejhodnotnějších firem Česka. Dalším kliknutím na řádek v tabulce nebo na interaktivní grafiku můžete zjistit podrobnosti o firmě.

Partnery České elity jsou společnosti ORLEN Unipetrol, Penta Fund, Burza cenných papírů Praha, UniCredit Bank, A&O Shearman.

Odborným garantem žebříčku TOP 100 České elity je společnost Deloitte.

Doporučované