Článek
ČEZ je nejhodnotnější firmou Česka. Polostátní společnost vyhrála první ročník žebříčku Česká elita, který sestavuje redakce SZ Byznys ve spolupráci s poradenskou společností Deloitte.
V žebříčku je sto podniků pod domácí kontrolou, seřazených podle odhadu jejich tržní hodnoty. SZ Byznys vyhlásily výsledky v listopadu, v úterý první ročník vyvrcholil slavnostním večerem v pražské Kunsthalle.
Hodnota ČEZ se odvíjí od kurzu akcií na burze a aktuálně činí bezmála půl bilionu korun. Pořadí dalších společností, s nimiž se veřejně neobchoduje, záviselo na odhadu odvozeného od jejich ziskovosti, zadlužení a hodnoty srovnatelných společností.
Druhý skončil Energetický a průmyslový holding (EPH), hlavní podnik pod kontrolou Daniela Křetínského. Na dalších místech skončily Agrofert, sázkařská skupina Allwyn ze skupiny KKCG Karla Komárka a realitní společnost CPI Radovana Vítka.
V žebříčku jsou jen firmy, ve kterých mají kontrolu domácí vlastníci, a to včetně státních podniků pohybujících v tržním prostředí. Podmínkou pro zařazení dále bylo, aby firmy měly v tuzemsku základnu působení a aby tvořily oborově homogenní celek. Místo investičních skupin typu PPF nebo Penta, spravujících širší portfolio napříč ekonomikou, jsou proto v žebříčku jejich dceřiné firmy jako O2 nebo Fortuna.
První ročník České elity mimo jiné ukázal, že velkým podnikům se v posledních letech dobře dařilo a že největším privátním vlastníkům už je Česko malé, proto čím dál častěji investují v zahraničí. V číslech za rok 2022, která byla kvůli zpoždění pro ocenění určující, vykázala většina firem v žebříčku růst tržeb i zisku. Pro řadu firem včetně prvních tří šlo o rekordní rok.
Finanční ředitel EPH Pavel Horský převzal na slavnostním večeru v Kunsthalle zvláštní cenu pro největšího plátce daní. Firmy spadající pod EPH loni na korporátní dani odvedly rekordních 6,7 miliardy korun, což bylo víc než u všech dalších společností zařazených loni finanční správou do její tabulky největších poplatníků.
„Uvidíme v roce 2023 a 2024,“ odpověděl Horský na otázku, jak vysoké jsou šance, že se EPH v čele žebříčků plátců daní udrží i v dalších letech.
Další zvláštní ocenění si odnesl prodejce stavebnin DEK, vyhodnocený jako nejperspektivnější firma mezi „IPO stars“, tedy firmami s největším potenciálem pro vstup na burzu.
Šéf a spolumajitel firmy Vít Kutnar v rozhovoru pro SZ Byznys potvrdil, že o veřejné nabídce akcií skutečně uvažuje. „Burza je téma, které se prolíná od určité chvíle celou naší historií. Pořád o tom přemýšlíme, že by to mohl být pro nás ten další krok k dalšímu rozvoji.“
Petr Koblic, šéf pražské burzy, která je jedním z partnerů České elity, na galavečeru také říkal, že by na pražském parketu rád viděl i akcie firem jako Rohlik nebo Letiště Praha.
Třetí zvláštní cenu získala The Kellner Family Foundation, rodinná nadace Renáty Kellnerové, za půlmiliardový příspěvek na nové výzkumné onkologické centrum v motolské nemocnici. Tento projekt posbíral oproti jiným charitativním počinům České elity nejvíc hlasů v hlasování čtenářů SZ Byznys.